Konya’nın Kaderi Hatay Gibi mi Olacak? Deprem Uzmanı Naci Görür’den Çarpıcı Açıklamalar

Konya’nın Kaderi Hatay Gibi mi Olacak? Deprem Uzmanı Naci Görür’den Çarpıcı Açıklamalar
Yerbilimci Naci Görür, Konya ve çevresindeki 18 ilin büyük bir deprem riski altında olduğunu söyledi. Görür, bu illerin kaderinin Hatay gibi olacağını belirtti. Konya’da fay hattı var mı, Konya deprem bölgesi mi, Konya deprem risk haritası nasıl?

Türkiye, deprem kuşağında yer alan bir ülke. Son yıllarda yaşanan büyük depremler, vatandaşları tedirgin ediyor. Deprem uzmanları da, deprem hazırlığı ve bilinci konusunda uyarılarda bulunuyor. Yerbilimci Naci Görür, son olarak Konya ve çevresindeki 18 ilin büyük bir deprem riski altında olduğunu açıkladı. Görür, bu illerin kaderinin Hatay gibi olacağını söyledi. Peki, Konya’da fay hattı var mı, Konya deprem bölgesi mi, Konya deprem risk haritası nasıl? İşte detaylar…

Naci Görür: Konya ve çevresindeki 18 il büyük deprem riski altında

Yerbilimci Naci Görür, bir YouTube kanalında yaptığı açıklamada, Konya ve çevresindeki 18 ilin büyük bir deprem riski altında olduğunu söyledi. Görür, bu illerin kaderinin Hatay gibi olacağını belirtti. Görür, şöyle konuştu:

“Konya ve çevresindeki 18 il, büyük deprem riski altında. Bu iller, Eskişehir Fay Zonu’nun devamında yer alıyor. Bu fay zonu, 7 ve üzeri büyüklükte depremler üretebiliyor. Bu depremler, Hatay’da olduğu gibi yıkıcı olabilir. Bu illerin kaderi, Hatay gibi olacak. Bu iller, Konya, Aksaray, Niğde, Karaman, Mersin, Adana, Osmaniye, Kahramanmaraş, Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa, Malatya, Elazığ, Tunceli, Bingöl, Muş, Bitlis ve Van’dır.”

prof-dr-naci-gorur-istanbulda-zemini-en-saglam-ve-en-zayif-olan-yeri-acikladi-i09t.jpg

Konya’da fay hattı var mı?

Konya, Türkiye’nin en büyük yedinci ili. Konya, Akdeniz Bölgesi’nde yer alıyor. Konya, deprem riski açısından üçüncü derece riskli bölgede bulunuyor. Konya’da fay hattı var mı?

Konya’da, Akşehir Fay Zonu, Konya Fay Zonu, Divanlar Fayı ve Karaömerler Fayı olmak üzere dört fay hattı bulunuyor. Bu fay hatları, Konya’nın bazı ilçelerini doğrudan etkiliyor. Konya’nın batı kesimi, Konya Fay Zonu üzerinde yer alıyor. Akşehir Fay Zonu’nun içindeki bölgede, 1900-2016 yılları arasında 5 ve üzeri büyüklükte 9 deprem meydana geldi. Bu fay zonu, Konya’nın Akşehir, Doğanhisar, Sultandağı ve Çay ilçelerini kapsıyor.

Konya deprem bölgesi mi?

Konya, deprem bölgesi mi? Konya, deprem riski açısından üçüncü derece riskli bölgede yer alıyor. Bu, Konya’nın deprem bölgesi olmadığı anlamına gelmiyor. Konya, deprem bölgesi olarak kabul edilen Kuzey, Batı ve Doğu Anadolu fay hatlarının yakınında bulunuyor. Bu fay hatları, büyük depremler üretebiliyor. Bu depremler, Konya’yı da etkileyebilir. Konya’da, son yıllarda 4 ve üzeri büyüklükte depremler meydana geldi. Bu depremler, Konya’nın Kulu, Ereğli, Çumra, Karapınar, Seydişehir, Beyşehir ve Bozkır ilçelerinde hissedildi.

Konya deprem risk haritası nasıl?

Konya deprem risk haritası nasıl? Konya deprem risk haritası, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından hazırlanan Türkiye Deprem Tehlike Haritası’na göre belirleniyor. Bu harita, Türkiye’nin deprem riskini beş gruba ayırıyor. Bu gruplar, çok tehlikeli, tehlikeli, orta tehlikeli, az tehlikeli ve tehlikesiz olarak sınıflandırılıyor. Konya, üçüncü derece riskli bölgede yer alıyor. Bu, Konya’nın az tehlikeli olduğu anlamına geliyor. Ancak, Konya’nın yüzde 16’sı çok tehlikeli, yüzde 17’si tehlikeli ve yüzde 67’si tehlikesiz zon içinde bulunuyor. Bu, Konya’nın bazı bölgelerinin deprem riskinin yüksek olduğu anlamına geliyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.