Yunus Emre Enstitüsü, Türk kültürünün iki önemli unsuru olan Türk kahvesi ve Türk dizilerini bir araya getirdi

Yunus Emre Enstitüsü, Türk kültürünün iki önemli unsuru olan Türk kahvesi ve Türk dizilerini bir araya getirdi
Zagreb Yunus Emre Enstitüsü, Hırvatistan’ın başkentinde Türk kültürünün iki önemli unsuru olan Türk kahvesi ve Türk dizilerini bir araya getiren bir etkinlik düzenledi.

Zagreb Yunus Emre Enstitüsü, Hırvatistan’ın başkentinde Türk kültürünün iki önemli unsuru olan Türk kahvesi ve Türk dizilerini bir araya getiren bir etkinlik düzenledi. Etkinliğe katılanlar, Türk kahvesinin lezzetini tatmakla kalmayıp, Türk dizilerinin Hırvatistan’daki başarısını anlatan bir söyleşiye de kulak verdiler.

Türk Kahvesi, UNESCO Listesindeki Yerini Aldı

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Türkiye’nin Zagreb Büyükelçisi Yavuz Selim Kıran, Türk kahvesinin 2013 yılından bu yana UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirasının Temsili Listesi’nde yer aldığını hatırlattı. Türk kahvesinin Türk kültüründe hem lezzetiyle hem de sembolik anlamıyla özel bir yere sahip olduğunu vurgulayan Kıran, “Atasözümüzde olduğu gibi 40 yıl hatrı olan Türk kahvesine ithaf edilen bu özel günde kahve kadar ilgiyle takip edilen Türk dizilerinin Hırvatistan’daki takdire şayan başarısına yer vermek istedik” dedi.

Türk Dizileri, Hırvatistan’da Popüler

Etkinlik kapsamında Zagreb Türk Filmleri Haftası Direktörü Andrea Berkovic, Hırvatistan’da izlenen Türk dizilerine dair bir konuşma yaptı. Berkovic, Hırvatların Türk dizileriyle ilk olarak “Binbir Gece” dizisiyle tanıştıklarını ve ardından Muhteşem Yüzyıl, Erkenci Kuş gibi dizilerin Hırvatistan’da popüler olduğunu söyledi. Berkovic, Türk dizilerinin başrol oyuncularının da Hırvat seyirciler tarafından çok sevildiğini ve Burak Özçivit, Kıvanç Tatlıtuğ, Halit Ergenç, Bergüzar Korel, Meryem Uzerli, Can Yaman, Kerem Bürsin, Hande Erçel, Cansu Dere, Neslihan Atagül gibi isimlerin Hırvatistan’da tanındığını belirtti.

Berkovic, Türk dizilerinin Hırvatistan’da Türkiye’ye ve Türk kültürüne olan ilgiyi artırdığını da ifade etti. Türk dizilerini yakından takip eden Hırvatların, Türkçe öğrenmeye ve Türkiye’ye seyahat etmeye başladıklarını kaydeden Berkovic, “Türk dizileri ve filmleri Hırvatistan genelinde yoğun bir ilgiyle takip ediliyor. Gelişen Türk dizi endüstrisi başarılı oyuncu kadroları, seçkin yönetmenler, dizi platoları ve teknik anlamdaki yüksek imkânlar ile dünyanın birçok ülkesinde ses getiren olumlu bir sinema imajı oluşturmaktadır” dedi.

Zagreb Yunus Emre Enstitüsü, Türk Kültürünü Tanıtıyor

Zagreb Yunus Emre Enstitüsü Koordinatörü Fuat Korkmaz da, Enstitünün Hırvatistan’da Türk kültürünü tanıtmak için çeşitli etkinlikler düzenlediğini söyledi. Korkmaz, Türk kahvesi ve Türk dizileri akşamının da bu etkinliklerden biri olduğunu belirterek, “Türkiye’nin sinema ve dizi sektörlerindeki nitelikli yapıtları, Hırvatistan’da Türkiye’nin var olan olumlu imajını daha da güçlendirmektedir. Bu vesileyle, Türk kahvesinin ve Türk dizilerinin Hırvatistan’daki dostlarımızla buluşmasına katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Etkinliğe katılan davetliler, Türk kahvesinin yanı sıra Türk mutfağından çeşitli ikramlarla da ağırlandı. Etkinlik, Türk dizilerinin tanıtım videolarının izlenmesiyle sona erdi.

Yunus Emre Enstitüsü, Türk kültürünün iki önemli unsuru olan Türk kahvesi ve Türk dizilerini bir araya getirdi

Yunus Emre Enstitüsü, Türk kültürünün iki önemli unsuru olan Türk kahvesi ve Türk dizilerini bir araya getirdi

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.