Konya'da şans eseri buldu bilime ışık tuttu! 2,5 Milyon Yıllık Keşif...

Konya'da şans eseri buldu bilime ışık tuttu! 2,5 Milyon Yıllık Keşif...
Konya’nın Geyik Dağları’nda bir doğa gezgini tarafından tesadüfen bulunan sirk buzulunun 2,5 milyon yıllık olduğu ortaya çıktı. Buzulun varlığı 4 farklı üniversiteden akademisyenler tarafından yapılan bilimsel çalışma ile doğrulandı.

Konya’nın Geyik Dağları’nda bir doğa gezgini tarafından tesadüfen bulunan sirk buzulunun 2,5 milyon yıllık olduğu ortaya çıktı. Buzulun varlığı 4 farklı üniversiteden akademisyenler tarafından yapılan bilimsel çalışma ile doğrulandı. Buzulun küresel ısınma nedeniyle önümüzdeki yıllarda yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğu belirtildi.

Sirk Buzulu Nedir?

Sirk buzulu, dağların yüksek kesimlerinde bulunan ve karın birikmesiyle oluşan küçük buzullardır. Sirk buzulları, dağların yamaçlarında oluşan yarıklara veya çukurlara yerleşirler. Sirk buzulları, buzul çağında oluşan büyük buzulların kalıntılarıdır. Sirk buzulları, iklim değişikliği nedeniyle erimeye ve küçülmeye maruz kalmaktadır.

1024xauto.jpg

Geyik Dağı’nda Buzul Keşfi Nasıl Yapıldı?

Geyik Dağı’nda buzul keşfi, doğa gezgini Hasan Hüseyin Kahriman tarafından yapıldı. Kahriman, Orta Toros Dağları’nda, Taşeli Platosu’nda kuzeybatı-güneydoğu doğrultusunda uzanan Konya, Karaman ve Antalya’nın sınırlarını oluşturan 2 bin 877 rakımlı Geyik Dağları’na gezintiye çıktı. Kahriman, gezinti sırasında dağın 2 bin 600 rakımında buzul yatağı olduğunu tespit etti. Kahriman, buzul yatağının fotoğraflarını sosyal medyada paylaştı. Buzul yatağının görüntüleri, DHA tarafından da yayınlandı. Buzul yatağını inceleyen Necmettin Erbakan Üniversitesi Coğrafya Bölüm Başkanı Prof. Dr. Adnan Pınar, bunun sirk buzulu olduğunu söyledi.

Buzulun Yaşı ve Özellikleri Nelerdir?

Sirk buzulunun yaşı ve özellikleri, 4 farklı üniversiteden akademisyenler tarafından yapılan bilimsel çalışma ile belirlendi. Akademisyenler, ‘Geyik Dağı Güncel Buzulları ve Morfometrik Özellikleri’ isimli makaleyi hazırladılar. Makalede, Geyik Dağı’nda iki adet sirk buzulu olduğu ve bunların 2,5 milyon yıllık olduğu ifade edildi. Buzulların toplam alanı 8 bin 30 metrekare, ortalama uzunluğu 98 metre, ortalama rakımı ise 2 bin 619 metre olarak hesaplandı. Buzulların 12-30 derece eğim değerleri arasında ve tamamen kuzey bakılı alanlarda bulundukları tespit edildi. Buzullar ve sirklerin morfolojik özellikleri, yüksek rakım, bakı özellikleri ve yüksek kar birikimi Geyik Dağı’ndaki buzulların bu kesimlerde korunmasına pozitif olarak etki ettiği belirtildi.

Buzulun Geleceği Ne Olacak?

Sirk buzulunun geleceği, küresel ısınma nedeniyle tehlikede. Makalede, 2010 yılından 2023 yılına kadar yani 13 yıllık sürede buzulların yüzde 82’sinin eridiği görüldü. Küresel sıcaklıkların giderek arttığı bu dönemde önümüzdeki yıllarda buzulların tamamen ortadan kalkacağı da ifade edildi. Buzulların yok olması, hem doğal mirasın kaybı hem de iklim değişikliğinin etkilerinin artması anlamına geliyor. Buzulların korunması için gerekli önlemlerin alınması gerekiyor.

Kaynak:Konya Manşet

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.