Mark Zuckerberg’ün Hawaii Evi: Gizli Sığınak, Ağaç Evler ve Tartışmalar

Mark Zuckerberg’ün Hawaii Evi: Gizli Sığınak, Ağaç Evler ve Tartışmalar
Meta kurucusu Mark Zuckerberg, Hawaii’de devasa bir ev inşa ediyor. Bu evde ağaç evler, onlarca yatak odası ve hatta yeraltı bir sığınak var.

Facebook’un kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg, son yıllarda Hawaii’nin Kauai adasında büyük bir arazi satın aldı. Bu arazi, Zuckerberg’in ailesi ve arkadaşları için bir tatil yeri olarak kullanılmasının yanı sıra, olası bir felaket senaryosuna karşı da bir korunak olarak hizmet ediyor. Wired dergisinin yaptığı araştırmaya göre, Zuckerberg’in Kauai’deki evi, yeraltı bir sığınak, ağaç evler, kendi su tankı ve pompası, organik zencefil ve zerdeçal çiftlikleri, yerli bitki restorasyonu için bir fidanlık ve yerli kuşları ve diğer tehdit altındaki vahşi yaşamı korumak için uzmanlarla işbirliği içeren bir proje.

Evde Neler Var?

Wired dergisinin incelediği mimari planlara ve projeye aşina bir kaynağın verdiği bilgilere göre, Zuckerberg’in evi yaklaşık 12 yapıdan oluşuyor. Bu yapılar, misafir evleri ve tarım ve hayvancılıkla ilgili tesisleri kapsıyor. Bu binaların toplamda “en az 30 yatak odası ve 30 banyo” barındırdığı belirtiliyor. Evin ana konut bölümleri ise iki büyük malikane. Bu malikanelerde spor salonu, havuz, sauna, jakuzi, soğuk dalış ve tenis kortu gibi lüks özellikler bulunuyor. Ancak evin en ilginç yönü yüzeyin altında yatıyor. Wired’a göre, mimari planlar, iki ana konutun “5.000 metrekarelik yeraltı bir sığınağa bağlanan bir tünel ile bağlandığını” gösteriyor. Bu sığınakta yaşam alanları, mekanik ekipmanlar için alanlar ve bir kaçış kapağı bulunuyor. Sığınağın girişi, bomba sığınağı gibi betonla güçlendirilmiş bir kapı ile korunuyor. Kaynaklar, evin tamamının kendine yetebilir bir şekilde tasarlandığını, 18 metre yüksekliğinde bir su tankı ve pompa sistemi ile birlikte arazide zaten kurulu olan geniş gıda üretim imkanlarına sahip olduğunu söylüyor.

jkkjessesef-945x1024.webp

Evin daha eğlenceli bir yönü ise ağaç evler. Wired’a göre, belgeler, “ağaç tepeleri arasında kalırken bir binadan diğerine geçmeye izin veren halat köprülerle bağlanan 11 disk şeklinde ağaç evden oluşan bir ağ” gösteriyor. Çiftin sözcüsü People dergisine yaptığı açıklamada, “Mark ve Priscilla, ailelerinin Ko’olau Ranch’te ve yerel toplulukta geçirdiği zamanı değerlendiriyor ve çiftliğin doğal güzelliğini korumaya kararlılar. Araziyi satın aldıklarında, arazinin bir kısmının 80 lüks eve bölünmesine izin veren mevcut bir anlaşmayı iptal ettiler. Onların bakımı altında, toplam arazinin yüzde birinden azı geliştirilmiş durumda, geri kalanı ise çiftçilik, hayvancılık, koruma, açık alanlar ve vahşi yaşam korumaya ayrılmış durumda. Bu, büyük bir sığır yetiştirme programı, organik zencefil ve zerdeçal çiftlikleri, yerli bitki restorasyonuna adanmış bir fidanlık ve yerli kuşları ve diğer tehdit altındaki veya nesli tükenmekte olan vahşi yaşam popülasyonlarını korumak için Kauai’nin önde gelen vahşi yaşam koruma uzmanlarıyla ortaklık içeriyor.” dedi.

Ev Neden Tartışma Yaratıyor?

Zuckerberg’in Hawaii’deki evi, geçmişte eleştiri ve tartışmaya neden olmuştu. 2016 yılında Zuckerberg, arazisinin etrafına 6 metre yüksekliğinde bir taş duvar ördürmüş ve Pila’a Beach adlı halka açık plaja kolay erişimi engellemişti. Bu duvar, otoyol ve yol gürültüsünü azaltmak için yapılmıştı. 2017 yılında ise Zuckerberg’in avukatları, arazisinin sınırları içinde küçük parsellerde hak sahibi olabilecek yüzlerce yerli Hawaiiliye dava açmıştı. Bu “sessiz başlık” davaları, eyaletteki karmaşık arazi sahipliği tarihini açıklığa kavuşturmak için kullanılıyor ve genellikle sahipleri arazilerini açık artırmaya çıkarmaya zorluyor. Bazı durumlarda, davalılar davacının -bu durumda dünyanın en zengin beşinci adamının- avukatlık ücretlerini ödemek zorunda kalıyor. Hawaii Üniversitesi’nde hukuk profesörü olan Kapua Sproat, 2017 yılında Guardian’a yaptığı açıklamada, “Bu, yeni sömürgeciliğin yüzü. Zorla satış, insanları fiziksel olarak yerinden etmese de, bizi topraktan ayıran son çivi. Bizim için, yerli Hawaiililer olarak, toprak bir atadır. Bir büyükanne … Büyükannenizi satmazsınız.” demişti. Zuckerberg daha sonra davayı geri çekmiş ve eşiyle birlikte “bu işi doğru yapmak, toplumla konuşmak ve daha iyi bir yaklaşım bulmak” istediklerini söylemişti.

Haber Merkezi / www.konyamanset.com.tr

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.