Yalçın Akdoğan Kimdir ? Siyaset Bilimci, Yazar ve Başbakan Yardımcısı

Yalçın Akdoğan Kimdir ? Siyaset Bilimci, Yazar ve Başbakan Yardımcısı
Yalçın Akdoğan, Türkiye’nin siyasi hayatında önemli bir yere sahip olan bir isimdir. Yalçın Akdoğan Kimdir ? Nerelidir ? Kaç Yaşında ? İşte Detaylar..

Siyaset bilimi doçenti, yazar, gazeteci ve başbakan yardımcısı olarak görev yapan Akdoğan, AK Parti’nin kuruluşundan itibaren partinin önemli danışmanlarından biri olmuştur. Peki, Yalçın Akdoğan kimdir, hayatı nasıl şekillenmiştir, hangi görevlerde bulunmuştur? İşte Yalçın Akdoğan’ın hayatı ve ayrıntılı biyografisi.

Yalçın Akdoğan’ın Eğitim Hayatı

Yalçın Akdoğan, 1969 yılında Ankara’da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi Basın ve Yayın Bölümü’nden mezun oldu. Ardından aynı üniversitenin İletişim Bölümü’nde yüksek lisans yaptı. Doktora eğitimini ise Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Siyaset ve Sosyal Bilimler Bölümü’nde tamamladı. Doktora tezini “Türkiye’de Siyasal İslam” konusunda yazdı. Siyaset bilimi doçenti unvanını aldı.

563d77fbf018fb32c8eeca35-001.jpg

Yalçın Akdoğan’ın Gazetecilik Kariyeri

Yalçın Akdoğan, gazeteciliğe Milliyet gazetesinde staj yaparak başladı. Daha sonra İç Anadolu gazetesini kurdu ve genel yayın yönetmenliğini yaptı. Yeni Şafak ve Star gazeteleri ile çeşitli dergilerde yazarlık yaptı. Star Gazetesinde hem kendi adıyla hem de Yasin Doğan müstear ismiyle yazılar kaleme aldı. Yazılarında siyaset, dış politika, kültür, medya ve toplumsal meselelere değindi.

Yalçın Akdoğan’ın Siyasi Kariyeri

Yalçın Akdoğan, siyasi kariyerine 1999 yılında Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin’in basın müşaviri olarak başladı. 2001 yılında Adalet ve Kalkınma Partisi’nin kuruluşunda yer aldı. Partinin genel başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın danışmanlığını yaptı. 2003 yılında başbakan olan Erdoğan’ın başmüşaviri oldu. Bu görevi sırasında Erdoğan’ın yurt içi ve yurt dışı gezilerine katıldı. Erdoğan’ın en yakın çalışma arkadaşlarından biri oldu.

2011 yılında yapılan genel seçimlerde AK Parti’nin Ankara 1. bölge milletvekili adayı oldu ve seçildi. 24. dönem TBMM’de yer aldı. 2014 yılında Erdoğan’ın cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından, yeni başbakan olan Ahmet Davutoğlu’nun kurduğu 62. hükümette başbakan yardımcısı olarak atandı. Bu görevi sırasında, Kürt meselesi, terörle mücadele, dış politika, basın ve sivil toplum ilişkileri gibi konularda sorumluluk üstlendi.

2015 yılında yapılan genel seçimlerde tekrar AK Parti’nin Ankara 1. bölge milletvekili adayı oldu ve seçildi. 25. dönem TBMM’de yer aldı. Davutoğlu’nun istifasının ardından, yeni başbakan olan Binali Yıldırım’ın kurduğu 65. hükümette başbakan yardımcılığı görevine devam etti. 2016 yılında yapılan kabine değişikliğinde ise bu görevden alındı.

2018 yılında yapılan genel seçimlerde AK Parti’nin Ankara 1. bölge milletvekili adayı olmadı ve siyasete ara verdi. 2020 yılında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başdanışmanı olarak göreve döndü.

Yalçın Akdoğan’ın Akademik ve Kültürel Faaliyetleri

Yalçın Akdoğan, siyasi kariyerinin yanı sıra akademik ve kültürel faaliyetlerde de bulundu. TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi ile Bahçeşehir Üniversitesi Liderlik Okulunda ders verdi. 8 adet kitabı ve çok sayıda makalesi yayınlandı.

Yalçın Akdoğan, İngilizce bilmektedir. Evli ve 3 çocuk babasıdır.

Yalçın Akdoğan Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

  • Yalçın Akdoğan kaç yaşındadır?
    • Yalçın Akdoğan, 2024 yılı itibariyle 55 yaşındadır.
  • Yalçın Akdoğan hangi partidendir?
    • Yalçın Akdoğan, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin kurucu üyelerinden biridir.
  • Yalçın Akdoğan hangi görevleri yapmıştır?
    • Yalçın Akdoğan, gazeteci, yazar, siyaset bilimi doçenti, milletvekili, başbakan yardımcısı ve cumhurbaşkanı başdanışmanı olarak görev yapmıştır.

Kaynak:Konya Manşet

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.