Araba plakaları değişiyor! Artık plakalara onu takmak zorunlu olacak: 2024 Araç plakalarında yeni dönem!

Araba plakaları değişiyor! Artık plakalara onu takmak zorunlu olacak: 2024 Araç plakalarında yeni dönem!
Plaka bilgilerinin doğruluğunu teyit etmek ve sahte plaka kullanımını önlemek amacıyla araba plakalarında değişikliğe gidiliyor. 2024 Araç plakalarında yeni dönem..

Yeni yılın gelmesiyle birlikte trafikte de bazı değişiklikler yaşanacak. 1 Ocak 2024’ten itibaren trafiğe çıkacak tüm tescil plakalarında karekod kullanımı zorunlu hale gelecek. Bu uygulama, plaka bilgilerinin elektronik ortamda kayıtlı olmasını ve sahte plaka kullanımının önlenmesini sağlayacak.

Karekod nedir ve nasıl çalışır?

Karekod, siyah ve beyaz karelerden oluşan iki boyutlu bir barkod sistemidir. Karekod okuyucu bir cihazla tarandığında, içindeki bilgileri dijital olarak gösterir. Karekod, veri depolama kapasitesi yüksek, hızlı ve kolay okunabilir, hata oranı düşük ve güvenli bir yöntemdir.

60c844afa62d003266774427-screenshot-2021-03-26-at-13-37.png

Yeni uygulamaya göre, plakalarda aranan mevcut şartlara ilaveten il kodu ve harf kodu arasında bulunan bölgeye plakaya yönelik bilgilerin doğruluğunun teyit edilmesi amacı ile 15x15 milimetre boyutunda karekod ile plakanın basım yılıyla başlayan ve 12 puntoda 12 haneli seri numarası yer alacak. Bu sayede, plaka bilgileri her zaman güncel olacak ve araç kontrol ve takibi daha sağlıklı yapılacak.

Mevcut araçlara ne olacak?

Yeni uygulama, sadece yeni üretilen tescil plakalarını kapsıyor. Mevcut şartlarda muayenesi yapılmış ve trafiğe çıkmaya uygun olan araçların plakalarında ise değişiklik söz konusu değil. Ancak, araç alım satımlarında plaka tescil şartı arandığı için, yeni uygulamadan dolayı yeni araç alacak kişilerin plaka değişikliği yaparak karekod basılı yeni plakaları geçmeleri zorunlu olacak. Ayrıca, plaka kayıplarında veya TÜVTÜRK’e giden ve ağır kusur olarak geçen plakalar da değiştirilecek.

Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan Muğla Kamyoncu Otomobilci ve Şoförler Esnaf Odası Başkanı Arif Özer, "Burada halkımızın çekineceği veya korkacağı hiçbir şey yok sadece yeni alım satımlarda, plaka kayıplarında veya TÜVTÜRK’e giden ve ağır kusur olarak geçen plakalar değişiyor. Yoksa herhangi bir plakanın değişmesi zorunlu değildir. Eğer ki TÜVTÜRK’e gittiği zaman plakadan geçmez ise ya da alım satımlarda noterler birliğinden almış oldukları kağıt ile bize gelecek, biz de o plaka üzerindeki referans numarasını girerek eşleştiriyoruz.” dedi.

Karekod uygulamasının faydaları nelerdir?

Yeni uygulamanın trafik güvenliği ve araç sahipleri için birçok faydası olacak. Bunlardan bazıları şunlardır:

  • Karekod ile plaka bilgileri elektronik ortamda kayıtlı olacak. Bu da sahte plakalarının kolayca tespit edilmesini sağlayacak.
  • Plaka bilgileri her zaman güncel olacağı için araç kontrol ve takibi daha sağlıklı yapılacak.
  • Sahte plaka kullanımının önlenmesi ve araç takibinin kolaylaşması, trafik güvenliğinin artmasına katkıda bulunacak.
  • Karekod, plaka bilgilerinin doğruluğunu teyit etmek için kullanılacağı için, plaka sahteciliği yapan kişilerin cezai işleme tabi tutulması daha kolay olacak.
  • Karekod, plaka bilgilerinin yanı sıra araç sahibinin kimlik, adres, vergi, sigorta, kaza, ceza gibi bilgilerine de ulaşılmasını sağlayacak. Bu da araç sahiplerinin haklarını koruyacak ve yasal sorumluluklarını yerine getirmelerini kolaylaştıracak.

Kaynak:Konya Manşet

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.