MİT Yalanıyla Kandırılan Liseli Kızın İstismarcılarına Hapis Cezası

MİT Yalanıyla Kandırılan Liseli Kızın İstismarcılarına Hapis Cezası
Konya’da, lise öğrencisi bir kız, MİT memuru olacağı vaadiyle kandırılarak cinsel istismara uğradı. Mahkeme, istismarcı sanığa 22 yıl, olaya yardım eden iki okul müdürüne ise 8’er yıl hapis cezası verdi. Diğer 4 sanık ise beraat etti.

Konya’da yaşanan bir cinsel istismar davasında, lise öğrencisi bir kızın MİT memuru olacağı vaadiyle kandırılarak, elektrik ustası bir adam tarafından istismar edilmesi olayı yargıya taşındı. Mahkeme, istismarcı sanığa 22 yıl, olaya yardım eden iki okul müdürüne ise 8’er yıl hapis cezası verdi. Diğer 4 sanık ise beraat etti.

Olay Nasıl Gelişti?

Olay, geçen yıl kasım ayında Konya’da bir lisede meydana geldi. Son sınıfta okuyan G.A. isimli kız öğrenci, derslerinde başarılı olduğu için okul müdürü Harun Avcu tarafından, “Seni Milli İstihbarat Teşkilatı’na memur olarak alacağız” diyerek kandırıldı. Avcu, kız öğrenciyi evli ve 3 çocuk babası olan elektrik ustası Ahmet Mandal ile tanıştırdı. Mandal da kendisini “MİT mensubu” olarak tanıtarak, G.A.'ya günlerce cinsel istismarda bulundu. G.A., durumu ailesine anlatınca, şikayetçi oldu. Soruşturma başlatıldı ve Mandal tutuklandı. Aynı okulda eğitim gören K.K. adlı başka bir kız öğrenci de Mandal’ın kendisine tacizde bulunduğunu iddia ederek şikayette bulundu. Soruşturma genişletildi ve okul müdürü Avcu ile G.A. ve Mandal’ın dini nikahının kıyıldığı başka bir okulun müdürü Asuman Sahar Koleri de tutuklandı. Koleri’nin eşi M.K. ile Mandal’ın ortağı Ali Akkaş ve diğer iki sanık B.K. ve H.K. ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Mahkeme Kararı Ne Oldu?

Dava, Konya 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Bugün yapılan 5. duruşmada mahkeme heyeti, kararını açıkladı. Buna göre, tutuklu sanık Ahmet Mandal, “Çocuğun cinsel istismarı” suçundan 22 yıl hapis cezasına çarptırıldı ve tutukluluğu devam etti. Tutuklu sanıklar Harun Avcu ve Asuman Sahar Koleri ise “Cinsel istismara yardım etme” suçundan 8’er yıl 4’er ay hapis cezasına mahkum edildi ve tahliye edildi. Tutuksuz sanıklar M.K., B.K. ve H.K. ise beraat etti. Tutuksuz sanık Ali Akkaş da 8 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme, sanıkların Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yürütülen idari soruşturma kapsamında memurluktan ihraç edildiklerini de kaydetti.

Bu Olay Bize Ne Öğretiyor?

Bu olay, hem cinsel istismar hem de MİT yalanı gibi iki önemli konuyu gündeme getiriyor. Cinsel istismar, toplumumuzun en büyük sorunlarından biri ve mağdurların çoğu çocuk ya da genç. Bu nedenle, ailelerin, eğitimcilerin ve yetkililerin bu konuda daha duyarlı ve dikkatli olması gerekiyor. Cinsel istismarın önlenmesi ve cezalandırılması için yasal ve sosyal önlemler alınması, mağdurlara destek verilmesi ve toplumsal bilinç oluşturulması şart.

MİT yalanı ise, son yıllarda sıkça karşılaştığımız bir dolandırıcılık yöntemi. Bazı kişiler, kendilerini MİT mensubu olarak tanıtarak, insanları kandırıp, para ya da başka menfaatler elde etmeye çalışıyor. Bu konuda da vatandaşların uyanık olması ve böyle bir durumla karşılaştıklarında hemen yetkililere haber vermesi gerekiyor. MİT, resmi internet sitesinde yaptığı açıklamada, bu tür yalanlara itibar edilmemesi ve şüpheli kişilerin 155 Polis İmdat hattına bildirilmesi çağrısında bulunmuştu.

MİT Yalanıyla Kandırılan Liseli Kızın İstismarcılarına Hapis Cezası

MİT Yalanıyla Kandırılan Liseli Kızın İstismarcılarına Hapis Cezası

MİT Yalanıyla Kandırılan Liseli Kızın İstismarcılarına Hapis Cezası

Kaynak:DHA

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.