Bakanlık Kiralık Konutları Tek Tek Kontrol Edecek! Bakanlık Kiracı ve Ev Sahiplerini Uyardı...

Bakanlık Kiralık Konutları Tek Tek Kontrol Edecek! Bakanlık Kiracı ve Ev Sahiplerini Uyardı...
Hazine ve Maliye Bakanlığı, kira gelirlerinin vergilendirilmesi konusunda yeni bir denetim sürecine girdi. Bakanlık, kira gelirini beyan etmeyen veya eksik beyan eden ev sahiplerine yaptırım uygulayacak

Hazine ve Maliye Bakanlığı, kira gelirlerinin vergilendirilmesi konusunda yeni bir denetim sürecine girdi. Bakanlık, kira gelirini beyan etmeyen veya eksik beyan eden ev sahiplerine yaptırım uygulayacak. Kiracılar ise kira ödemelerini IBAN’a yapmak zorunda.

Kira Gelirleri Nasıl Vergilendiriliyor?

Bakanlık, kiralık konutların tespiti için çalışmalarına başladı. Bakanlık, bu yıl yaklaşık 2 milyon konutu tek tek kontrol edecek ve kiralık konutlar belirlenecek. Denetimlerle kira gelirlerinin vergi dışı bırakılmasının önüne geçilmesi amaçlanıyor.

TRT Haber’de yer alan habere göre, denetimlerde kiracılardan gerekli bilgiler talep edilecek. Bu bilgiler elektronik ortamda tutulacak. Kontrollerin ardından beyannamelerinde uyumsuzluk olan ve hiç beyanname vermeyen mükelleflere yönelik yasal işlem başlatılacak.

Kira geliri beyannamesi vermeyenlere kira gelirinin yüzde 5’i kadar ceza kesiliyor. Ayrıca, aylık yüzde 1,40 yasal faiz uygulanıyor. Öte yandan beyanname vermeyenlerden iki kat 1. derece usulsüzlük cezası verilebiliyor.

Birinci derece usulsüzlük cezası 2024 yılı için 150 TL, iki kat ceza verilmesi halinde bu rakam 300 TL’yi buluyor.

Örnek bir hesaplama yöntemiyle; aylık 15.000 TL kira geliri olan bir ev sahibi yüzde 5’lik cezanın yanı sıra usulsüzlük cezası ile beraber 1.050 TL ceza ile karşı karşıya kalacak.

Kira Gelirleri Nasıl Beyan Ediliyor?

ev-sahipleri-yuzde-25i-asmak-icin-yeni-yollar-deniyor-1705826673-618.jpg

Beyanname başvuruları ikametgahın bulunduğu bölgedeki vergi daireleri aracılığıyla yapılabiliyor. İnternetten de başvurmak mümkün.

Dijital vergi dairesinin internet adresi olan https://dijital.gib.gov.tr/ üzerinden de başvuruları yaparak beyanname doldurulabiliyor.

Gelir İdaresi Başkanlığı, mesken kira gelirlerinde 2024 yılı için gelir vergisi istisnasını 33 bin lira olarak açıkladı. Buna göre evini kiraya vermiş kişiler bir yıl boyunca 33 bin liranın altında kira geliri elde etmişse herhangi bir gelir vergisi ödemeyecek.

33 bin liranın üstünde gelir elde edenler için bu rakam istisna sayılacak. 33 bin liranın üzerindeki meblağ ise vergiye tabi tutulacak.

Kira Ödemeleri Nasıl Yapılmalı?

Bakanlık, kira ödemelerinin elden ya da para transferi olarak değil IBAN’a kira ödemesi olarak gönderilmesi gerektiğini belirtti. Bu şekilde kira ödemeleri kayıt altına alınacak ve vergi kaçırılmasının önüne geçilecek.

Kira geliri beyannamesi verilirken konuta ilişkin yapılan tüm masrafların vergiden düşülebileceği bildirildi. Bu masraflar arasında emlak vergisi, sigorta primi, aidat, bakım-onarım giderleri, amortisman, kira geliri stopajı gibi kalemler yer alıyor.

Kaynak:Konya Manşet

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.