Uzmanlar Uyarıyor! Kışın Sıcak İçecek Tüketirken Dikkat: Kanser Riski Artıyor

Uzmanlar Uyarıyor! Kışın Sıcak İçecek Tüketirken Dikkat: Kanser Riski Artıyor
Sıcak içecekler kışın vazgeçilmezlerimiz arasında. Ancak uzmanlar, sıcak içeceklerin yemek borusu ve gırtlak kanserine neden olabileceği uyarısında bulunuyor. Peki, sıcak içecekler nasıl kanser yapar? Sıcak içeceklerin ideal sıcaklığı nedir?

Kış aylarında sıcak içecekler tüketmek vücudumuzu ısıtmak için iyi bir yöntem gibi görünse de, aslında sağlığımız için tehlikeli olabilir. Uzmanlar, sıcak içeceklerin yemek borusu ve gırtlak kanserine neden olabileceği uyarısında bulunuyor. Peki, sıcak içecekler nasıl kanser yapar? Sıcak içeceklerin ideal sıcaklığı nedir? Sıcak içeceklerin diğer zararları nelerdir? Bu soruların cevaplarını haberimizde bulabilirsiniz.

Sıcak İçecekler Nasıl Kanser Yapar?

sicak-icecek-servis-ederken-dikkat-edilmesi-gerekenler-cay-ve-kahve-servisi-nasil-yapilir-1648559591-7448.jpg

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Gastroenteroloji Bölümü’nden Prof. Dr. Vedat Göral, sıcak içeceklerin kanser yapma mekanizmasını şöyle açıklıyor:

“Sıcak içecekler 65 derecenin üstünde her gün çok sayıda tüketildiğinde yemek borusunda yanma, erozyon, tahriş ile ortaya çıkan özofajit tablosuna yol açıyor. Aynı zamanda ileriki yıllarda yemek borusunda ve gırtlakta kanser riski oluşturuyor. İçilen çay veya diğer içeceklerin sıcaklığı 65 derecenin altında olmalı.”

Prof. Dr. Göral, Türkiye’nin doğusunda Çin, Kazakistan, Tacikistan, Özbekistan’da çok fazla sayıda çay ve sıcak içecekler tüketildiğinden, yemek borusu kanserinin diğer bölgelere göre daha çok sık görüldüğünü de belirtiyor.

Sıcak İçeceklerin İdeal Sıcaklığı Nedir?

Sıcak içeceklerin ideal sıcaklığı, tolere edilebilir bir değer olan 65 derecenin altında olmalıdır. Bu sıcaklıkta içilen içecekler, yemek borusu ve gırtlakta hasara neden olmaz. Ancak, sıcaklığı 65 derecenin üstünde olan içecekler, bu bölgelerde yanıklara ve iltihaplara yol açabilir. Bu da, zamanla kanser riskini artırabilir.

Sıcak İçeceklerin Diğer Zararları Nelerdir?

Sıcak içeceklerin kanser riskine neden olmasının yanı sıra, diğer sağlık sorunlarına da yol açabileceğini söyleyen Prof. Dr. Göral, şunları ekliyor:

“Sıcak içmeye devam edilirse ileriki yıllarda yemek borusunda ve gırtlakta kanser riski oluşturur, boğazda hasara ve diş çürümelerine neden olur. Aşırı sıcak, diş yüzeyindeki koruyucu yapıyı kalıcı olarak bozar ve renk değişikliği oluşmasını sağlar. Sigara içenlerin sıcak çayı fazla tükettiğinde kanser riski 2 kat, hem sigara hem sıcak çay, hem de alkol aldığında ise riskin 5 kat daha fazla artıyor. Ayrıca sıcak içecekler ile beraber kuvvetli ağrı kesiciler de beraber alınmamalı.”

Prof. Dr. Göral, sıcak içeceklerin karton bardakta içilmemesi gerektiğini de vurguluyor. Karton bardaktaki plastik ve kimyasal maddelerin içeceğe geçerek, vücutta rahatsızlıklara, dikkat eksikliği ve davranış bozukluğuna, enfeksiyonlara ve immün bozukluklara neden olabileceğini söylüyor.

Kaynak:DHA

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.