4A - 4B - SGK Bağkura EYT Sonrası Yeni Erken Emeklilik Fırsatı: 2002 Sonrası SGK Girişi Olanlara Prim ve Yaş İndirimi

4A - 4B - SGK Bağkura EYT Sonrası Yeni Erken Emeklilik Fırsatı: 2002 Sonrası SGK Girişi Olanlara Prim ve Yaş İndirimi
EYT düzenlemesinden yararlanamayan milyonlarca vatandaş için yeni bir umut doğdu. 4A - 4B - SGK Bağkura yeni erken emeklilik imkanı getirildi. 2002 sonrası SGK girişi olanlar, prim ve yaş indirimi ile erken emekli olabilecek.

2024 yılına sayılı günler kala, milyonlarca vatandaş erken emeklilik fırsatlarını araştırıyor. EYT düzenlemesi ile 8 Eylül 1999 öncesi sigorta girişi olanlar erken emekli olma hakkı kazanmıştı. Ancak bu düzenlemeden yararlanamayan birçok vatandaş da var. Özellikle 2002 sonrası SGK girişi olanlar, erken emeklilik için yeni bir umut arıyor. Bu vatandaşlar için yeni bir fırsat doğdu. 4A - 4B - SGK Bağkura yeni erken emeklilik imkanı getirildi. Prim ve yaş indirimi ile erken emekli olmak artık mümkün.

Kısmi Emeklilik Düzenlemesi

Yeni yılda yürürlüğe girecek olan kısmi emeklilik düzenlemesi, erken emeklilik isteyen vatandaşlara yeni bir seçenek sunuyor. Bu düzenleme ile 3.600 gün prim ödeyen ve 15 yıl sigortalılık süresini tamamlayan vatandaşlar, yaş şartı aranmaksızın kısmi emekli olabilecek. Kısmi emeklilik için sigorta başlangıç tarihinin 8 Eylül 1999 ve öncesi olması gerekiyor. Kısmi emekli olan vatandaşlar, emekli maaşının yarısını alacak ve istedikleri kadar çalışmaya devam edebilecek.

tbmm-aa-1646389.jpg

4.500 Günle Emeklilik Fırsatı

Erken emeklilik için bir diğer seçenek ise 4.500 günle emeklilik fırsatı. Bu fırsattan yararlanmak için sigorta başlangıç tarihinin 8 Eylül 1999 ile 30 Nisan 2008 arasında olması gerekiyor. Ayrıca 4.500 gün prim ödemiş ve 12,5 yıl sigortalılık süresini doldurmuş olmak da şart. Bu şartları sağlayan erkek ve kadın sigortalılar, 50 yaşını doldurduklarında erken emekli olabilecek.

Borçlanma Yöntemi ile Erken Emeklilik

Erken emeklilik için son bir seçenek ise borçlanma yöntemi ile emeklilik. Bu yöntem ile kadın sigortalılar 6 yıla, erkek sigortalılar ise 24 aya kadar borçlanma yaparak emeklilik yaşını öne çekebiliyor. Borçlanma yapmak için doğum, askerlik veya yurt dışı hizmet sürelerinin olması gerekiyor. Borçlanma tutarı, brüt asgari ücret üzerinden hesaplanıyor. Bu nedenle borçlanma yapmak isteyen vatandaşların, 31 Aralık 2023 tarihine kadar başvuru yapmaları halinde daha az ödeme yapmaları mümkün.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.