Konya’da Eski Nişanlısının Yüzüne Kimyasal Madde Fırlatan Kişiye ‘Nitelikli Kasten Öldürmeye Teşebbüs’ Suçundan 15 Yıl Hapis

Konya’da Eski Nişanlısının Yüzüne Kimyasal Madde Fırlatan Kişiye ‘Nitelikli Kasten Öldürmeye Teşebbüs’ Suçundan 15 Yıl Hapis
Mahkeme, suçun ‘canavarca hisle ve eziyet çektirmek için yapılmış’ bir eylem olduğunu belirterek, cezada indirim uygulamadı. Merve Küçüktekin’in yüzü, boyun bölgesi ve kollarında ikinci derece yanıklar oluştuğu için tedavi altına alındığı bildirildi.

Konya’da eski nişanlısının yüzüne ve vücuduna kimyasal madde fırlatan Sabit Türk, ‘Nitelikli kasten öldürmeye teşebbüs’ suçundan 15 yıl hapis cezasına mahkum edildi. Mahkeme, suçun ‘canavarca hisle ve eziyet çektirmek için yapılmış’ bir eylem olduğunu belirterek, cezada indirim uygulamadı.

Olay Nasıl Gerçekleşti?

Olay, 19 Haziran 2022 tarihinde Konya’nın Çumra ilçesinde meydana geldi. Merve Küçüktekin’in evine gelen 1,5 yıl önce ayrıldığı eski nişanlısı sözleşmeli er Sabit Türk, ‘Su sayacına bakacağız abla’ diyerek kapıyı açtırdı. Türk, pet şişe içindeki yanıcı kimyasal maddeyi Merve Küçüktekin’e fırlattı. Yüzünde ve vücudunda yanıklar oluşan Küçüktekin, Konya Şehir Hastanesi’ne kaldırılarak tedaviye alındı. Olay sonrası otomobiliyle kaçan Türk, İzmir’deki birliğine dönerken, Ilgın ilçesinde polis ekiplerince yakalanarak gözaltına alındı. Sabit Türk, emniyetteki işlemlerinin ardından sevk edildiği adliyede çıkarıldığı hakimlikçe ‘kasten yaralama’ suçundan tutuklandı.

eski-nisanlinin-yuzune-kimyasal-atmaya-15-yil-hapsin-gerekcesi-canavarca-hisle-yapildi-6195-dhaphoto3.jpg

Sanığa Ağırlaştırılmış Müebbet İstenmişti

Hakkında hazırlanan iddianamede Küçüktekin’in yüzü, boyun bölgesi ve kollarında, cilt ve cilt altında ikinci derece yanık oluştuğuna ve bunun basit tıbbi müdahaleyle giderilemeyecek, hayati tehlike meydana getirecek şekilde olduğuna yer verildi. Sabit Türk’ün, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla yargılanması istenilen iddianame, Konya 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

eski-nisanlinin-yuzune-kimyasal-atmaya-15-yil-hapsin-gerekcesi-canavarca-hisle-yapildi-6195-dhaphoto2.jpg

Mahkeme Kararı Ne Oldu?

Davanın karar duruşmasına sanık Sabit Türk, Merve Küçüktekin ile taraf avukatları katıldı. Savcı mütalaasında, Türk’ün ‘Kasten öldürmeye teşebbüs’ suçundan 13 yıldan 20 yıla kadar hapis cezası verilmesini talep etti. Mahkeme heyeti ise Sabit Türk’ün, Merve Küçüktekin’e yönelik eylemin ‘Nitelikli kasten öldürmeye teşebbüs’ suçu olarak nitelendirildiğinden ve eylemin sabit görüldüğünden, kastının ağırlığı, failin amaç ve nedeni dikkate alınarak 15 yıl hapis cezasına karar verdi.

Mahkeme Gerekçesi Ne Dedi?

Verilen hapis cezasıyla ilgili gerekçeli karar da açıklandı. Kararda ‘‘Tüm dosya kapsamıyla birlikte değerlendirildiğinde sanığın bir süre Merve Küçüktekin ile nişanlı kaldığı, bir süre sonra ise ayrıldıkları, ayrılıkları nedeniyle problem olduğu, sanık savunmaları ve katılan anlatımları ayrıca dosya içerisindeki sosyal medya yazışmaları ve banka makbuzlarıyla sabittir. Merve Küçüktekin’in, Sabit Türk’ten ayrılması Türk’ün ağırına gitmiştir. Bu ise sanığın Küçüktekin’i sık sık aramak suretiyle rahatsızlık vermesinden açıktır’’ ifadelerine yer verildi.

eski-nisanlinin-yuzune-kimyasal-atmaya-15-yil-hapsin-gerekcesi-canavarca-hisle-yapildi-6195-dhaphoto1.jpg

Kararda, Sabit Türk’ün, Merve Küçüktekin’e karşı işlediği eylemin ‘canavarca hisle ve eziyet çektirmek için yapılmış’ bir eylem olduğu belirtildi. Küçüktekin’in yüzüne, boyun ve göğüs bölgesine atılan kuvvetli asidin yakıcı etkisiyle, ‘eziyet’ kavramını karşıladığını vurgulandı. Sabit Türk’ün, mahkemedeki savunmalarının, daha az ceza almaya yönelik savunmalar olduğu ve buna itibar edilmediği ve cezada herhangi bir indirimin uygulanmadığı belirtildi.

Kaynak:DHA

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.