Bozdağ’dan BM Genel Sekreteri’ne istifa çağrısı

Bozdağ’dan BM Genel Sekreteri’ne istifa çağrısı
TBMM Başkanvekili Bekir Bozdağ, Konya’da düzenlenen Necmettin Erbakan Üniversitesi Akademi Ödülleri töreninde konuştu.

TBMM Başkanvekili Bekir Bozdağ, Konya’da düzenlenen Necmettin Erbakan Üniversitesi Akademi Ödülleri töreninde konuştu. Bozdağ, konuşmasında üniversitelerin bilimsel özerkliği, İsrail-Filistin çatışması ve Birleşmiş Milletler’in işlevsizliği üzerine değerlendirmelerde bulundu.

Üniversiteler ideolojinin esiri olmamalı

Bozdağ, üniversitelerin bilimsel özerkliğin zirvede olduğu yerler olduğunu belirterek, Türkiye’de ideolojik ayrışmalar ve kamplaşmalar nedeniyle bilimsel rekabetin, ideolojik rekabete doğru evrildiğini söyledi. Bozdağ, “Bir ideolojinin esiri olmak bilimsel hürriyeti yok eder.” dedi.

Bozdağ, dünyada en büyük gücün bilgi olduğunu, bilgiyi üretip, endüstriye, sanayiye, teknolojiye dönüştüren toplumların dünyanın en zengin ülke ve toplumları olduğunu anlattı. Bozdağ, Necmettin Erbakan Üniversitesi’nin bilimsel çalışmalarını takdirle karşıladığını ve ödül alan akademisyenleri tebrik ettiğini ifade etti.

bekir-bozdag-gkh1-cover.jpg

İsrail BM’nin meşruiyetini yok etti

Bozdağ, konuşmasının ikinci bölümünde İsrail-Filistin çatışmasına değindi. Bozdağ, dünyanın pek çok ülkesinde milyonlarca insanın sokaklardaki haykırışlarının uluslararası kuruluşlarda yanıt bulamadığını, Birleşmiş Milletler’in işlevsiz kaldığını söyledi.

Bozdağ, “Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, uluslararası örgütler niçin vardır?” diyerek, İsrail’in Gazze’de yaptığı zulüm, katliam ve soykırımla Birleşmiş Milletler’in meşruiyetini yok ettiğini savundu. Bozdağ, “Birleşmiş Milletler olsa ne olur, olmasa ne olur? Ben bazen diyorum Guterres istifa etse. Buradan da çağrı yapıyorum, Konya’dan. Meşruiyetini kaybetmiş, ölmüş bir uluslararası örgütün genel sekreteri mi olur? Onurlu bir duruş ortaya koy. Meşruiyetini yitirmiş, ölmüş bir teşkilatın sekreteri olmaz.” dedi.

Bozdağ, dünyada, Amerika’da, Avrupa’nın pek çok ülkesinde, Almanya’da, Fransa’da, İngiltere’de, İsrail aleyhine konuşanların işlerine son verildiğini, parlamentolardan çıkarıldıklarını, yaşama hakkı tanınmadığını ifade ederek, “Ukrayna Rusya arasında savaş çıktığı zaman Ukrayna’nın yanında duran buradaki çocukları, kadınları korumak için dünyayı ayağa kaldıranlara soruyorum. İsrail’in Gazze’de öldürdükleri çocuklar Ukrayna’da öldürülen çocuklar gibi masum çocuklar değiller mi? Onun yanında duruyorsunuz. Neden Gazzeli çocukların yanında durmuyorsunuz? Bakın bambaşka iki uygulama. İkisi de bizim yanımızda oluyor ve medeni, demokrat olduğunu söyleyenler bunu yapıyorlar. Ama bu olay Batı’nın vahşi yüzünü bir kez daha hepimizin gözüne gözüne sokmaktadır.” diye konuştu.

TBMM Başkanvekili Bekir Bozdağ kimdir?

Bekir Bozdağ, 1965 yılında Yozgat’ta doğdu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. 2002 yılında AK Parti’den milletvekili seçildi. Adalet Bakanlığı, Başbakan Yardımcılığı ve Kültür ve Turizm Bakanlığı görevlerinde bulundu. 2020 yılında TBMM Başkanvekili seçildi.

İsrail-Filistin çatışması nedir?

İsrail-Filistin çatışması, Ortadoğu’da İsrail Devleti’nin kurulmasıyla başlayan ve günümüze kadar devam eden bir siyasi ve askeri çatışmadır. Çatışmanın temel nedeni, Filistinlilerin yaşadığı toprakların İsrail tarafından işgal edilmesi ve Filistinlilerin bağımsız bir devlet kurma talebidir. Çatışma, uluslararası toplumun müdahalesine rağmen çözüme kavuşturulamamıştır.

Birleşmiş Milletler nedir?

Birleşmiş Milletler, 1945 yılında kurulan ve 193 üye devletten oluşan bir uluslararası örgüttür. Birleşmiş Milletler’in amacı, uluslararası barış ve güvenliği sağlamak, işbirliğini geliştirmek, insan haklarını korumak ve küresel sorunlara çözüm bulmaktır. Birleşmiş Milletler’in en önemli organı, beş daimi üyesi olan Güvenlik Konseyi’dir.

Kaynak:DHA

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.