Konya’da Bakkal ve Market Sayısı Azalıyor! Mahalle Kültürü Tehlikede Mi?

Konya’da Bakkal ve Market Sayısı Azalıyor! Mahalle Kültürü Tehlikede Mi?
Bakkal ve market sayısında büyük bir düşüş yaşanıyor. Zincir marketler, AVM'ler, kredi kartı komisyonları ve artan maliyetler bakkalları zor durumda bırakıyor. Peki bakkalların sonu mu geliyor? Mahalle kültürü tehlikede mi?

Bakkallar, mahalle kültürünün vazgeçilmez bir parçasıdır. Ancak son yıllarda bakkal ve market sayısında büyük bir düşüş yaşanıyor. Zincir marketler, AVM'ler, kredi kartı komisyonları ve artan maliyetler bakkalları zor durumda bırakıyor. Peki bakkalların sonu mu geliyor? Mahalle kültürü tehlikede mi?

Bakkal Devri Bitiyor: Güle Güle Bakkal Amca!

Bakkallar, mahallelerin kalbi olarak bilinir. Bakkal amcalar, mahalle sakinlerinin hem alışveriş yaptığı hem de sohbet ettiği dostlarıdır. Bakkallar, aynı zamanda vatandaşın faizsiz bankasıdır. Nakit sıkıntısı çekenlere veresiye defteri ile yardımcı olurlar. Bakkallar, mahalle kültürünün simgesidir.

Ancak bakkallar, son yıllarda büyük bir darboğazla karşı karşıya. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) kurulan-kapanan şirket istatistiklerine göre, 2022 yılında 3 bin 518 bakkal kapanırken 2023 yılında bu sayı 5 bin 199'a çıktı. 2022 yılından itibaren kapanan toplam bakkal sayısı ise 8 bin 717 oldu.

Bakkalların kapanmasının nedenleri arasında zincir marketler, AVM'ler, kredi kartı komisyonları, artan maliyetler, vergiler, SGK primleri, ruhsat masrafları ve kesilen cezalar yer alıyor. Sektör temsilcileri, bakkal ve marketlerin artık direnme güçleri kalmadığını, kapısına kilit vurduğunu belirtiyor.

Zincir Marketler Bakkalların Sorunu

Bakkalların en büyük sorunlarından biri de zincir marketler ve AVM'ler ile rekabet etmek. Zincir marketler, mahalle aralarına kadar girerek bakkalların müşterilerini elinden alıyor. Ayrıca zincir marketler, bakkallara göre daha ucuz ve çeşitli ürünler sunuyor. Bu da vatandaşın bakkallardan uzaklaşmasına neden oluyor.

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, bakalların içinde bulunduğu durum ile ilgili, "415 esnaf meslek kolu içinde değişen ve artan rekabet ortamında derdi günden güne büyüyen meslek kolu bakkallıktır. En önemli sorunlarından biri AVM ve zincir marketler ile yapılan mücadeledir. Buna paralel olarak alkol satışındaki saat sınırlaması ve yaptırımlarıdır" değerlendirmesini yapıyor.

Palandöken, "Küçücük ilçelerde 15 tane zincir market var. Bu zincir marketler mahalle aralarına kadar girerek esnafı zor duruma sokuyor" diye ekliyor.

Kredi Kartı Komisyonları Bakkalları Vuruyor

Bakkalların bir diğer sorunu da kredi kartı komisyonları. Bankalar, esnafın üzerindeki kredi kartı komisyon ücreti yükünü hafifletmiyor. Orta Vadeli Ekonomi Politikasıyla birlikte enflasyonun düşmesi için alınan tedbirler kapsamında bankaların iş yerleri için uyguladığı kredi kartı komisyon oranları yüzde 0,74’ten yüzde 4’lerin üzerine kadar çıktı.

Bu da hem esnafa hem de vatandaşa zarar veriyor. Çünkü esnaf artık kesintiler yüzünden kredi kartı ile yapılan ödemeleri kabul edemiyor. Vatandaşta da nakit sıkıntısı var. Esnafın veresiye defterleri yeniden açıldı. Esnafımız veresiye defteri ile adeta vatandaşın faizsiz bankası konumunda. Ancak fiyatlar günlük değiştiği için esnafımız sattığı ürünün yerine yenisini koyamıyor.

Palandöken, "Esnafın yükünü hafifletmek için bankalar kredi kartı komisyon oranlarını düşürmeli" çağrısında bulunuyor.

Bakkalların Geleceği Ne Olacak?

Bakkallar, mahalle kültürünün önemli bir parçası olarak varlıklarını sürdürmek istiyor. Ancak karşılaştıkları zorluklar nedeniyle bakkalların geleceği belirsiz. Bakkalların kapanması, hem esnafın hem de mahalle sakinlerinin kaybı olacak.

Bakkalların ayakta kalabilmesi için devletin, belediyelerin, bankaların ve vatandaşların desteğine ihtiyaç var. Bakkallara vergi, kredi, kira, fatura, ruhsat gibi konularda kolaylık sağlanmalı. Zincir marketlerin mahalle aralarına girmesi engellenmeli. Kredi kartı komisyon oranları makul seviyelere indirilmeli. Vatandaşlar da bakkallarını tercih ederek mahalle kültürünü yaşatmalı.

Kaynak:Konya Manşet

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.