Konya Büyükşehir Belediyesi’nden Çocuklara Şivlilik Sürprizi

Konya Büyükşehir Belediyesi’nden Çocuklara Şivlilik Sürprizi
Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, 31 ilçedeki 220 bin çocuğa üç ayların başlangıcında Şivlilik hediyeleri vereceklerini duyurdu.

Başkan Altay, bu geleneği yaşatarak Konya’nın kültürel mirasını sonraki nesillere aktarmayı hedeflediklerini söyledi.

Şivlilik Nedir?

Şivlilik, Konya’ya özgü bir gelenektir. Üç ayların ilk Perşembe günü, Regaip Kandili sabahında çocuklar sokaklara çıkarak kendileri için hazırlanmış paketleri, gofretleri, çikolataları toplarlar. Bu paketlerde genellikle şeker, lokum, kuru yemiş, meyve, oyuncak gibi hediyeler bulunur. Şivlilik, çocukların bayram havası yaşamasını ve üç ayların önemini hatırlamasını sağlar.

v2f8rypyfyyusuviiowvtmfsmxx1wkhn9ai6jr06.jpg

Konya Büyükşehir Belediyesi’nden Şivlilik Etkinlikleri

Konya Büyükşehir Belediyesi, her yıl olduğu gibi bu yıl da Şivlilik geleneğine destek veriyor. Belediye, 31 ilçedeki tüm anaokulu, ilkokul ve 4-6 yaş Kur’an kursu öğrencilerine Şivlilik hediyeleri dağıtacak. Toplam 220 bin çocuğun yüzünü güldürecek olan bu hediyeler, Çarşamba ve Perşembe günleri okullarda öğrencilere takdim edilecek.

Belediye ayrıca, Selçuklu Kongre Merkezi’nde Perşembe gününden Pazar gününe kadar sürecek Şivlilik etkinlikleri düzenliyor. Bu etkinliklerde çocuklar, bayram havasında keyifli vakit geçirebilecekleri, üç ayları hatırlayabilecekleri güzel aktivitelere katılabilecekler. Anne-babalar için de çocuk gelişimi, eğitim konularında konferanslar gerçekleştirilecek.

Başkan Altay: “Şivlilik Mirasını Yaşatmaya Kararlıyız”

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Şivlilik geleneğinin şehrin kültürüne renk kattığını ve bu kültürel mirası canlı tutmaya çalıştıklarını belirtti. Başkan Altay, amaçlarının Konya’ya özgü bu kültürel mirası kendilerinden sonraki nesillere aktarmak olduğunu vurguladı. Başkan Altay, “Şehrimizin köklü kültürüne ve geleneklerine sahip çıkmak bizim için son derece önemli. Şivlilik geleneği, Konya’nın özünden gelen bir miras ve biz bu mirası yaşatmaya kararlıyız. Konya’nın tarihine, kültürüne ve birlikteliğine katkı sağlamak adına düzenlediğimiz bu etkinlik, çocuklarımızın unutulmaz anılar biriktirmelerine vesile olacak. Onların yüzünde tebessüm olmak bizim en büyük mutluluğumuz” dedi.

Kaynak:Konya Manşet

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.