Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca Kimdir?

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca Kimdir?
Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, 1970 yılında Konya’da doğdu. Hafızlık eğitimini tamamladıktan sonra Konya İmam Hatip Lisesi’ni ve Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Hasan Kılca’nın hayat hikayesini sizler için derledik.

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, 1970 yılında Konya’da doğdu. Hafızlık eğitimini tamamladıktan sonra Konya İmam Hatip Lisesi’ni ve Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Serbest avukatlık yaptıktan sonra Konya Büyükşehir Belediyesi’nde çeşitli görevler üstlendi. 2019 yılında AK Parti’den Karatay Belediye Başkanlığı’na seçildi. İngilizce ve Arapça bilen Hasan Kılca, evli ve üç çocuk babasıdır.

Hasan Kılca’nın Eğitim Hayatı

Hasan Kılca, 1970 yılında Konya’nın Harmancık ilçesinde doğdu. İlkokulu Harmancık İlkokulu’nda okudu. Hafızlık eğitimini tamamladıktan sonra 1991 yılında Konya İmam Hatip Lisesi’nden mezun oldu. 1995 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirerek hukukçu oldu.

karatay-belediye-baskani-hasan-kilcadan-yeni-yil-mesaji-jpg-1500.jpg

Hasan Kılca’nın Meslek Hayatı

Hasan Kılca, hukuk fakültesini bitirdikten sonra bir süre serbest avukat olarak çalıştı. 1997 yılında Konya Büyükşehir Belediyesi’nde avukat olarak göreve başladı. 2000-2002 yılları arasında 28 Şubat mağdurlarının savunuculuğunu yapan HUDER’in Konya Şubesi Başkanlığı’nı yaptı. 2002 yılında Konya Büyükşehir Belediyesi 1. Hukuk Müşavirliği’ne, 2016 yılında ise Genel Sekreterlik görevine getirildi.

Hasan Kılca, 1. Hukuk Müşavirliği ve Genel Sekreterlik görevlerini yürütürken aynı zamanda şu görevleri de üstlendi:

  • 2005-2010 arasında Konya Büyükşehir Belediyesi Ağaç A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığı
  • 2010-2018 arasında Konya Büyükşehir Belediyesi Spor A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığı
  • 2012-2018 arasında Konya Bilim Merkezi A.Ş. Yönetim Kurulu Üyeliği ve Başkan Yardımcılığı
  • 2013-2018 arasında Konya Organize Sanayi Bölgesi Müteşebbis Heyet Üyeliği

Hasan Kılca, Türkiye’nin ilk Bilim Merkezi’nin kurulmasında da önemli rol oynadı. 2014 yılında açılışı yapılan ve Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından TÜBİTAK desteğiyle kurulan Bilim Merkezi’nin tüm araştırma, inceleme ve projelendirme çalışmalarına bizzat katıldı ve öncülük etti.

Hasan Kılca, 2012 yılında yasalaşan 6360 sayılı Yeni Büyükşehir Kanunu çalışmalarına Konya Büyükşehir Belediyesi adına TBMM’de fiilen katılarak kanunun hazırlanmasına katkı sağladı. Sonrasında yasa gereği Büyükşehir Belediyesi hizmet sınırlarına alınan Konya’nın 31 ilçesine hizmet götürülmesinde koordinatörlük yaparak aktif rol aldı. 16 yıl kesintisiz olarak Büyükşehir Belediyesi Encümen Üyeliği’ni yürüttü.

Hasan Kılca, Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) Belediye Akademisi’nde, Yerel Yönetimler’le ilgili konularda, Belediyelerin, Bağlı İdarelerin / İştiraklerin yöneticilerine ve personeline uzun yıllar eğitimler verdi. Aynı zamanda, Kamu İhale Uzmanı olarak mahkemelerde Bilirkişilik yaptı.

Hasan Kılca’nın Sivil Toplum Kuruluşlarındaki Görevleri

Hasan Kılca, Yeşilay, Kızılay dahil toplum yararına faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarında üyelikleri ve görevleri devam etmektedir.

Hasan Kılca’nın Siyasi Hayatı

Hasan Kılca, 2018 yılının Kasım ayında Konya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterliği görevinden istifa ederek AK Parti’den Karatay Belediye Başkanlığı’na aday oldu. 2019 Mart seçimlerinde %77 oy alarak Karatay Belediye Başkanı seçildi.

Hasan Kılca’nın Kişisel Hayatı

Hasan Kılca, evli ve üç çocuk babasıdır. İngilizce ve Arapça bilmektedir.

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca kaç yaşında?

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, 1970 yılında doğduğu için 2023 yılı itibariyle 53 yaşındadır.

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca hangi partiden?

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, AK Parti’nin üyesi ve adayıdır.

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca hangi okulları bitirdi?

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, Harmancık İlkokulu, Konya İmam Hatip Lisesi ve Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi.

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca hangi dilleri biliyor?

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, İngilizce ve Arapça biliyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.