Daha Önce Nokta Atışı Yapan Sonar Araştırma: İmamoğlu Yüzde, Kurum Yüzde.. Şaşırtan Fark

Daha Önce Nokta Atışı Yapan Sonar Araştırma: İmamoğlu Yüzde, Kurum Yüzde.. Şaşırtan Fark
İstanbul seçiminde son durum ne? Cumhurbaşkanlığı seçiminde nokta atışı yapan Sonar Araştırma, İstanbul araştırmasını yayınladı. Araştırmaya göre, CHP’nin adayı Ekrem İmamoğlu, AKP’nin adayı Murat Kurum’a büyük bir fark atıyor. İşte detaylar…

Sonar Araştırma, Cumhurbaşkanlığı seçiminde nokta atışı yapan tek şirket olarak dikkat çekmişti. Şimdi de İstanbul araştırmasını yayınladı. Sonuçlar, Ekrem İmamoğlu’nun Murat Kurum’a büyük bir fark attığını gösteriyor.

İstanbul, Türkiye’nin en büyük ve en önemli şehri. 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlerde, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için iki güçlü aday yarışıyor: CHP’nin adayı Ekrem İmamoğlu ve AKP’nin adayı Murat Kurum.

Bu yarışın sonucunu tahmin etmek için birçok araştırma şirketi çalışma yapıyor. Ancak bu şirketlerden biri, diğerlerinden ayrılıyor: Sonar Araştırma.

Sonar Araştırma Neden Özel?

Sonar Araştırma, Mayıs 2023’te yapılan Cumhurbaşkanlığı seçiminde, resmi sonuçlara en yakın tahmini yapan tek şirket oldu. Cumhur İttifakı’nın adayı Erdoğan’ın oy oranını yüzde 48.8, Millet İttifakı’nın adayı Kılıçdaroğlu’nun oy oranını ise yüzde 44.1 olarak öngörmüştü. Resmi sonuçlara göre, Erdoğan yüzde 49.50, Kılıçdaroğlu ise yüzde 44.90 oy almıştı.

Bu başarı, Sonar Araştırma’nın yöntemine ve güvenilirliğine işaret ediyor. Şirketin başkanı Hakan Bayrakçı, araştırmalarını sosyal medya hesabından paylaşıyor ve herkese açık yapıyor.

gj2hugwweaaz0rs.jpg

İstanbul Anketinde Neler Var?

Sonar Araştırma, 31 Mart yerel seçimlerine 2 gün kala, İstanbul araştırmasının sonuçlarını yayınladı. Araştırma, 25-26 Mart tarihlerinde, 2 bin 500 kişiyle yüz yüze görüşülerek yapıldı.

Araştırmanın sonuçlarına göre, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Ekrem İmamoğlu yüzde 47.3, Murat Kurum ise yüzde 40.4 oy alıyor. Aradaki fark, yüzde 7’ye yakın. Bu fark, seçimin sonucunu belirleyecek kadar büyük.

Araştırmada, kararsızların oranı yüzde 9.5, geçersiz oyların oranı ise yüzde 2.8 olarak görülüyor. Kararsızlar dağıtıldığında, İmamoğlu’nun oy oranı yüzde 51.6, Kurum’un oy oranı ise yüzde 44.1’e yükseliyor.

İstanbul Seçimi Neden Önemli?

İstanbul, Türkiye’nin ekonomik, kültürel ve siyasi merkezi. Yaklaşık 16 milyon nüfusuyla, Türkiye’nin nüfusunun yüzde 20’sini barındırıyor. İstanbul’un bütçesi, birçok ülkenin bütçesinden daha büyük.

İstanbul, aynı zamanda, AKP’nin kurucu lideri ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın siyasi kariyerinin başladığı yer. Erdoğan, 1994-1998 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak görev yapmıştı. AKP, 2004’ten beri İstanbul’u yönetiyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.