Kuzey Kore'de Güney Kore dizisi izleyen gençlere ağır ceza

Kuzey Kore'de Güney Kore dizisi izleyen gençlere ağır ceza
Kuzey Kore'de 16 yaşındaki iki genç, Güney Kore dizilerini izledikleri için 12 yıl ağır çalışma cezasına mahkûm edildi. Yargılama, yüzlerce öğrencinin önünde açık hava stadyumunda yapıldı.

Kuzey Kore, Güney Kore drama dizilerini izledikleri gerekçesiyle 16 yaşındaki iki genci 12 yıl ağır çalışma cezasına çarptırdı. BBC'nın haberine göre, Kuzey Kore'de iki genç, "K-drama" olarak bilinen Güney Kore dizisi izlediği için halka açık bir şekilde yargılanıp 12 yıl ağır çalışma cezasına çarptırıldı. 2022 yılında çekildiği düşünülen yargılama görüntülerinde, 16 yaşındaki iki gencin açık hava stadyumunda yüzlerce öğrencinin önünde kelepçelendiği görüldü. Söz konusu görüntülerin, Kuzey Kore vatandaşlarını ideolojik olarak eğitmek için kullanıldığı öne sürülüyor.

Kuzey Kore'de Güney Kore dizileri yasak

Kuzey Kore'de, Güney Kore dizileri ve müziklerine erişim yasağı bulunuyor. Kuzey Kore, Güney Kore kültürünü yozlaştırıcı ve ideolojik olarak tehlikeli olarak görüyor. Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, geçen yıl yaptığı bir konuşmada, "yabancı kültürün yayılmasını önlemek için savaş" çağrısı yapmıştı. Kuzey Kore'de, Güney Kore dizileri izlemek veya yaymak, vatana ihanet suçu olarak kabul ediliyor ve idam cezasına kadar varan ağır cezalara neden olabiliyor.

Kuzey Koreliler Güney Kore dizilerine ilgi duyuyor

Buna rağmen, bazı Kuzey Koreliler büyük bir küresel izleyici kitlesi bulunan K-dramalara erişmek için ciddi cezalara maruz kalmayı göze alıyor. Güney Kore dizileri, Kuzey Korelilerin Güney Kore hayatı ve kültürü hakkında bilgi edinmelerini sağlıyor. Ayrıca, dizilerdeki romantik, komik ve dramatik sahneler, Kuzey Korelilerin sıkıcı ve baskıcı yaşamlarından kaçış yolu sunuyor. Güney Kore dizileri, Kuzey Kore'ye yasadışı yollarla sokulan USB bellekler, DVD'ler veya radyo dalgaları aracılığıyla izleniyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.