Bakan Uraloğlu: Tayland'la ticaret hacmimiz, 1,8 milyar dolar seviyesine ulaştı

Bakan Uraloğlu: Tayland'la ticaret hacmimiz, 1,8 milyar dolar seviyesine ulaştı
ULAŞTIRMA ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Tayland ile ikili ticaret hacminin ivme kazanarak büyüdüğünü belirterek, "2002 yılında 200 milyon dolar civarındaki ticaret hacmimiz, 2023 yılının ilk 9 ayında 1,8 milyar dolar seviyesine ulaşmıştır"...

Tayland ile Türkiye arasındaki ticaret hacmi, 2002 yılından bu yana dokuz kat artarak 2023 yılının ilk 9 ayında 1,8 milyar dolara ulaştı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Tayland Milli Günü Resepsiyonu’nda yaptığı konuşmada, iki ülke arasındaki ilişkilerin dostluk ve karşılıklı yarar temelinde geliştiğini belirtti.

Tayland, Güneydoğu Asya bölgesinde Türkiye’nin önemli bir ortağıdır. İki ülke arasındaki diplomatik ilişkiler, 65 yıldır devam etmektedir. İlişkiler, büyükelçiliklerin açılmasıyla birlikte, çeşitli alanlarda gelişmeye devam etmektedir. Ortak Eylem Planı (2023-2028), iki ülke arasındaki iş birliğinin yol haritasını sunmaktadır. Üst düzey ziyaretlerin artması, bu yol haritasının somut projelerle zenginleştirilmesi açısından önem taşımaktadır.

Tayland ile Türkiye Arasındaki Ticaret Hacmi Nasıl Arttı?

Tayland ile Türkiye arasındaki ticaret hacmi, son yıllarda ivme kazanarak büyümüştür. 2002 yılında 200 milyon dolar civarında olan ticaret hacmi, 2023 yılının ilk 9 ayında 1,8 milyar dolara ulaşmıştır. Bu, dokuz katlık bir artış anlamına gelmektedir. Ticaretin dengeli şekilde büyümesi ve karşılıklı yatırımların artması için çalışmalar sürdürülmektedir.

Tayland ile Türkiye Arasındaki İş Birliği Alanları Nelerdir?

Tayland ile Türkiye arasındaki iş birliği, ikili boyutun yanı sıra, çok taraflı platformlarda da geliştirilmektedir. Çok boyutlu dış politika ve Yeniden Asya Girişimi çerçevesinde, Asya-Pasifik bölgesiyle ilişkiler güçlendirilmektedir. Bu çerçevede, Tayland’la iş birliği, Birleşmiş Milletler ve sektörel diyalog ortağı olduğumuz ASEAN gibi platformlarda daha da ilerletilmeyi hedeflemektedir. Küresel ve bölgesel sınamaların arttığı bir dönemde, yakın iş birliğinin ortak çabalarla çeşitlenerek güçleneceğine inanılmaktadır.

Tayland ile Türkiye Arasındaki Dayanışma Örnekleri Nelerdir?

Tayland ile Türkiye arasındaki dayanışma, zor zamanlarda da devam etmektedir. Şubat ayında yaşanan deprem sonrasında, Tayland hükümeti ve halkı, Türkiye’ye destek ve dayanışma mesajları göndermiştir. Tayland Krallığı Ankara Büyükelçisi Apirat Sugondhabhirom, depremzedelere yardım ulaştırmak için Türk Kızılayı ile iş birliği yapmıştır. Tayland halkı, Türk halkının acısını paylaşmıştır.

Tayland ile Türkiye arasındaki ilişkiler, 65 yıldır devam eden bir dostluk öyküsüdür. İki ülke arasındaki ticaret hacmi, iş birliği alanları ve dayanışma örnekleri, bu dostluğun gücünü göstermektedir. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Tayland Milli Günü Resepsiyonu’nda yaptığı konuşmada, bu dostluğun daha da gelişeceğine olan inancını dile getirmiştir.

Bakan Uraloğlu: Tayland'la ticaret hacmimiz, 1,8 milyar dolar seviyesine ulaştı

Bakan Uraloğlu: Tayland'la ticaret hacmimiz, 1,8 milyar dolar seviyesine ulaştı

Bakan Uraloğlu: Tayland'la ticaret hacmimiz, 1,8 milyar dolar seviyesine ulaştı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.