Konya'da yaygınlaşan yabancı marka, Türkiye'ye yatırım yapacak mı?

Konya'da yaygınlaşan yabancı marka, Türkiye'ye yatırım yapacak mı?
Konya trafiğinde artık elektrikli bir çok araçlara rastlamak mümkün. Togg dışında genelde tercih edilen Chery ve Skywell oldu. Bu kapsamda Çinli dev otomobil firması Türkiye de fabrika açacak mı?

Konya trafiğinde artık sıkça rastlanan elektrikli otomobiller, kullanıcılar tarafından büyük beğeni ile karşılaşıyor. Üretimi Çin olan araçlardan dev bir adım gelmişti. Çinli marka Türkiye'ye yatırım yapacağını duyurmuştu.

ASKIYA ALDI

Türkiye’de yatırım yapması için kamu nezdinde yoğun temasların yürütüldüğü Çinli markalardan biri olan Great Wall, geçen perşembe ülkedeki yatırım kararını sık değişen regülasyonlar ve artan işçilik maliyetlerini öne sürerek askıya aldığını bildirdi. Çinli markanın yatırım kararından vazgeçmesinde, Çin’den ithal edilen araçlara çeşitli ek vergiler getiren hükümet, son olarak yayımladığı bir tebliğ ile bu ülkeden gelen elektrikli araçlara 7 farklı bölgede en az 20 servis noktası kurma zorunluluğu gibi bir takım şartlar getirilmesi etkili oldu.

CHERY, SKYWELL VE MG GÖRÜŞMELERİNİ SÜRDÜRÜYOR

Ekonomim'in aktardığı bilgilere göre; Yatırım yapmayı planlayan Chery, Skywell ve MG gibi diğer markalar ise görüşmelerini sürdürüyor. Ancak bu markalar davet aldıkları Avrupa ülkeleri yerine Türkiye’ye yatırım yapmak için “garanti” ve cazip teşvikler bekliyor. Küresel otomotiv pazarında agresif büyüme atağına geçen Çin, Japonya’yı geride bırakarak, dünyanın en büyük otomobil ihracatçısı konumuna ulaşmıştı. Birbiri ardına Türkiye’de satışa başlayan Çinli markalar, iç pazarda yerli üreticilerden pay kaparak hızlı yükselişe geçti. Bu gelişmeye paralel Türk otomotiv sanayisi yıllar sonra ilk kez 2023 yılında dış ticaret açığı verdi. Çin’in bu agresif büyümesinden kaçışı mümkün görmeyen yerli sanayiciler, Uzakdoğulu rakiplerinin Türkiye’de üretim yapmasını tek çıkış olarak görüyor. Bu konu kamunun da önemli gündemi haline geldi. Bir yandan Çin’den ithalatı yavaşlatmak için çeşitli yasal düzenlemelere imza atan hükümet yetkilileri, diğer yandan da Çinli markaları Türkiye’de fabrika yatırımına teşvik etmek için bir süredir yoğun temaslar yürütüyor.

Skywell, teşvik detayları için randevu aldı
Türkiye’ye yatırım için en somut adımı atan marka Türkiye’de Ulu Motor distribütörlüğünde satış yapan Skywell olmuştu. Skywell Türkiye CEO’su Mahmut Ulubaş, geçen aralık ayında Türkiye’de batarya elektrikli araç üretimi için fabrika kurma planlarını resmi olarak duyurmuştu. Fizibilite çalışmalarını tamamlayan Bilişim Vadisi’ne girerek bir ekip de kurmuştu. Markaya yakın kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Skywell yetkilileri yarın (Salı) ilgili bakanlık yetkilileriyle olası teşvikler konusunda görüşme yapacak. Çinli marka, teşviklerin beklentilerini karşılaması durumunda daha hızlı aksiyon alacak.

Chery'e iyi niyet mektubu
Sektör kaynaklarının verdiği bir diğer bilgiye göre, bakanlık yetkilileri geçen hafta Chery yetkililerine bir niyet mektubu vermiş. Mektupta, Chery’nin Türkiye’de yatırım yapması durumunda hangi teşviklerin verileceği sıralanmış.

AB ülkeleriyle sıkı pazarlık
MG’nin geçen cuma düzenlenen basın toplantısında konuşan Doğan Trend Otomotiv CEO’su Kağan Dağtekin ise SAIC’in Türkiye’de üretim yapma planlarına yönelik açıklama yaptı.

Dağtekin, “Bu konuyla ilgili iki senedir temposu artan bir şekilde çalışıyoruz. Son üç ayda biraz daha hızlandı ve Türkiye’de SAIC’in fabrikalarından birini, üretim tesislerinden birini kurmak için çabalıyoruz. Bunun ötesinde, olumlu ya da olumsuz bir şey söylemem biraz spekülatif olur ama olumsuz giden bir şey yok” diye konuştu.

BYD Macaristan’ı seçti
Avrupa ve Türkiye pazarına geçen yıl giriş yapan Çinli BYD ise fabrika yatırımı için Aralık 2023’te Macaristan’ı seçmişti.

Kaynak:Konya Manşet

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.