Dolar Kuru İçin Kritik Tarih! Dolar Krizi mi Başlıyor: Uzmanlar Açıkladı.. KKM Uygulaması Sona Eriyor

Dolar Kuru İçin Kritik Tarih! Dolar Krizi mi Başlıyor: Uzmanlar Açıkladı.. KKM Uygulaması Sona Eriyor
Dolar kurunda tarihi bir gelişme yaşandı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) 2021 yılı Aralık ayında başlattığı Kur Korumalı Mevduat (KKM) uygulamasında 30 haftalık düşüş serisi sona erdi. Bu durum, dolar krizi riskini artırdı

Türkiye’de dolar kuru, Kur Korumalı Mevduat (KKM) uygulamasının sona ermesiyle birlikte yeni bir kriz riskiyle karşı karşıya. Uzmanlar, seçim sonrası ekonomi yönetiminin yeni adımlar atması gerektiğini belirtiyor.

KKM Uygulaması Nedir?

KKM uygulaması, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) 2021 yılı Aralık ayında başlattığı bir uygulamadır. Bu uygulama sayesinde, döviz mevduat hesaplarındaki paralarını TL’ye çeviren yatırımcılar, dolar kurundaki artışlardan korunabiliyor. Böylece, döviz talebi azalıyor ve TL değer kazanıyor.

KKM Uygulaması Neden Sona Eriyor?

KKM uygulaması, 30 haftalık bir süre için geçerliydi. Bu süre, 1 Nisan 2024 tarihinde doluyor. Bu tarihten sonra, KKM uygulamasından yararlanan yatırımcılar, dolar kurundaki dalgalanmalara karşı korumasız kalacak. Bu durum, yatırımcıların yeniden döviz mevduat hesaplarına yönelmesine ve dolar kurunun yükselmesine neden olabilir.

Dolar Krizi Nasıl Önlenir?

Uzmanlar, dolar krizinin önlenmesi için ekonomi yönetiminin yeni adımlar atması gerektiğini vurguluyor. Özellikle, seçim sonrası dönemde, ekonomik istikrarı sağlamak ve güveni artırmak için reformlar yapılması gerektiğini belirtiyorlar. Ayrıca, KKM uygulamasından çıkışları teşvik etmek için, dövizden dönüşümlü hesaplar için kısıtlayıcı önlemler alınması ve faiz oranlarının uygun seviyede tutulması gerektiğini ifade ediyorlar.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.