Parkur Konya Projesi ile Gençlerin Yetenekleri Gelişiyor

Parkur Konya Projesi ile Gençlerin Yetenekleri Gelişiyor
Konya Büyükşehir Belediyesi’nin başlattığı Parkur Konya projesi, gençlerin fiziki yeterlilik gerektiren meslekler için özel yetenek sınavlarına hazırlanmasına katkı sağlıyor.

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin başlattığı Parkur Konya projesi, gençlerin fiziki yeterlilik gerektiren meslekler için özel yetenek sınavlarına hazırlanmasına katkı sağlıyor. Proje kapsamında verilen eğitimler, gençlerin hayallerindeki mesleklere ulaşmalarına yardımcı oluyor.

Parkur Konya Nedir?

Parkur Konya, Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından 2021 yılında hayata geçirilen bir proje. Projenin amacı, gençlerin fiziki yeterlilik gerektiren meslekler için özel yetenek sınavlarına hazırlanmalarına destek olmak. Bu meslekler arasında Polislik, Bekçilik, BESYO, Jandarma, Sahil Güvenlik, Spor Lisesi gibi alanlar bulunuyor.

Parkur Konya, gençlere hem teorik hem de pratik eğitimler sunuyor. Teorik eğitimlerde, gençlerin sınavlarda karşılaşabilecekleri sorulara hazırlanmaları için deneme sınavları yapılıyor. Pratik eğitimlerde ise, gençlerin fiziki yeterlilik parkurlarında başarılı olmaları için antrenmanlar düzenleniyor. Ayrıca, kilo problemi olan gençlere diyetisyen desteği de veriliyor.

kdvbj9rmy7ljz1mnmbksrwqt4tl7zpijoqohjob3.jpg

Parkur Konya’nın Başarıları

Parkur Konya, başladığı günden bu yana gençlerin özel yetenek sınavlarında büyük başarılar elde etmesini sağladı. Proje kapsamında eğitim alan 6 bin 200 kişiden, yüzde 94’ü fiziki yeterlilik parkurlarını geçti.

Parkur Konya’nın 2023 yılında elde ettiği başarılar ise şöyle:

  • POMEM: 420 kursiyer
  • BESYO: 212 kursiyer
  • SUEM-ASEM: 12 kursiyer
  • Bekçilik: 14 kursiyer
  • PMYO: 69 kursiyer
  • SMYO: 19 kursiyer
  • MSÜ: 9 kursiyer
  • Spor Lisesi: 72 kursiyer

Parkur Konya’nın Hedefleri

Parkur Konya, gençlerin yeteneklerini keşfetmelerine ve geliştirmelerine önemli bir destek sağlıyor. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, projenin gençlerin gelecekteki hedeflerine daha emin adımlarla ilerlemelerini amaçladığını söyledi. Başkan Altay, “Bizler, her zaman gençlerimizin yanındayız. Onların daha iyiye ve daha güzele ulaşması için çalışmaya devam ediyoruz” dedi.

Parkur Konya, Konya merkezde ve 7 ilçede faaliyet gösteriyor. Proje, kız ve erkek ayrı gruplar halinde, uzman eğitmenler tarafından yürütülüyor. Parkur Konya, gençlerin meslek hayallerine giden yolda sunduğu nitelikli imkanlarla yalnız bırakmıyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.