Türkiye’de 260 Şubesi Bulunan Kargo Devi Krize Dayanamadı! 12 Bin Kişi İşsiz Kalacak

Türkiye’de 260 Şubesi Bulunan Kargo Devi Krize Dayanamadı! 12 Bin Kişi İşsiz Kalacak
Dünyanın en büyük kargo şirketlerinden biri olan firma, mali kriz nedeniyle küçülmeye gidiyor. Şirket, son çeyrekte gelirlerinde ve karında büyük kayıplar yaşadığını açıkladı. Maliyetleri düşürmek için 12 bin çalışanını işten çıkaracağını duyurdu

Türkiye’de yüzlerce şubesi bulunan kargo devi UPS, 2023 yılında yaşadığı mali kriz nedeniyle küçülmeye gidiyor. Şirket, son çeyrekte gelirlerinde ve net karında büyük düşüşler yaşadığını açıkladı. UPS, maliyetleri azaltmak için 12 bin çalışanını işten çıkaracağını duyurdu.

UPS’nin Mali Durumu Nasıl?

UPS, 2023 yılının son çeyreğine ait finansal sonuçlarını kamuoyuyla paylaştı. Şirketin gelirleri, geçen yılın aynı dönemine göre %7,8 azalarak 24,9 milyar dolara geriledi. Bu rakam, analistlerin beklentisi olan 25,4 milyar doların altında kaldı. Yıllık bazda ise, UPS’nin toplam geliri %9,3 düşerek 90,9 milyar dolara indi.

Şirketin net karı da son çeyrekte %53 azalarak 1,61 milyar dolara düştü. UPS, 2022 yılının son çeyreğinde 3,4 milyar dolar net kar elde etmişti. Şirket, hisse başına karını da 1,87 dolardan 1,61 dolara çekti.

UPS Neden Küçülüyor?

UPS, yaşadığı mali krizin üstesinden gelebilmek için küçülme kararı aldı. Şirket, bu kapsamda 12 bin çalışanını işten çıkaracağını açıkladı. İşten çıkarma adımının, şirketin maliyetlerini 1 milyar dolar azaltacağı tahmin ediliyor.

UPS’nin Türkiye’deki Durumu Ne?

UPS, Şirketin Türkiye’de 81 ilde 300’den fazla şubesi bulunuyor. UPS, Türkiye’deki çalışan sayısını ise açıklamıyor.

UPS’nin küçülme kararının Türkiye’deki operasyonlarını nasıl etkileyeceği henüz belli değil. Şirket, Türkiye’de kaç kişiyi işten çıkaracağına dair bir açıklama yapmadı. Ancak, şirketin Türkiye’deki çalışanlarının da endişeli olduğu belirtiliyor.

Kaynak:Konya Manşet

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.