Karatay Belediyesi’nin Kentsel Dönüşüm Çalışmaları Nelerdir? Karatay’da Kentsel Dönüşüm Rüzgarı

Karatay Belediyesi’nin Kentsel Dönüşüm Çalışmaları Nelerdir? Karatay’da Kentsel Dönüşüm Rüzgarı
Karatay Belediyesi, ilçeyi daha yaşanabilir, sağlıklı ve güvenli kılmak için kentsel dönüşüm çalışmalarını hız kesmeden sürdürüyor. Son yıllarda büyük bir ivme kazanan bu çalışmalar, ilçenin çehresini değiştiriyor.

Karatay Belediyesi, ilçeyi daha yaşanabilir, sağlıklı ve güvenli kılmak için kentsel dönüşüm çalışmalarını hız kesmeden sürdürüyor. Son yıllarda büyük bir ivme kazanan bu çalışmalar, ilçenin çehresini değiştiriyor. Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, “Hemşehrilerimizin konforu ve güvenliği için bugüne kadar olduğu gibi 2023’te de büyük bir çalışma yürüttük” diyor.

Karatay Belediyesi Neler Yapıyor?

Karatay Belediyesi, ilçede düzenli şehirleşmenin yanı sıra vatandaşların çok daha konforlu, sağlam ve güvenli konutlarda yaşaması amacıyla pek çok kentsel dönüşüm çalışması yürütüyor. Konya ve Karatay’a özgü mimari anlayışıyla tasarlanan konutları, parkları, tesisleri ve günümüz yaşam koşullarına uygun sosyal donatı alanlarıyla Karatay’ı çok farklı bir konuma taşımak için yoğun bir gayretin içerisinde bulunan Karatay Belediyesi, özellikle son yıllarda kentsel dönüşüm çalışmalarını hızlandırdı.

karatay-gunbegun-donusuyor-4-jpg-1500.jpg

Mevlana Türbesi Arkası Kentsel Yenileme Projesi

Karatay Belediyesi’nin en çok önemsediği projelerden biri de Mevlana Türbesi Arkası Kentsel Yenileme Projesi. Her yıl yüzbinlerce ziyaretçisiyle Türkiye’nin en fazla ziyaret edilen ve ülkemizin en önemli müzelerden birisi olan Hz. Mevlana Müzesi’nin çevresinde de Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Konya Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde tarihi bir proje yürütülüyor.

Müze etrafındaki tarihi dokunun yeniden ortaya çıkarılmasının yanı sıra bölgede yeni sosyal ve kültürel yaşam alanların oluşturulması kapsamında hayata geçecek proje, şehrin ticaretine, turizmine ve istihdamına önemli katkılar sağlayacak. Proje kapsamında 2019-2023 yılları arasında 22 bin 700 metrekarelik alanda kamulaştırma çalışması yapıldı. Söz konusu alanlar için şu ana kadar ödenen kamulaştırma bedeli ise 52 milyon 283 bin 425 TL olarak gerçekleşti.

Yeni Toplu Konut Projeleri

Karatay Belediyesi, ilçede daha güvenli ve daha modern bir şehirleşme anlayışını sürdürmek için yeni toplu konut projelerine de imza atıyor. Bu güne kadar toplamda 22 bin 244 konut üreterek vatandaşın ihtiyaç duyduğu konforlu yaşama alanlarına kavuşması için bu alanda önemli bir gayret gösteren Karatay Belediyesi, 2019-2023 yılları arasında Karatay Belediyesi öncülüğünde kurulan Akıncı Park (264 daire), Aksa Park (312 daire), Akasya Park (228 daire) ve 2023 yılı içerisinde yeni kurulan Sedir Park Konut Yapı Kooperatifi (600 daire) olmak üzere toplamda 1404 adet dairelik projeler sayesinde vatandaşlar yeni, güvenli ve konforlu konutlarına kavuşacak.

Öte yandan yapılaşmanın yavaşladığı alanlarda vatandaşlardan gelen taleplere göre de Karatay Belediyesi, yeni kooperatiflerin kurulmasına öncülük eden çalışmalarına devam ediyor.

Karatay’da Rekor Kamulaştırma

Karatay Belediyesi, kentsel dönüşüm çalışmaları için ilçede rekor düzeyde kamulaştırma yaptı. 2019-2023 yılları arasında ilçe genelinde 1 milyon 200 bin metrekarelik alanda kamulaştırma çalışması gerçekleştiren Karatay Belediyesi, bu alanlar için 400 milyon TL’lik bir bütçe ayırdı. Bu rakam, Karatay Belediyesi’nin kentsel dönüşüme ne kadar önem verdiğinin bir göstergesi olarak değerlendiriliyor.

Başkan Kılca: “Hemşehrilerimizin Konforu ve Güvenliği İçin Çalışıyoruz”

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında yaptığı açıklamada, hemşehrilerinin konforu ve güvenliği için bugüne kadar olduğu gibi 2023’te de büyük bir çalışma yürüttüklerini söyledi. Kılca, “Yaşanılabilir şehirler inşa etmenin en önemli yolunun kentsel dönüşüm çalışmalarından geçtiğinin farkındayız. Bu nedenle ilçemizde pek çok alanda kentsel dönüşüm çalışmalarını hız kesmeden sürdürüyoruz. Bu çalışmalarla hem ilçemizin çehresini değiştiriyoruz, hem de vatandaşlarımızın daha sağlıklı, güvenli ve konforlu konutlarda yaşamasını sağlıyoruz. Konya ve Karatay’a özgü mimari anlayışıyla tasarladığımız konutlar, parklar, tesisler ve sosyal donatı alanlarıyla Karatay’ı çok farklı bir konuma taşıyoruz. Bu çalışmalarımızda bizlere destek olan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımıza, Konya Büyükşehir Belediyemize ve vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.