UCLG Başkanı Uğur İbrahim Altay, Çin’de Dünya Belediyelerine Nasıl Seslendi?

UCLG Başkanı Uğur İbrahim Altay, Çin’de Dünya Belediyelerine Nasıl Seslendi?
Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Dünya Teşkilatı (UCLG) Başkanı olarak Çin’in Guangzhou şehrinde konuştu. İşte Detaylar..

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Dünya Teşkilatı (UCLG) Başkanı olarak Çin’in Guangzhou şehrinde düzenlenen Belediye Başkanları Küresel Forumu ve 6. Uluslararası Guangzhou Kentsel İnovasyon Ödül Töreni’nde konuştu. Altay, şehirlerarası iş birliği, kentsel inovasyon ve akıllı şehirler konularında önemli mesajlar verdi.

Şehirlerarası İş Birliği ve Kentsel İnovasyon

Çin’in Guangzhou şehrinde 8 Aralık 2023 tarihinde gerçekleştirilen Belediye Başkanları Küresel Forumu ve 6. Uluslararası Guangzhou Kentsel İnovasyon Ödül Töreni’ne dünyanın birçok bölgesinden belediye başkanları ve yerel yöneticiler katıldı. Forumun teması “Yüksek Kaliteli Kalkınma: Kentsel İnovasyon ve İş birliği” olarak belirlendi.

9m6cokzvfunb6iixnuhrkihzfmtj9kzilxb9qgne.jpg

Forumda dünya belediyelerine seslenen UCLG Başkanı ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, bu temanın UCLG’nin değerleri ve eylemleriyle bire bir örtüştüğünü söyledi. Altay, yerel ve bölgesel yönetimler olarak bilimsel, teknolojik ve dijital yeniliklere yönelik insan ve gezegen merkezli yaklaşımları teşvik etmek için ideal bir konumda olduklarını vurguladı.

Altay, “Küresel sorunların çözümleri, yerel bilgi birikimine dayanmalı ve toplumlarımızın ihtiyaç ve isteklerini karşılamalıdır. Bu kapsamda önümüzdeki dönemde, yönetişim ve mevzuat alanlarında önemli reformlara olan ihtiyacımız artacaktır. Özellikle, özel sektörle yeni iş birliklerinin kurulması ve yapay zeka odaklı yeni kamu platformlarının oluşturulması gündemlerimizin ana maddelerini oluşturacaktır. Dijital teknolojilerin artık bir meta olarak değil; herkesin ortak kullanımına açık kamusal envanterin bir parçası olarak görülmesini sağlamamız gerekmektedir. İhtiyacımız olan akıllı şehirler ve bölgeler, yalnızca güçlendirilmiş vatandaş katılımı ile mümkün olacaktır” dedi.

Konya Modeli Belediyecilik Anlayışı

Altay, ayrıca forumda 6. Uluslararası Guangzhou Kentsel İnovasyon Ödül Töreni’nde ödül alan belediyeleri de tebrik etti. Altay, “Dünya Belediyeler Birliği Başkanı olarak her platformda Konya Modeli Belediyecilik anlayışımızı, AK Parti belediyeciliğini ve Türkiye’nin görüşlerini dünyaya anlatmaya çalışıyoruz. Konya’yı her yerde temsil etme gayretimiz aralıksız devam ediyor” diye konuştu.

UCLG Başkanı Uğur İbrahim Altay kimdir?

UCLG Başkanı Uğur İbrahim Altay, 1972 yılında Konya’da doğdu. 1994 yılında Selçuk Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. 2004 yılında AK Parti’den Karatay Belediye Başkanı seçildi. 2009 ve 2014 yıllarında da bu göreve yeniden seçildi. 2018 yılında Konya Büyükşehir Belediye Başkanı oldu. 2019 yılında UCLG Başkanı seçildi.

UCLG nedir?

UCLG, Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Dünya Teşkilatı’dır. 2004 yılında kurulan UCLG, yerel ve bölgesel yönetimlerin küresel temsilcisidir. UCLG, 140’tan fazla ülkede 240 binden fazla yerel yönetimi temsil eder. UCLG, yerel demokrasi, sürdürülebilir kalkınma, insan hakları ve kültürel çeşitlilik konularında çalışmalar yürütür.

Guangzhou Kentsel İnovasyon Ödülü nedir?

Guangzhou Kentsel İnovasyon Ödülü, 2012 yılında Guangzhou Belediyesi, UCLG ve Metropolis tarafından başlatılan bir ödüldür. Ödül, kentsel inovasyon, sosyal kalkınma, çevresel koruma, ekonomik canlılık ve yönetişim alanlarında başarılı projeleri ödüllendirmeyi amaçlar. Ödül, iki yılda bir verilir. 2023 yılında 6. kez düzenlenen ödül töreninde 15 finalist belediye arasından 5 tanesi ödül almıştır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.