Apple Watch ABD’de İthalat Yasağıyla Karşı Karşıya

Apple Watch ABD’de İthalat Yasağıyla Karşı Karşıya
ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu (ITC), Apple Watch’un Masimo adlı bir sağlık teknolojisi şirketinin patentlerini ihlal ettiğine karar verdi. Apple Watch’un ABD’ye ithalatı 2028 yılına kadar yasaklanabilir

Apple Watch, ABD’de ithalat yasağıyla karşı karşıya. ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu (ITC), Apple Watch’un kan oksijen seviyesi ölçme özelliğiyle Masimo adlı bir sağlık teknolojisi şirketinin patentlerini ihlal ettiğine hükmetti. Karar, Masimo’nun 2019 yılında Apple’a açtığı patent davasının sonucu olarak geldi. Masimo, Apple’ın kendisiyle işbirliği yapma bahanesiyle çalışanlarını ve teknolojisini çaldığını iddia ediyor. Apple ise Masimo’nun sadece birçok sağlık teknolojisi şirketinden biri olduğunu ve tüketici odaklı olmadığı için kendisiyle ortaklık kurmadığını savunuyor.

Apple Watch’un ABD’ye İthalatı Yasaklanabilir

ITC’nin kararı, Apple Watch’un ABD’ye ithalatını 2028 yılına kadar yasaklayabilir. Bu tarih, Masimo’nun patentlerinin süresinin dolacağı tarih. Ancak karar henüz kesinleşmedi. Kararın üzerinden 60 gün içinde ABD Başkanı Joe Biden’ın kararı veto etme hakkı var. Eğer Biden kararı veto etmezse, Apple Watch’un ABD’ye ithalatı 25 Aralık 2023 tarihinden itibaren yasaklanacak. Bu durumda, Apple Watch’un ABD’deki satışları da etkilenecek. Apple, karara itiraz edeceğini ve Apple Watch’u müşterilerine sunmaya devam edeceğini açıkladı.

Apple Watch’un Kan Oksijen Seviyesi Ölçme Özelliği

Apple Watch’un kan oksijen seviyesi ölçme özelliği, 2020 yılında Apple Watch Series 6 ile tanıtıldı. Bu özellik, Apple Watch’un bilekteki kan akışını kızılötesi ışıkla tarayarak kan oksijen seviyesini yüzde olarak göstermesini sağlıyor. Kan oksijen seviyesi, vücudun dokulara yeterli oksijen taşıyıp taşımadığını gösteren bir sağlık göstergesi. Kan oksijen seviyesi normalde yüzde 95 ila 100 arasında olmalı. Düşük kan oksijen seviyesi, solunum veya dolaşım sorunlarının bir işareti olabilir.

  • Apple Watch ABD’de neden ithalat yasağıyla karşı karşıya?
    • Apple Watch ABD’de ithalat yasağıyla karşı karşıya, çünkü ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu (ITC), Apple Watch’un kan oksijen seviyesi ölçme özelliğiyle Masimo adlı bir sağlık teknolojisi şirketinin patentlerini ihlal ettiğine karar verdi.
  • Apple Watch’un ABD’ye ithalatı ne zaman yasaklanacak?
    • Apple Watch’un ABD’ye ithalatı, ABD Başkanı Joe Biden’ın kararı veto etmemesi halinde 25 Aralık 2023 tarihinden itibaren yasaklanacak.
  • Apple Watch’un kan oksijen seviyesi ölçme özelliği nedir?
    • Apple Watch’un kan oksijen seviyesi ölçme özelliği, Apple Watch’un bilekteki kan akışını kızılötesi ışıkla tarayarak kan oksijen seviyesini yüzde olarak göstermesini sağlayan bir sağlık özelliğidir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.