Konya yatırıma doymayacak! Şehir 2024 yılında çağ atlayacak

Konya yatırıma doymayacak! Şehir 2024 yılında çağ atlayacak
2024 yılında Konya'ya adeta yatırım yağmuru yağacak. Bu kapsamda aslan payı çiftçilerin olurken, metrodan, banliyöya banliyödan ulaşıma bir çok kalemde yatırım yapılacak.

Konya’ya bu yıl dev bir bütçe ayrıldı. Kamu tarafından özkaynaklarla ve dış kredilerle 10 milyar liralıyı aşkın yatırım planlaması yapılan Konya’da aslan payı 2,4 milyar lira ile sulama yatırımlarına ait. Güneş Enerji Santrali Kurumu için 2 milyar 207 milyon lira kaynak ayrılırken Konya tarihine damga vuracak yatırımlardan KONYARAY Projesine 1,7 Milyar lira pay ayrıldı. Konya’nın kanayan yaralarından Çevre Yolu için bu yıl umutlandıran bir bütçe planlaması yapıldı. Konya Çevre Yolu’na 1,2 Milyar TL ödenek tahsisi yapılırken yapımına önümüzdeki günlerde başlanacak Barış Caddesi Raylı Sistem Projesi’ne 1 milyar 494 milyon TL, muhtelif yol ve köprü yatırımları için 800 milyon TL ve Banliyö araç alımı için 288 milyon 731 bin TL ödenek tahsisi çıktı.

konya-ray.webp

KONYA İÇİN AYRILAN ÖDENEKLER

Ayrıca İçme Suyu Temini için 450 milyon lira, Otobüs alımı için 192 milyon, Trafik Kontrol Merkezi 123 milyon TL, KOSKİ Atıksı Arıtma Tesisi 104 milyon lira, Şehir Hastanesi Uzatma Hattı 100 milyon TL, Yazma Eserler Kütüphanesi için 100 milyon lira, Cihanbeyli Kültür Merkezi 90 milyon lira, Köprülü kavşak (Kanal ve Fırat) 55 milyon TL, Konya Merkez Devlet Hastanesi (750 yatak) 50 milyon lira ve Konya Hava Meydanı İtfaiye Binası için 39 milyon lira yatırım yapılacak.

Kaynak:Konya Manşet

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum