TYP İşçilerine Kadro Geliyor mu? Sosyal Medyada Çıkan İddialar Doğru mu? İşte Detaylar..

TYP İşçilerine Kadro Geliyor mu? Sosyal Medyada Çıkan İddialar Doğru mu? İşte Detaylar..
İŞKUR'un işsizlere geçici istihdam sağlayan Toplum Yararına Program (TYP) işçileri, kadro hayaliyle yaşamaya devam ediyor. Sosyal medyada TYP işçilerine kadro verileceği yönünde çıkan iddialar ise henüz resmi bir doğrulama yapılmadı

İŞKUR'un işsizlere geçici istihdam sağlayan Toplum Yararına Program (TYP) işçileri, kadro hayaliyle yaşamaya devam ediyor. Sosyal medyada TYP işçilerine kadro verileceği yönünde çıkan iddialar ise henüz resmi bir doğrulama bulamadı. Peki TYP işçilerine kadro gelecek mi? TYP işçilerine kadro verilecek mi, İŞKUR TYP işçilerine kadro gelecek mi 2024? İşte detaylar...

TYP İşçilerine Kadro İddiaları

Son dönemde TYP işçilerine kadro verileceğine dair sosyal medyada bazı paylaşımlar yapıldı. Bu paylaşımlarda TYP işçilerinin 2024 yılında kadroya alınacağı ve bunun için yasal düzenleme yapılacağı iddia edildi. Ancak bu iddiaların kaynağı belli değil ve henüz resmi bir açıklama yok.

TYP İşçileri Ne Yapıyor?

TYP işçileri, İŞKUR tarafından işsizlere geçici süreliğine istihdam sağlamak amacıyla başlatılan bir program kapsamında çalışıyor. TYP işçileri, afet, salgın, acil durum gibi durumlarda veya diğer mücbir sebeplerde kamu hizmetlerinin desteklenmesi için görev alıyor. TYP işçileri, 9 ay süreyle çalıştıktan sonra yeniden başvuru yaparak aynı işte çalışma hakkı kazanabiliyor.

TYP İşçileri Ne Kadar Maaş Alıyor?

TYP işçileri, asgari ücretin yüzde 30 fazlası kadar maaş alıyor. 2024 yılında asgari ücretin 4.000 TL olması bekleniyor. Buna göre TYP işçileri, 2024 yılında 5.200 TL maaş alacak. Ancak TYP işçileri, kadro almadıkları için sosyal haklardan yararlanamıyor ve emeklilik hakkı kazanamıyor.

TYP İşçilerine Kadro Verilmesi Mümkün Mü?

TYP işçilerine kadro verilmesi için yasal bir düzenleme yapılması gerekiyor. Bu konuda daha önce de girişimler oldu ancak sonuç alınamadı. TYP işçilerine kadro verilmesi, hem bütçeye hem de kamu personel rejimine etki edecek bir karar. Bu nedenle bu konuda siyasi irade ve toplumsal talep önemli. TYP işçilerine kadro verilmesi mümkün olabilir ancak bunun için henüz somut bir adım atılmış değil.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum