Asgari Ücrette Rakam Değil, İnsanca Yaşam Talep Ediyorlar | DİSK’ten Adalet Yürüyüşü

Asgari Ücrette Rakam Değil, İnsanca Yaşam Talep Ediyorlar | DİSK’ten Adalet Yürüyüşü
DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, asgari ücret belirleme çalışmaları öncesinde basın toplantısı düzenledi. Çerkezoğlu, asgari ücretin memleket meselesi olduğunu ve yüksek enflasyon koşullarında yılda 4 kez belirlenmesi gerektiğini söyledi.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, asgari ücret belirleme çalışmaları öncesinde basın toplantısı düzenledi. Çerkezoğlu, asgari ücretin memleket meselesi olduğunu ve yüksek enflasyon koşullarında yılda 4 kez belirlenmesi gerektiğini söyledi. Ayrıca, ilk kez asgari ücret konusunda rakam söylemediklerini, insanca yaşanacak bir ücret istediklerini belirtti. DİSK, 11 Aralık’tan itibaren tüm Türkiye’ye “Gelirde Adalet, Vergide Adalet ve İnsanca Yaşanacak Bir Ücret” yürüyüşleri düzenleyecek.

Asgari Ücret Memleket Meselesi

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, pazartesi günü başlayacak asgari ücret belirleme çalışmalarına ilişkin DİSK Genel-İş Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi. Çerkezoğlu, asgari ücretin memleket meselesi olduğunu belirterek, diğer tüm ücretleri de etkilediğini belirtti. Resmi enflasyon verilerine göre ücret artışlarının kabul edilemez olduğunu dile getiren Çerkezoğlu, asgari ücretin yüksek enflasyon koşullarında yılda 4 kez belirlenmesi gerektiğini söyledi.

Asgari Ücrette Rakam Değil, İnsanca Yaşam İstiyorlar

Çerkezoğlu, DİSK’in asgari ücret teklifine ilişkin, “Biz her yıl masada olmamamıza rağmen ayrıntılı bir rapor hazırlıyoruz ve bu rapordaki bilimsel veriler ışığında da rakam önerimizi paylaşıyoruz. İlk kez bu yıl DİSK olarak asgari ücret konusunda bir rakam söylemiyoruz. Çünkü o kadar yüksek enflasyonlu bir süreç içerisindeyiz ki bizim aralık ayı başında söyleyeceğimiz rakam, 2 ay içerisinde bile uçup gidecek. Dolayısıyla biz asgari ücrette artık rakamların peşinde koşmak istemiyoruz. İnsanca yaşanacak bir ücret istiyoruz” dedi.

Çerkezoğlu, asgari ücretin uluslararası standartlara uygun şekilde işçinin ailesi ile birlikte geçinebileceği bir ücret olması gerektiğini vurguladı. Ayrıca, asgari ücret sonrası ilk vergi dilimine uygulanacak oranın yüzde 10’a düşürülmesi, vergi dilimlerinin artırılması, en düşük emekli aylığının en az asgari ücret düzeyine yükseltilmesi ve özel sektördeki işçilerle kamu işçileri arasında ayrım yapılmaması gerektiğini ifade etti.

Asgari Ücrette Rakam Değil, İnsanca Yaşam Talep Ediyorlar | DİSK’ten Adalet Yürüyüşü

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.