Şivlilik Çocuk Bayramı Konya’da Başlıyor! Festival Havasında Konyalı Çocuklar Eğlenceye Doyacak..

Şivlilik Çocuk Bayramı Konya’da Başlıyor! Festival Havasında Konyalı Çocuklar Eğlenceye Doyacak..
Konya’da 3 ayların başlangıcını müjdeleyen ve sadece bu şehirde kutlanan Şivlilik geleneği, bu yıl da çocuklara festival havasında yaşatılacak. Konya Büyükşehir Belediyesi ve Selçuklu Belediyesi’nin ortaklaşa düzenlediği Şivlilik Çocuk Bayramı..

Konya Büyükşehir Belediyesi ve Selçuklu Belediyesi’nin ortaklaşa düzenlediği Şivlilik Çocuk Bayramı, 10-14 Ocak tarihleri arasında Selçuklu Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek. Çocuklara yönelik birçok etkinliğin yer alacağı bayramda, çocuklar hem eğlenecek hem de öğrenecek.

1704627774.jpg

Şivlilik geleneği çocuklara festival havasında yaşatılacak

Şivlilik, Konya’da 3 ayların başlangıcını müjdeleyen ve sadece bu şehirde kutlanan bir gelenektir. Bu geleneğe göre, 10 Ocak’ta başlayan 3 aylar boyunca, her gün bir çocuk evden eve dolaşarak, kapıları çalarak, komşularından şeker, çikolata, kuru yemiş gibi ikramlar ister. Bu şekilde çocuklar hem sevinç hem de bereket paylaşır. Konya Büyükşehir Belediyesi ve Selçuklu Belediyesi, bu güzel geleneği çocuklara festival havasında yaşatmak için Şivlilik Çocuk Bayramı’nı düzenliyor. Bayram süresince, çocuklar için çeşitli hediyeler dağıtılacak, çizgi film karakterlerinin müzikalleri, akrobatik gösteriler, kum sanatı, geleneksel oyunlar, yarışmalar, VR oyunları, atölyeler, sinema gösterimleri, konferanslar gibi birçok etkinlik yapılacak.

Çocuklar gün boyu eğlenceye doyacak

Şivlilik Çocuk Bayramı, 10 Ocak Çarşamba günü saat 11.00’de Selçuklu Kongre Merkezi’nde başlayacak ve 14 Ocak Pazar günü saat 23.00’de sona erecek. Bayramın açılış törenine, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, Konya Valisi Vahdettin Özkan, Konya İl Milli Eğitim Müdürü Seyit Ali Büyük, Konya İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar, Konya İl Sağlık Müdürü Mehmet Koç, Konya İl Emniyet Müdürü Şükrü Yaman, Konya İl Jandarma Komutanı Albay İsmail Şahin, Konya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Hasan Kılca, Selçuklu Belediyesi Genel Sekreteri Mustafa Şahin, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, STK başkanları, öğrenciler ve veliler katılacak. Törenin ardından, bayramın ilk günü olan 10 Ocak’ta, çocukların sevdiği çizgi film karakterlerinin müzikalleri, akrobatik gösteriler, kum sanatı, geleneksel oyunlar, yarışmalar, VR oyunları, atölyeler, sinema gösterimleri, konferanslar gibi birçok etkinlik başlayacak. Bayramın diğer günlerinde de aynı etkinlikler devam edecek. Bayramın son günü olan 14 Ocak’ta ise, Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, çocuklarla birlikte pasta kesecek ve bayramı kutlayacak.

1704627815.jpg

Kaynak:Konya Manşet

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.