Karatay’da Satranç Şöleni: 500 Sporcu Yarıştı | Karatay Belediyesi

Karatay’da Satranç Şöleni: 500 Sporcu Yarıştı | Karatay Belediyesi
Karatay Belediyesi, 2023 Mevlana Yılı anısına düzenlediği 3. Satranç Turnuvası’nda 500 sporcuyu ağırladı. Turnuvada dereceye giren sporcular ödüllendirildi.

Karatay Belediyesi, 2023 Mevlana Yılı anısına düzenlediği 3. Satranç Turnuvası’nda 500 sporcuyu ağırladı. Turnuvada dereceye giren sporcular ödüllendirildi.

Turnuvanın Amacı: Satranç Sporunu Yaygınlaştırmak

Karatay Belediyesi, Gençlik ve Spor Konya İl Müdürlüğü ile iş birliği içinde, 2023 Mevlana Yılı anısına “Karatay 3. Satranç Turnuvası” düzenledi. Turnuva, 2017 ve öncesinde doğan, Türkiye Satranç Federasyonu lisansına sahip 500 sporcunun katılımıyla gerçekleşti. Turnuvanın amacı, satranç sporunu toplumun tüm kesimlerine yaygınlaştırmak ve çocukların zihinsel gelişimine katkı sağlamaktı.

Turnuvanın açılışında konuşan Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, satranç sporunun önemine vurgu yaptı. Kılca, “Geleceğimizin teminatı çocuklarımızın rasyonel düşünme yeteneklerine büyük katkı sunan satrancın toplumun tüm kesimlerine yayılması adına bu turnuvayı çok önemsiyoruz. Satranç sporunun özellikle çocukların zihinsel gelişimlerine katkı sunduğu, hızlı ve doğru karar verebilme yetenekleri ile özgüvenlerinin gelişmesine yardımcı olduğu yapılan bilimsel çalışmalarla ortaya çıkmıştır. Dolayısıyla, geleceğimizin teminatı çocuklarımızın çok daha mantıklı ve rasyonel düşünme yeteneklerine önemli katkılar sunan satrancı toplumun tüm kesimlerine yayılmasına önem veriyoruz. Amacımız gençlerimizi geleceğe iyi bir şekilde hazırlamak” dedi.

Turnuvanın Sonucu: 8 Kategoride Şampiyonlar Belli Oldu

Turnuva, Celaleddin Karatay Gençlik Merkezi’nde 3 gün boyunca devam etti. Turnuvayı, Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, Türkiye Satranç Federasyonu Konya İl Temsilcisi Abdülkerim Aksu, Gençlik ve Spor Konya Şube Müdürü Bilal Yavaş, sporcular ve aileleri takip etti. Turnuvada, 8 yaş altı, 10 yaş altı, 12 yaş altı ve 16 yaş altı olmak üzere erkek ve kız kategorilerinde yarışıldı. Turnuvada dereceye giren sporcular şöyle:

  • 8 yaş altı erkek kategorisinde; Mehmet Oğuz Karakurt birinci, Efehan Yılmaz ikinci, Eymen Özdemir üçüncü oldu.
  • 8 yaş altı kız kategorisinde; İpek Yücenurşen birinci, Zeynep Naz Yıldırım ikinci, Elif Nur Yılmaz üçüncü oldu.
  • 10 yaş altı erkek kategorisinde; Mert Konuk birinci, Emirhan Özdemir ikinci, Eren Yılmaz üçüncü oldu.
  • 10 yaş altı kız kategorisinde; Ceyda Dökmeci birinci, Elif Su Yıldırım ikinci, Zeynep Nur Yılmaz üçüncü oldu.
  • 12 yaş altı erkek kategorisinde; Mehmet Sinan Şahin birinci, Emrehan Özdemir ikinci, Egehan Yılmaz üçüncü oldu.
  • 12 yaş altı kız kategorisinde; Zeynep Elçin Eren birinci, Elif Ece Yıldırım ikinci, Zeynep Su Yılmaz üçüncü oldu.
  • 16 yaş altı erkek kategorisinde; İsmail Kırmızıgül birinci, Emirhan Özdemir ikinci, Egehan Yılmaz üçüncü oldu.
  • 16 yaş altı kız kategorisinde; Fatma Zehra Oflaz birinci, Elif Ece Yıldırım ikinci, Zeynep Su Yılmaz üçüncü oldu.

Dereceye giren sporculara ödülleri, Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, Türkiye Satranç Federasyonu Konya İl Temsilcisi Abdülkerim Aksu, Gençlik ve Spor Konya Şube Müdürü Bilal Yavaş tarafından verildi. Turnuvaya katılan tüm sporculara da katılım belgesi takdim edildi.

Turnuvanın Önemi: Satranç Sporunu Sevdirmek

Karatay Belediyesi’nin düzenlediği 3. Satranç Turnuvası, hem satranç sporunu sevdirmek hem de çocukların zihinsel gelişimine katkı sağlamak açısından önemli bir etkinlik oldu. Turnuvaya katılan sporcular, hem eğlendiler hem de rekabet ettiler. Turnuvanın sonunda, dereceye giren sporcuların mutluluğu görülmeye değerdi. Turnuvanın düzenlenmesinde emeği geçen Karatay Belediyesi, Gençlik ve Spor Konya İl Müdürlüğü ve Türkiye Satranç Federasyonu Konya İl Temsilciliği’ne teşekkür ediyoruz. Satranç sporunun yaygınlaşması ve gelişmesi için bu tür etkinliklerin devam etmesini diliyoruz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.