Konyalı vatandaşlar 2023'te en çok burayı tercih etti

Konyalı vatandaşlar 2023'te en çok burayı tercih etti
Meram Bağı 18 bin metrekarelik bir alanda ziyaretçilerine unutulmaz anlar yaşatmaya devam ediyor.

Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş’un girişimleriyle yeniden hayat bulan Meram Bağı, dillere destan güzelliği ile 2023’ün en çok tercih edilen mekanlarından biri oldu. Yeni Meram ve Meram Yaka Caddeleri’nin kesişiminde bulunan 18 bin metrekarelik bir alanda hayat bulan Meram Bağı, üzüm bağı, meyvebahçesi, taş ev ve yazlık çay bahçesi ile düzenlenen pekmez ve bulgur kaynatma etkinlikleri 2023’te de ziyaretçilerine unutulmaz anlar yaşattı. Evliya Çelebi’nin seyahatnamesinde ‘Peçevi şehrinin Baruthane Mesiresi, Kırım’ın Sudak Bağı, İstanbul’un yüz yetmişten fazla bahçe ve gülistanları, Tebriz’in Şahı Cihan Bağı, Konya’nın Meram mesiresinin yanında bir çimenzar bile olamazlar’ diyerek övgüyle bahsettiği Meram Bağı, 2023’ün en gözde mekanlarından biri oldu. Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş’un girişimleriyle özüne uygun şekilde yeniden projelendirilen Meram Bağı, Yeni Meram ile Yaka Caddeleri kesişiminde bulunan 18 bin metrekarelik bir alanda ziyaretçilerine unutulmaz anlar yaşatmaya devam ediyor.

8.jpg

“MERAM BAĞLARI İŞTE BURADA!”

Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, projenin kadim Meram kültürünü yaşatmak adına özel bir yatırım olduğuna vurgu yaparak, “Şehrimize gelen turistlerin her zaman sorduğu bir soru vardı; “Meram Bağları nerede?” Aslında Meram Bağları, bu bölgemizdeki bağı, bahçesi olan evlerdir. Biz de ilçemizin tanıtımına katkı sunmak adına Meram Bağı Projesi’ni hayata geçirmiştik.

Alana bine yakın üzüm asması ve yaklaşık 200 adet meyve fidesi dikildi. Bağımıza gelen misafirlerimiz doğal üzümlerin ve meyvelerin tadınamevsiminde bakabiliyorlar. Burada yer alan pelit ağaçlarında sincaplarımız var. Yemyeşil bir doğanın içinde pelit ağaçlarının altında ‘Tarihi Meram Bağları’ ambiyansının yeniden yaşandığı bir ortam oluşturduk. Misafirlerimiz, bu özel mekanda unutamayacağı anılar biriktiriyor ve hoşça vakit geçiriyorlar. Bağımızda 2023’te pekmez ve bulgur kaynatma etkinliğimizin ikincisini gerçekleştirdik. İnsanlarımıza nostalji yaşatan etkinliğe ilgi bir hayli yoğundu. İnşallah önümüzdeki yıllarda bu etkinliklerle insanlarımıza güzellikler yaşatmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

2023’ÜN EN YEŞİLİ; YİNE MERAM

Doğal sit alanları, tertemiz havası, hayat veren suları, rengarenk doğası ve bünyesinde barındırdığı yeşilin her tonuyla şöhreti ülke sınırlarını aşan Meram’ın yeşil dokusunu artırmak için çalışmalar 2023’te de aralıksız devam etti. Bu dönemde Meram’ın yeşil dokusunun bir milyon metrekareden fazla artırıldığına vurgu yapan Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, tüm gayretlerinin ‘Yeşil Meram’ algısını daha da güçlendirmek için olduğunu belirtti.

1.jpg

“YEŞİL VE ÇEVRE ÇALIŞMALARIYLA MERAM ESKİSİNDEN DAHA İHTİŞAMLI DOĞAL GÜZELLİĞE KAVUŞTU”

Bu noktada Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Konya Büyükşehir Belediyesi’nin büyük destekleri olduğunu hatırlatan Başkan Mustafa Kavuş, “Yapılan yeni parklar, oluşturulan mahalle korulukları, eski stadyum alanına yapılan Konya Millet Bahçesi gibi yatırımlarla Meram’ın yeşili artık eskisinden çok daha fazla. Bir milyondan fazla fidan ve bitkiyi toprakla buluşturduk. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Konya Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle de tarihi Meram Köprüsü çevresi ve eskisindendaha ihtişamlı bir görünümle hemşehrilerimize hizmetveriyor. Yine ilçemiz sınırlarıiçinde bulunan Konya Millet Bahçesi 108 bin m²’lik bir alandahemşehrilerimizin hizmetinde.

5.jpg

Büyük Larende Dönüşümüile ilçemize ve şehrimize yenibir yeşil ve sosyal alan kazandırılacak. Yeniyol ile Yaka Caddelerimizin kesişiminde bulunan 18 bin m²’lik alandaoluşturduğumuz üzüm bağı vemeyve bahçesi hem ilçemizinyeşil alan miktarına hem de turizmineönemli katkı sunuyor.İlçenin turizmine katkı sunanbir diğer yatırım olan 80 Binde Devr-i Alem Parkı her geçengün daha fazla ilgi çekiyor. Halihazırdakiyatırımlara tamamlananlar da eklenince Merammazisindeki ihtişamına yenidenkavuştu. Tüm bunlar için destekveren herkese hemşehrilerimadına şükranlarımı sunuyorum”ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.