Güney Kore, köpek eti ticaretine son veriyor

Güney Kore, köpek eti ticaretine son veriyor
Güney Kore, 2027 yılına kadar köpek eti ticaretini yasaklayan bir yasayı kabul etti. Hayvan hakları savunucuları bu kararı tarihi olarak nitelendirdi.

Köpek eti, Güney Kore’de geleneksel bir yiyecek olarak kabul edilse de, son yıllarda hayvan refahı konusunda artan bilinç ve talep nedeniyle popülaritesi azalmıştır. Bugün, Güney Kore parlamentosu, köpeklerin etleri için yetiştirilmesini, kesilmesini ve satılmasını 2027 yılına kadar kademeli olarak yasaklayan bir yasayı oybirliğiyle kabul etti. Bu karar, hayvan hakları savunucuları tarafından büyük bir zafer olarak kutlandı.

Güney Kore Ulusal Parlamentosu, bugün köpeklerin etleri için yetiştirilmesini, kesilmesini ve satışını kademeleri olarak 2027'ye kadar yasaklanmasını içeren yasayı 208’e karşı sıfır oyla kabul etti. Yasa, halihazırda köpek eti tüketimi içeren restoran gibi işletmelerin kapanması ve köpek eti yeme alışkanlıklarının azalması için 2027’ye kadar kademeli olarak yürürlüğe girecek. Yasaya uyulmaması halinde 3 yıla kadar hapis cezasından 23 bin dolara kadar para cezası arasında çeşitli cezalar söz konusu olabilecek.

TARİHİ KARAR

Güney Asya ülkelerinde köpek eti satılan pazar, restoran ve çiftliklerden köpekleri kurtaran Humane Society International (HSI) sivil toplum kuruluşu, yasayı “Güney Kore, hayvan refahı için çalışanları ‘çok memnun eden’ Ulusal Meclis'te yapılan tarihi oylamayla köpek eti endüstrisini yasakladı” açıklamasıyla duyurdu. HSI ülkede yılda 1 milyona kadar köpek fabrikada yetiştirildiğini ve insan tüketimi için öldürüldüğünü belirterek “Yasak, üç yıl süreyle aşamalı olmak üzere altı ay içinde yürürlüğe girecek ve köpeklerin ve köpek etinin insan tüketimi için yetiştirilmesi, kesilmesi ve satılması 2027'den itibaren yasa dışı hale getirilecek” ifadelerini kullandı.

HSI Kore Direktörü JungAh Chae yasayla ilgili, “Bu karar tarihidir. Hayatım boyunca Güney Kore'deki zalim köpek eti endüstrisinin yasaklanacağını göreceğimi hiç düşünmezdim ama hayvanlara yönelik bu tarihi zafer, hayvanları koruma hareketimizin tutku ve kararlılığının bir kanıtıdır” dedi.

Kaynak:DHA

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.