Veteriner Maaşları 2024: Devlette ve Özelde Ne Kadar Kazanıyorlar?

Veteriner Maaşları 2024: Devlette ve Özelde Ne Kadar Kazanıyorlar?
Veteriner maaşları 2024 yılında devlette ve özel sektörde ne kadar oldu? Veterinerler ne iş yapar, iş imkanları nasıl? Veteriner olmak için ne yapmak gerekiyor? Bu soruların cevaplarını bu haberde bulabilirsiniz

Veterinerlik, hayvanların sağlığı ve refahı ile ilgilenen bir meslektir. Veterinerler, hayvanlara teşhis, tedavi, aşı, cerrahi gibi hizmetler verirken, aynı zamanda hayvan hastalıklarının insanlara bulaşmasını önlemek, hayvan sağlığı ile ilgili kayıt ve rapor tutmak, hayvan sahiplerine bilgi ve eğitim vermek gibi görevleri de yerine getirirler.

Veterinerlik mesleği, hem hayvan sevgisi hem de mesleki bilgi ve beceri gerektiren bir alandır. Veteriner olmak isteyenlerin, üniversite sınavında sayısal alanda başarılı olmaları ve 5 yıl süren Veterinerlik Fakültesi’ni bitirmeleri gerekmektedir. Mezun olduktan sonra, devlet kurumlarında, özel sektörde veya kendi iş yerlerinde çalışabilirler.

Veteriner maaşları, çalıştıkları sektör, kurum, il, ilçe, görev türü gibi faktörlere göre değişiklik göstermektedir. Ocak 2024 zamlarıyla birlikte, veteriner maaşları ortalama olarak şu şekildedir:

 • Devlette çalışan veterinerler, 44.000-48.000 TL arasında maaş alırlar.
 • Özel sektörde çalışan veterinerler, 30.000-65.000 TL arasında maaş alırlar.
 • Uzman veteriner hekimler, 50.000-70.000 TL arasında maaş alırlar.
 • Veteriner teknikerleri, 25.000-35.000 TL arasında maaş alırlar.
 • Yeni mezun veteriner hekimler, 30.000-40.000 TL arasında maaş alırlar.

Bu haberde, veteriner maaşları 2024 ile ilgili detaylı bilgileri, veterinerlik mesleğinin tanımını, görevlerini, iş imkanlarını ve veteriner olma şartlarını sizler için derledik.

Veterinerlik Mesleğinin Tanımı ve Görevleri

Veterinerlik, hayvanların sağlığı ve refahı ile ilgilenen bir meslektir. Veterinerler, hayvanlara teşhis, tedavi, aşı, cerrahi gibi hizmetler verirken, aynı zamanda hayvan hastalıklarının insanlara bulaşmasını önlemek, hayvan sağlığı ile ilgili kayıt ve rapor tutmak, hayvan sahiplerine bilgi ve eğitim vermek gibi görevleri de yerine getirirler.

Veterinerlerin başlıca görev ve sorumlulukları şunlardır:

 • Enfeksiyon ve çeşitli hastalıklara karşı hayvanlara uygun aşılamayı yapmak
 • Hayvanların sağlık sorunları ile ilgili teşhisi koyduktan sonra uygun tedavi yöntemlerini uygulamak, doğru teşhis için gerekirse kan, idrar ya da doku örneği alarak laboratuvara göndermek
 • Gerekli olması durumunda hayvanlara cerrahi ve tıbbi müdahalede bulunmak
 • Salgın hastalıklar konusunda gerekli önlemleri almak
 • Yaşamını devam ettiremeyecek durumda olan hayvanlar için ötenazi uygulamak
 • Özellikle evcil hayvan sahiplerine hayvan sağlığı, bakımı ve temizliği konusunda gerekli bilgilendirmeleri yapmak ve eğitim vermek
 • Tekrarlı hayvan ölümlerinin nedenini araştırmak ve gerekli önlemlerin alınmasını sağlamak
 • Hayvan hastalıkları ile ilgili kayıtları tutarak ilgili birimlere bildirmek
 • Hayvan sağlığı ile ilgili kendisine verilen diğer tüm görevleri yapmak

Veteriner Olmak İçin Ne Yapmak Gerekiyor?

Veteriner olmak isteyenlerin, üniversite sınavında sayısal alanda başarılı olmaları ve 5 yıl süren Veterinerlik Fakültesi’ni bitirmeleri gerekmektedir. Veterinerlik Fakültesi’nde, hayvan anatomisi, fizyolojisi, biyokimyası, mikrobiyolojisi, parazitolojisi, patolojisi, farmakolojisi, cerrahisi, üreme ve jinekolojisi, beslenmesi, hastalıkları, hijyeni, zootekni, et ve süt teknolojisi gibi dersler verilmektedir.

Mezun olduktan sonra, veteriner hekimler, devlet kurumlarında, özel sektörde veya kendi iş yerlerinde çalışabilirler. Devlet kurumlarında çalışmak isteyenler, Kamu Personeli Seçme Sınavı’na (KPSS) girmeleri ve yeterli puanı almaları gerekmektedir. Özel sektörde çalışmak isteyenler ise, hayvan hastaneleri, klinikleri, pet shoplar, hayvan barınakları, hayvan yem ve ilaç firmaları, hayvancılık işletmeleri, gıda işleme tesisleri, araştırma enstitüleri, üniversiteler gibi kuruluşlarda iş bulabilirler.

Kendi iş yerlerini açmak isteyenler ise, Veteriner Hekimler Odası’na kayıt olmaları, gerekli izin ve ruhsatları almaları, iş yerlerini uygun standartlara göre donatmaları ve vergi mükellefi olmaları gerekmektedir.

Veteriner Maaşları 2024: Devlette ve Özelde Ne Kadar Kazanıyorlar?

Veteriner maaşları, çalıştıkları sektör, kurum, il, ilçe, görev türü gibi faktörlere göre değişiklik göstermektedir. Ocak 2024 zamlarıyla birlikte, veteriner maaşları ortalama olarak şu şekildedir :

 • Devlette çalışan veterinerler, 44.000-48.000 TL arasında maaş alırlar. Ek ödemeler, aile yardımı gibi tutarlar ile birlikte bir veteriner hekimin devlette aldığı ortalama maaş 46.000-50.000 TL civarında olmaktadır.
 • Özel sektörde çalışan veterinerler, 30.000-65.000 TL arasında maaş alırlar. Ücretler verilirken, tecrübe, performans, çalışılan kurum, iş yeri, il, ilçe gibi faktörler etkili olmaktadır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.