Memur ve Emekliye Refah Payı Müjdesi: Enflasyon Karşısında Maaşlar Nasıl Korunacak?

Memur ve Emekliye Refah Payı Müjdesi: Enflasyon Karşısında Maaşlar Nasıl Korunacak?
Mart ayında açıklanan enflasyon verileri, memur ve emeklilerin maaşlarının eridiğini ortaya koydu. Kamu-Sen Başkanı Önder Kahveci, çalışanlara refah payı verilmesi gerektiğini belirterek, yetkililerden ekonomiyi öncelikli hale getirmesini istedi

Mart ayında açıklanan enflasyon verileri, memur ve emeklilerin maaşlarının eridiğini gösterdi. Kamu-Sen Başkanı Önder Kahveci, çalışanlara refah payı verilmesi gerektiğini söyledi.

Enflasyon Maaş Zammını Yuttu

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), mart ayına ilişkin enflasyon verilerini açıkladı. Buna göre, tüketici fiyatları mart ayında %3,16 oranında arttı. Yılın ilk üç ayında ise enflasyon %15,05 oldu. Bu rakamlar, yılın başında ilk altı aylık dönem için %15 maaş artışı alan memur ve emeklilerin maaşlarının mart ayı itibarıyla erimeye başladığını gösteriyor.

Yerel Seçimler Ekonomiyi Etkiledi

31 Mart 2024 günü gerçekleştirilen yerel seçimler, ülkenin gündemini bir süre meşgul etti. Halk, demokratik tercihini yaptı ve yerel yönetimlerde önümüzdeki 5 yıl boyunca kendilerini yönetecek idarecilerini seçti. Seçim sonuçlarında en belirleyici faktör ise ekonomik gerçekler oldu. Halkın yaşadığı ekonomik sıkıntılar, oy tercihlerini etkiledi.

Refah Payı Talebi

Kamu-Sen Başkanı Önder Kahveci, açıklanan enflasyon verilerinin ardından yaptığı açıklamada, memur ve emeklilerin maaşlarının eridiğini belirtti. Kahveci, yetkililerden seçim gündeminden uzaklaşarak ekonomiyi öncelikli hale getirmesini istedi. Kahveci, altı ay için verilen zamların üç ay içinde enflasyona yenik düştüğünü, önümüzdeki bir sonrası maaş zammı sürecine kadar geçecek üç ayda memur ve emeklilerin yaşadığı zorlukların katlanarak artacağını söyledi.

Kahveci, yıllık enflasyonun %68’leri aştığını ve önümüzdeki sürede %80’lere tırmanmasının beklendiğini ifade etti. Kahveci, %15 maaş zammının kamu çalışanlarının ekonomik yıkımı anlamına geleceğini vurguladı. Kahveci, geçtiğimiz yıl yürürlüğe giren ve şu anda 12 bin 54 TL dolayında bulunan ilave ek ödemenin emekliliğe sayılmaması nedeniyle memur emeklilerinin büyük mağduriyetler yaşadığını, emekliliği yaklaşan memurların ise ek gelir kaynağı aradığını dile getirdi.

Kahveci, enflasyonla mücadelede halkın alım gücünün düşürülmeden üretime geçilmesi gerektiğini savundu. Kahveci, memur ve emeklilerin önümüzdeki süreçte daha da artacak olan enflasyondan korunması, alım güçlerinin artırılması gerektiğini söyledi. Kahveci, bunun için ilave ek ödemenin emekli maaşlarına yansıtılması, çalışanlara refah payı verilmesi, enflasyon farkının maaşlara aylık olarak ödenmesi gerektiğini belirtti. Kahveci, yetkililerin memur ve emekliler üzerinde oluşan ekonomik yaraları sarmasının en öncelikli konu olması gerektiğini ifade etti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.