2023 Yılında Türkiye’de Yaşanan Olaylar: Deprem, Siyaset, Teknoloji (Özet)

2023 Yılında Türkiye’de Yaşanan Olaylar: Deprem, Siyaset, Teknoloji (Özet)
Türkiye, 2023 yılında hem siyasi hem de ekonomik açıdan pek çok önemli gelişmeye tanıklık etti. Kahramanmaraş’ta meydana gelen yıkıcı depremler, Millet İttifakı’nın dağılması işte detaylar..

Türkiye, 2023 yılında hem siyasi hem de ekonomik açıdan pek çok önemli gelişmeye tanıklık etti. Kahramanmaraş’ta meydana gelen yıkıcı depremler, Millet İttifakı’nın dağılması, Deniz Baykal’ın vefatı, Türkiye’nin Ay’a ilk teması, nükleer enerji santrali, 5G ve milli muharip uçak gibi projeler, Türkiye’nin 2023 yılında yaşadığı olaylardan sadece bazıları. Bu yazıda, 2023 yılında Türkiye’de neler olduğunu özetliyoruz.

free-photo-of-kent-kent-simgesi-binalar-seyahat.jpg

Kahramanmaraş Depremleri

6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi merkezli 7,7 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Kurtarma çalışmaları devam ederken aynı bölgede 7,6 şiddetinde ikinci bir deprem daha oldu. Depremler, Kahramanmaraş başta olmak üzere Gaziantep, Adıyaman, Diyarbakır, Hatay, Malatya ve diğer çevre illerde de can ve mal kayıplarına neden oldu. Depremlerde son resmi rakamlara göre 50.783 kişi hayatını kaybetti, 107.204 kişi yaralandı, 301.000 bina hasar gördü veya yıkıldı. Türkiye’de 10 ilde depremden dolayı 3 ay olağanüstü hal ilan edildi. 15 Şubat’ta ise ‘Türkiye Tek Yürek’ ortak yayını ile deprem bölgesi için yardım kampanyası düzenlendi. Kampanya süresince 115 milyar 146 milyon 528 bin lira nakdi bağış ve 9 milyon adet üzerinde SMS bağışı toplandı.

Siyasi Gelişmeler

2023 yılı, Türkiye’de siyasi açıdan da hareketli geçti. Cumhuriyet Halk Partisi eski Genel Başkanı Deniz Baykal, 11 Şubat 2023 tarihinde Ankara’daki evinde 84 yaşında hayatını kaybetti. Millet İttifakı üyesi Meral Akşener, cumhurbaşkanı adayı olarak Kemal Kılıçdaroğlu’nun belirlenmesine tepki olarak 5 Mart’ta ittifaktan ayrıldı. Türkiye, 2 Ocak’ta Danıştay’ın aldığı kararla İstanbul Sözleşmesi’nden çekildi. 21 Ocak’ta İsveç’li politikacı Rasmus Paludan, Türkiye’nin Stockholm Büyükelçiliği önünde Kur’an-ı Kerim yaktı. Türkiye Savunma Bakanlığı, İsveç Savunma Bakanı Pål Jonson’ın eyleme onay vermesi nedeniyle Türkiye’ye yapacağı ziyareti iptal etti. 31 Ocak’ta ise Millet İttifakı, genel seçim sonrası icraatlarını içeren Ortak Politikalar Mutabakat Metni’ni açıkladı.

Ekonomik ve Teknolojik Projeler

Türkiye, 2023 yılında ekonomik ve teknolojik alanda da pek çok başarıya imza attı. Türkiye, Ay’a ilk temasını gerçekleştirdi. Türkiye’nin ilk yerli ve milli uydusu Türksat 6A, SpaceX işbirliğiyle uzaya gönderildi. Türkiye’nin ilk nükleer enerji santrali olan Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin ilk reaktörü devreye alındı. Türkiye, 5G’ye geçti. Milli Muharip Uçak ilk uçuşunu yaptı. Türkiye, 2023 yılında yüzde 4,5 büyüdü. Enflasyon yüzde 40,7’ye geriledi. Cari açık 25 milyar dolara indi.

Türkiye, 2023 yılında hem olumlu hem de olumsuz pek çok olay yaşadı. Kahramanmaraş depremleri, Türkiye’nin tarihinin en büyük felaketlerinden biri oldu. Siyasi arenada ise Millet İttifakı’nın dağılması, seçim sürecini etkiledi. Türkiye, ekonomik ve teknolojik alanda ise önemli projeleri hayata geçirdi. 2023 yılı, Türkiye için hem acı hem de gurur dolu bir yıl olarak tarihe geçti.

Haber Merkezi / www.konyamanset.com.tr

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.