Rusya siber saldırıda! En çok onlar saldırıyor!

Rusya siber saldırıda! En çok onlar saldırıyor!
Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ'nin (STM) raporuna göre, en çok siber saldırı yapan ülke Rusya olurken, onu Amerika Birleşik Devletleri (ABD) izledi.

STM Teknolojik Düşünce Merkezi ThinkTech, Ekim-Aralık 2023 tarihlerini içeren yeni Siber Tehdit Durum Raporu'nu yayımladı. STM'nin siber güvenlik uzmanları tarafından hazırlanan raporda, 8 ayrı konu başlığı yer aldı. Raporda, kuruluşların siber tehditlere karşı direncini artırmada ön plana çıkan Siber Dayanıklılık Tüzüğü, yapay zeka aracı ChatGPT'ye yapılan siber saldırılar, dünya genelinde en çok siber saldırı yapan ülkeler gibi konu başlıkları yer aldı.

CHATGPT'YE YÖNELİK SİBER SALDIRILAR ARTTI

Son dönemin popüler yapay zeka aracı ChatGPT'ye yönelik siber saldırılar artarak devam etti. STM raporunda, 8 Kasım 2023'te ChatGPT'nin, DDOS (Dağıtık Hizmet Engelleme) saldırısı yaşadığı ve bunun OpenAI CEO'su tarafından doğrulandığı belirtildi. Saldırıyı ise 2023 yılının başından itibaren birçok ülkede DDOS saldırısını kullanarak, çok sayıda web sitesini veya altyapısını kötü amaçlı trafik akışına maruz bırakan Anonymus Sudan üstlendi.

1 MİLYON 836 BİN SALDIRI YAPILDI

STM'nin verileri, dünya genelinde en çok siber saldırı toplanan ülkeleri de ortaya koydu. 2023'ün ekim, kasım ve aralık ayları boyunca STM'nin Honeypot'larına (tuzak sunucu) toplam 1 milyon 836 bin saldırı yansıdı. En çok saldırıyı yapan ülke, 227 bin ile Rusya olurken, 141 bin ile ABD ikinci sırada yer aldı. Bu ülkeleri sırasıyla; Polonya, Estonya, Ukrayna, Hindistan, Vietnam, Singapur, Bulgaristan ve İran izledi.

Kaynak:DHA

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.