Karatay Belediyesi’nin Çevreci Projeleriyle 2023’te Neler Başardı?

Karatay Belediyesi’nin Çevreci Projeleriyle 2023’te Neler Başardı?
Karatay Belediyesi, 2023 yılında çevre ve doğa dostu bir belediyecilik anlayışıyla geri dönüşüm ve Sıfır Atık projelerine ağırlık verdi. Yıl boyunca yürütülen çalışmalar sayesinde hem doğanın korunmasına hem de ekonomiye büyük katkılar sağlandı.

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, ilçede sıfır atık ve geri dönüşüm bilincinin geniş bir tabana yayıldığını ve hedeflerinin temiz doğa, mutlu bir gelecek olduğunu söyledi.

Karatay Belediyesi Çevreci Kimliğini Her Projesinde Gösterdi

Karatay Belediyesi, çevreci kimliğini, gerçekleştirdiği her projesi ile yatırımıyla ve geleceğe dair güçlü hedefleriyle ortaya koydu. Sıfır Atık konusunda yaptığı çalışmalarla hem atıkları geri dönüşüme kazandırdı, hem de ekonomiye önemli katkılar sağladı. Çevreci ve yenilenebilir enerjiye dair birçok projeyle Karatay’ı geleceğe taşıdı.

cevre-ve-doga-dostu-uygulamalarin-oncusukaratay-belediyesi-2-jpg-1500.jpg

Sıfır Atık Projesi Karatay’da Büyük Bir Başarıyla Sürdürüldü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan tarafından başlatılan, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yürütülen Sıfır Atık projesi, Karatay’da da büyük bir başarıyla sürdürüldü. Bu amaçla bugüne kadar 42 binin üzerinde konutta Sıfır Atık konusunda bilgilendirici eğitimler verildi. Sıfır Atık alanında ilçe genelindeki tüm bu çalışmalar 38 kişilik ekip ve 14 araçla yürütüldü.

Karatay’da Toplanan Atıklar Sayesinde Doğa ve Ekonomiye Büyük Katkı Sağlandı

Bu kapsamda Karatay genelinde 2023’te 3 bin 700 ton ambalaj atığı toplandı. 215 farklı noktada oluşturulan Giysi, Ayakkabı ve Tekstil Ürünleri Geri Dönüşüm Kumbarası ile aylık ortalama 11 ton tekstil atık ekonomiye kazandırıldı. Toplanan atıklar sayesinde 37 bin 756 ağacın kesilmesi önlendi, 441 bin 626 kilogram sera gazı salınımı önlenmiş oldu, 1 milyon 535 bin litre yakıt tasarrufu sağlandı. 12 milyon 653 bin Kw enerji tasarrufu sağlandı ve 62 bin 185 metreküp suyun israfı önlendi.

Karatay Belediyesi’nin Düzenlediği Yarışma ile 57 Ton Atık Toplandı

Karatay Belediyesi tarafından gelecek nesillerde de çevre bilincini oluşturmanın yanı sıra ilçe genelinde geri dönüşümü daha fazla yaygınlaştırmak amacıyla düzenlenen “1 Atık Çok Şey Değiştirir 2 - İlkokul Atık Toplama Yarışması” ile en çok puan toplayan ilk 3 okula para ödülü, piknik ve çeşitli hediyeler dağıtıldı. 42 okulun katıldığı bu yarışma kapsamında 2 ay boyunca toplamda 57 ton atığın ekonomiye geri dönüşümü sağlandı ve doğanın korunmasına katkı sağlanmış oldu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.