2024 Muhtar Maaşları: En Düşük ve En Yüksek Muhtarlık Maaşları Ne Kadar?

2024 Muhtar Maaşları: En Düşük ve En Yüksek Muhtarlık Maaşları Ne Kadar?
2024 yılında muhtar maaşları asgari ücret seviyesinde belirlendi. Muhtarlar, köy ve mahallelerin yönetimini üstlenen, halk tarafından seçilen kişilerdir. Muhtar maaşları, her yıl asgari ücrete gelecek zamlarla birlikte artmaktadır

31 Mart 2024 yerel seçimlerinin ardından, muhtarların maaşları da merak edilen konular arasında yer aldı. Muhtarlar, köy ve mahallelerin yönetimini üstlenen, halk tarafından seçilen kişilerdir. Muhtar maaşları, Resmi Gazete'de yayımlanan düzenlemeye göre asgari ücret tutarına eşitlenmiştir. Böylece muhtar maaşları, asgari ücrete gelecek zamlarla birlikte artacaktır. Peki 2024 yılında muhtar maaşları ne kadar oldu? En düşük ve en yüksek muhtarlık maaşları hangi illerde veriliyor? Muhtar azaları maaş alıyor mu? İşte detaylar...

Muhtar Maaşı Ne Kadar 2024?

2024 yılında asgari ücrete yüzde 49 zam geldi. 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere asgari ücret 17.002 TL olarak belirlendi. Buna göre muhtar maaşı da 17.002 TL oldu. Bu maaş, köy veya mahalle fark etmeksizin, tüm muhtarlar için aynıdır. Muhtar maaşları, her yıl asgari ücret zammı oranında artmaktadır.

En Yüksek Muhtarlık Maaşı Nerede Veriliyor?

Muhtar maaşları, asgari ücret seviyesinde belirlenmesine rağmen, bazı illerde muhtarlar daha yüksek maaş alabilmektedir. Bu iller, büyükşehir belediyeleridir. Büyükşehir belediyelerinde görev yapan muhtarlar, ek ödenek alarak, 18.500 TL maaş almaktadır. Bu maaş, Türkiye'deki en yüksek muhtarlık maaşıdır. Büyükşehir belediyeleri, muhtarların maaşlarını kendi bütçelerinden karşılamaktadır.

Muhtar Azaları Maaş Alıyor Mu?

Muhtar azaları, muhtarlara yardımcı olan, muhtarın yokluğunda görevini üstlenen kişilerdir. Muhtar azaları, gönüllü olarak bu işi yapmaktadır. Bu nedenle, devlet veya farklı kurumlardan herhangi bir maaş almamaktadır. Muhtar azaları, sadece muhtarın verdiği harcırah veya ikramiyelerden yararlanabilmektedir. Muhtar azalarının sayısı, köy veya mahallenin nüfusuna göre değişmektedir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.