Ateş Yükselmesi Kanserin İşareti Olabilir! Onkoloji Uzmanından Uyarılar

Ateş Yükselmesi Kanserin İşareti Olabilir! Onkoloji Uzmanından Uyarılar
Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Emin Gökhan Kandemir, kanserin en sinsi belirtilerinden birinin ateş olduğunu söyledi. Kandemir, ateşin kanser nedeniyle yükselmesinin çeşitli sebepleri olduğunu ve insanların her şeyin farkında olması gerektiğini belirtti

Kanser, günümüzde pek çok insanın hayatını tehdit eden bir hastalık. Kanserin belirtileri, türüne ve yerine göre değişebiliyor. Bazı kanserler, ilerleyene kadar kendini belli etmiyor. Bu yüzden kanserden korunmak için düzenli kontroller yapmak ve vücudumuzun sinyallerine dikkat etmek gerekiyor. Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Emin Gökhan Kandemir, kanserin en sinsi belirtilerinden birinin ateş olduğunu söyledi.

Kanser Belirtileri Nelerdir?

Kanser, vücudumuzdaki hücrelerin kontrolsüz bir şekilde bölünmesi ve çoğalması sonucu oluşan bir hastalık. Kanser, vücudumuzun herhangi bir bölgesinde ortaya çıkabilir. Kanserin belirtileri, kanserin türüne ve yerine göre farklılık gösterebilir. Bazı kanser belirtileri şunlardır:

 • Şişlik, kitle, yumru veya bezeler
 • Kanama, akıntı veya yara iyileşmemesi
 • Ses kısıklığı, öksürük, nefes darlığı veya göğüs ağrısı
 • Sindirim sistemi ile ilgili sorunlar, iştahsızlık, kilo kaybı veya karın ağrısı
 • İdrar yolu ile ilgili sorunlar, kanlı idrar, sık idrara çıkma veya ağrı
 • Ciltte değişiklikler, benlerde büyüme, renk değişimi veya kaşıntı
 • Ateş, terleme, halsizlik veya lenf bezlerinde şişme

Ateş, Kanserin Gizli İşareti Olabilir!

Kanserin belirtileri arasında en sinsi olanlardan biri ateştir. Ateş, vücudumuzun enfeksiyon veya iltihap gibi durumlara karşı verdiği bir tepkidir. Ancak ateş, bazen de kanserin bir işareti olabilir. Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Emin Gökhan Kandemir, bu konuda şunları söyledi:

“Bazen kanser, belirli bir aşamaya gelinceye kadar ortaya çıkmaz. Tümörün yerleşimi çok daha önemlidir. Ateş bile tek başına kanser belirtisi olabilir. Bu yüzden insanlar her şeyin farkında olmalıdır.”

Kandemir, ateşin kanser belirtisi olmasının nedenini şöyle açıkladı:

“Kanserli hücreler, vücudumuzun bağışıklık sistemini zayıflatır. Bu da vücudumuzun enfeksiyonlara karşı savunmasız kalmasına neden olur. Enfeksiyonlar da ateşe yol açar. Ayrıca bazı kanser türleri, vücudumuzda iltihaplanmaya neden olur. Bu da ateşin yükselmesine sebep olur. Bazı kanser türleri de vücudumuzda ateşi yükselten maddeler salgılar. Bu maddeler, tümör nekroz faktörü, interlökin-1 ve interlökin-6 gibi sitokinlerdir.”

Hangi Kanser Türleri Ateşe Neden Olur?

Ateş, herhangi bir kanser türünün belirtisi olabilir. Ancak bazı kanser türleri, ateşe daha sık neden olur. Bunlar şunlardır:

 • Lenfoma: Lenf sisteminin kanseridir. Lenf bezlerinde şişlik, ateş, terleme, kaşıntı ve kilo kaybı gibi belirtiler verir.
 • Lösemi: Kan hücrelerinin kanseridir. Ateş, enfeksiyon, kanama, morarma, kemik ağrısı ve halsizlik gibi belirtiler verir.
 • Karaciğer kanseri: Karaciğerin kanseridir. Ateş, sarılık, karın ağrısı, şişkinlik, iştahsızlık ve kilo kaybı gibi belirtiler verir.
 • Böbrek kanseri: Böbreğin kanseridir. Ateş, kanlı idrar, sırt ağrısı, kilo kaybı ve şişkinlik gibi belirtiler verir.
 • Pankreas kanseri: Pankreasın kanseridir. Ateş, sarılık, karın ağrısı, iştahsızlık, kilo kaybı ve şeker hastalığı gibi belirtiler verir.

Ateşli Bir Durumda Ne Yapmalıyız?

Ateş, vücudumuzun bir alarmıdır. Ateş, kanser dışında pek çok hastalığın da belirtisi olabilir. Bu yüzden ateşli bir durumda paniğe kapılmamak gerekir. Ateş, 38 derecenin üzerine çıktığında veya uzun süre devam ettiğinde doktora başvurmak gerekir. Doktor, ateşin nedenini bulmak için gerekli tetkikleri yapacaktır. Eğer ateşin nedeni kanser ise, erken teşhis ve tedavi hayati önem taşır. Kanserden korunmak için sağlıklı beslenmek, sigara ve alkol kullanmamak, düzenli egzersiz yapmak ve stresi azaltmak da önemlidir. Unutmayın, kanserle mücadelede en büyük güç, bilinç ve umuttur.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.