Kira Sözleşmesi Yenileyecekler Dikkat! Nisan Ayında Kira Artışı Nasıl Olacak? TÜİK Enflasyon Rakamlarını Açıkladı

Kira Sözleşmesi Yenileyecekler Dikkat! Nisan Ayında Kira Artışı Nasıl Olacak? TÜİK Enflasyon Rakamlarını Açıkladı
Nisan ayında kira artışı nasıl olacak? Bu soru, kira sözleşmesi yenileyecek olan iş yeri ve konut sahiplerinin en çok merak ettiği konuların başında geliyor. TÜİK, 3 Nisan 2024 tarihinde Mart ayı enflasyon rakamlarını açıkladı

Nisan ayında kira artışı nasıl olacak? Bu soru, kira sözleşmesi yenileyecek olan iş yeri ve konut sahiplerinin en çok merak ettiği konuların başında geliyor. TÜİK, 3 Nisan 2024 tarihinde Mart ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Buna göre, kira artış oranları da belirlenmiş oldu. Peki, kira artış oranı neye göre hesaplanıyor? 2023 yılında getirilen %25 kira zammı uygulaması devam ediyor mu? İşte, Nisan ayı enflasyon kira artışı ile ilgili tüm detaylar…

Kira Artış Oranı Neye Göre Belirleniyor?

Kira artış oranı, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından her ayın başında açıklanan Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerine göre hesaplanıyor. TÜFE, tüketicilerin satın aldığı mal ve hizmetlerin fiyatlarının zaman içinde nasıl değiştiğini gösteren bir göstergedir. TÜFE, aylık, yıllık ve geçen yılın aynı dönemine göre artış oranlarını içerir. Ayrıca, 12 aylık ortalamalara göre de artış oranı hesaplanır.

Kira artış oranı, kira sözleşmesinin yenileneceği ayın TÜFE verilerine göre belirlenir. Örneğin, Nisan ayında kira sözleşmesi yenilenecek olan bir iş yeri veya konut sahibi, Mart ayı TÜFE verilerine bakarak kira artış oranını hesaplayabilir.

2023 Yılında Getirilen %25 Kira Zammı Uygulaması Devam Ediyor Mu?

2023 yılında, konut kiralarında yaşanan yüksek artışlar nedeniyle, hükümet bir düzenleme yapmıştı. Buna göre, 2023 yılı Temmuz ayından itibaren, konut kiralarında en fazla %25 oranında zam yapılabilmesi kararlaştırılmıştı. Bu uygulama, 2024 yılı Temmuz ayına kadar geçerli olacaktı.

Ancak, 2024 yılı Ocak ayında, TÜİK tarafından açıklanan 12 aylık TÜFE ortalaması, %25’in üzerine çıktı. Bu durumda, konut kiralarındaki %25’lik sınırın kalkması gündeme geldi. Ancak, hükümet, konut kiralarındaki sınırlamanın devam edeceğini açıkladı. Böylece, konut kiralarında %25’lik zam uygulaması, 2024 yılı Temmuz ayına kadar devam edecek.

Nisan Ayında Kira Artış Oranı Yüzde Kaç Olacak?

TÜİK, 3 Nisan 2024 tarihinde Mart ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Buna göre, Mart ayında TÜFE, bir önceki aya göre %3.16, 2023 Aralık ayına göre %15.06, 2023 Mart ayına göre %68.50 ve 12 aylık ortalamalara göre %57.50 oranında artış gösterdi.

Bu rakamlara göre, Nisan ayında kira sözleşmesi yenilenecek olan iş yeri ve konut sahiplerinin kira artış oranları şu şekilde olacak:

  • İş yeri kira artış oranı: 12 aylık TÜFE ortalamasına göre %57.50
  • Konut kira artış oranı: 2023 yılında getirilen %25 sınırına göre %25

Bu oranlar, kira sözleşmesinde farklı bir hüküm yoksa uygulanacaktır. Kira sözleşmesinde, kira artış oranının farklı bir şekilde belirleneceği yazılıysa, o hüküm geçerli olacaktır.

Nisan Ayı Enflasyon Kira Artışı İle İlgili Örnek Hesaplama

Nisan ayında kira sözleşmesi yenilenecek olan bir iş yeri veya konut sahibi, kira artış oranını nasıl hesaplayabilir? İşte, bir örnek hesaplama:

  • Önceki kira bedeli: 1000 TL
  • İş yeri kira artış oranı: %57.50
  • Konut kira artış oranı: %25
  • Yeni iş yeri kira bedeli: 1000 x 1.575 = 1575 TL
  • Yeni konut kira bedeli: 1000 x 1.25 = 1250 TL

Bu hesaplama, kira sözleşmesinde farklı bir hüküm yoksa geçerli olacaktır. Kira sözleşmesinde, kira artış oranının farklı bir şekilde belirleneceği yazılıysa, o hüküm geçerli olacaktır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.