Köy Çocuğundan Maliye Bakanı’na: Mehmet Şimşek’in Başarı Dolu Hayatı

Köy Çocuğundan Maliye Bakanı’na: Mehmet Şimşek’in Başarı Dolu Hayatı
Mehmet Şimşek, Türkiye’nin en önemli ekonomist ve siyasetçilerinden biri. Ancak onun hayatı, birçok zorlukla dolu. Annesini küçük yaşta kaybeden, babasının ölümüne yabancı bir ülkede tanık olan Mehmet Şimşek Kimdir ?

Mehmet Şimşek, Türkiye’nin tanınmış siyasetçi ve ekonomistlerinden biridir. Bugün Maliye Bakanlığı görevini yürüten Şimşek, hayatını birçok zorlukla mücadele ederek şekillendirdi. Küçük yaşta annesini kaybeden, babasının ölümüne İngiltere’de tanık olan, iki kıtada çalışan, evlilik ve boşanma yaşayan Şimşek, başarı basamaklarını birer birer tırmandı. İşte Mehmet Şimşek’in hayatı ve ayrıntılı biyografisi.

Mehmet Şimşek Kimdir?

Mehmet Şimşek, 1967 yılında Batman’ın Gercüş ilçesine bağlı Arıca köyünde doğdu. 9 çocuklu bir ailenin en küçük çocuğu olan Şimşek, annesini 5 yaşındayken kaybetti. İlkokulu kısmen köyünde, kısmen de abisinin öğretmen olduğu başka bir köyde okudu. Abisinin Batman’a tayini çıkınca, ortaokul ve liseyi de orada tamamladı. Liseyi bitirdikten sonra Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni kazandı ve Ankara’ya gitti.

kapak-110031.jpg

Mehmet Şimşek’in Eğitim Hayatı

Mehmet Şimşek, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni 1988 yılında bitirdi. Aynı fakültede bir yıl araştırma görevlisi olarak çalıştı. 1990 yılında Etibank Bursu ile İngiltere’ye dil öğrenmek ve yüksek lisans yapmak üzere gitti. İngiltere’de University of Exeter’de Ekonomi alanında yüksek lisansını tamamladı. İngiltere’de okurken babasının ölüm haberini aldı. Bu acı olayın ardından Türkiye’ye döndü ve Etibank’ta üç ay mecburi hizmet yaptı. Ardından ABD Büyükelçiliği’nde ekonomist olarak işe başladı. Burada dört yıl çalıştıktan sonra, 1997’de ABD’de oturma izni alarak New York’a gitti. Burada UBS Bankası’nda hisse senedi analisti olarak çalıştı. 1998 başında İstanbul’a döndü ve Deutsche - Bender Menkul Değerler’de iki yıl görev yaptı. 2000 yılında uluslararası finans kuruluşu Merrill Lynch’te ekonomist ve stratejist olarak çalışmaya başladı. 2005 yılında aynı kurumun Avrupa, Ortadoğu ve Afrika bölgesi Makroekonomik Araştırmalar Bölüm Başkanlığı’na atandı.

Mehmet Şimşek’in Siyasi Kariyeri

Mehmet Şimşek, 2007 yılında Adalet ve Kalkınma Partisi’nden 23. dönem milletvekili adayı olmak için Merrill Lynch’teki görevinden ayrıldı. 22 Temmuz 2007 Genel Seçimleri’nde AK Parti Gaziantep milletvekili seçildi. 60. hükümette Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanlığı görevine getirildi. 2009 yılında ise Maliye Bakanlığı görevine atandı. 2011 yılında yapılan seçimlerde AK Parti Batman milletvekili olarak meclise girdi. 61. hükümette de Maliye Bakanlığı görevini sürdürdü. 2015 yılında yapılan seçimlerde AK Parti Şanlıurfa milletvekili olarak meclise girdi. 64. hükümette Başbakan Yardımcısı olarak görev aldı. 2018 yılında yapılan seçimlerde AK Parti Gaziantep milletvekili olarak meclise girdi. 66. hükümette de Başbakan Yardımcısı olarak görev yaptı. 2019 yılında ise Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçilmesiyle birlikte Maliye Bakanlığı görevine geri döndü. Halen bu görevi yürütmektedir.

Mehmet Şimşek’in Diğer Görevleri

Mehmet Şimşek, Maliye Bakanlığı görevinin yanı sıra birçok kurul ve kurumda da üyelik veya başkanlık görevleri yapmaktadır. Bunlar arasında Yüksek Planlama Kurulu, Özelleştirme Yüksek Kurulu, Savunma Sanayi Yüksek Koordinasyon Kurulu, Ekonomi Koordinasyon Kurulu, Para-Kredi ve Koordinasyon Kurulu, Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu, IMF ve Dünya Bankası Türkiye Guvernörlüğü, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Koordinasyon Kurulu gibi önemli kurumlar bulunmaktadır.

Mehmet Şimşek’in Özel Hayatı

Mehmet Şimşek, 1998 yılında İstanbul’da tanıştığı, finansçı Amerikalı Annalise Granwald ile 20 Ocak 1999’da Türkiye’de evlendi. Bu evlilikten 2002 yılında doğan kızı Maya Şimşek vardır. Mehmet Şimşek, 10 yıllık eşi Annalise Granwald Şimşek’ten 23 Temmuz 2009 tarihinde boşandı. Şimşek, 2011 yılında ise İngiliz vatandaşı olan Tuğba Coşkun ile evlendi. Bu evlilikten 2013 yılında doğan kızı Ela Şimşek vardır. Şimşek, halen İngilizce, Kürtçe ve Arapça bilmektedir.

Kaynak:Konya Manşet

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.