Otomatik Ödeme Talimatı Verenler Dikkat! Bu Tuzağa Düşmeyin... Ekstreler Kabardı

Otomatik Ödeme Talimatı Verenler Dikkat! Bu Tuzağa Düşmeyin... Ekstreler Kabardı
Kredi kartıyla fatura ödemek isteyenler dikkat! Bankalar, otomatik ödeme talimatı verenlerden yüksek faiz alıyor. Tüketici dernekleri, bu uygulamanın yasal olmadığını ve ödenen faizlerin geri alınması için hakem heyetine başvurulması gerektiğini söylüyor.

Otomatik ödeme talimatı veren kredi kartı kullanıcıları, bu ay ekstrelerine şaşırdı. Bankalar, faturalara uyguladıkları faiz oranını yükseltti. Tüketici dernekleri, bu uygulamanın yasal olmadığını ve ödenen faizlerin geri alınması için hakem heyetine başvurulması gerektiğini söylüyor.

Otomatik Ödeme Talimatı Nedir?

Otomatik ödeme talimatı, kredi kartı sahiplerinin belirli faturalarını (elektrik, su, doğalgaz, telefon, internet vb.) bankalar aracılığıyla otomatik olarak ödemelerini sağlayan bir sistemdir. Bu sayede, fatura ödeme tarihlerini takip etmek zorunda kalmaz ve gecikme cezası ödemezler. Ayrıca, bankalar bu hizmeti verirken, tüketicilere çeşitli avantajlar sunar. Örneğin, fatura ödemeleri için bonus, mil, indirim, kampanya gibi teşvikler verirler.

Bankalar Neden Faiz Artırdı?

Bankalar, otomatik ödeme talimatı veren kredi kartı kullanıcılarından, fatura tutarının üzerine bir faiz oranı uyguluyor. Bu faiz oranı, bankadan bankaya değişiyor. Ancak, son zamanlarda bankalar, bu faiz oranını artırdı. Bu ay ekstrelerine bakan kullanıcılar, yüksek tutarlarda “otomatik fatura ödeme faizi” ile karşılaştı. Bazı bankalar, fatura tutarının %5’i kadar faiz aldı. Bu da, kredi kartı faizinden daha yüksek bir oran anlamına geliyor. Merkez Bankası, kredi kartı faizlerini %3,74’e sabitledi. Bankalar, bu faiz artışını, otomatik ödeme talimatının nakit çekim olarak değerlendirilmesi gerektiğini savunuyor. Ancak, tüketici dernekleri, bu savunmanın hukuki bir dayanağı olmadığını belirtiyor.

Tüketiciler Ne Yapmalı?

Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED) Başkan Vekili Avukat İbrahim Güllü, bankaların otomatik ödeme talimatından faiz almasının yasal olmadığını söyledi. Güllü, “Kredi kartıyla yapılan bu ödemeler alışveriş kapsamında. Yani nakit çekim değil. Bankalar, yıllarca mevduatları çekebilmek için tüketicilerden otomatik ödeme talimatları almaya çalıştılar. Fakat son zamanlarda tüketicilerin kredi kartıyla yaptıkları otomatik ödemelerden faiz ücreti almaya başladılar” dedi. Güllü, tüketicilerin ödedikleri faizleri geri alabilmeleri için tüketici hakem heyetine başvurmaları gerektiğini söyledi. Başvuruların e-devlet üzerinden de yapılabileceğini belirtti.

Otomatik Ödeme Talimatı Verenlerin Faydaları Nelerdir?

Otomatik ödeme talimatı veren kredi kartı kullanıcıları, fatura ödemelerini kolaylaştırmakla kalmaz, aynı zamanda bazı faydalar da elde ederler. Örneğin, fatura ödemeleri için bonus, mil, indirim, kampanya gibi teşviklerden yararlanabilirler. Ayrıca, fatura ödeme tarihlerini takip etmek zorunda kalmaz ve gecikme cezası ödemezler. Bu da, hem zaman hem de para tasarrufu sağlar. Ancak, bankaların uyguladığı faiz oranlarına dikkat etmek gerekir. Eğer faiz oranı çok yüksekse, otomatik ödeme talimatını iptal etmek veya başka bir bankaya geçmek daha avantajlı olabilir.

Kaynak:Konya Manşet

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.