MEDAŞ Hackathon’da Enerji Teknolojileri Fikirleri Ödüllendirildi

MEDAŞ Hackathon’da Enerji Teknolojileri Fikirleri Ödüllendirildi
MEDAŞ, EPDK Ar-Ge Fonu ve Girişim Eğitim ve Danışmanlık Ltd. Şti. iş birliği ile Enerji Teknolojileri Atılım Programı (E.TAP) kapsamında Konya’da MEDAŞ Hackathon düzenledi.

MEDAŞ, EPDK Ar-Ge Fonu ve Girişim Eğitim ve Danışmanlık Ltd. Şti. iş birliği ile Enerji Teknolojileri Atılım Programı (E.TAP) kapsamında Konya’da MEDAŞ Hackathon düzenledi. Dağıtım sektörüne yönelik yenilikçi çözümler üretmeyi amaçlayan etkinlikte, 17 ekip 12 saat boyunca iş fikirlerini geliştirdi ve jüriye sundu.

MEDAŞ Hackathon Nedir?

MEDAŞ Hackathon, E.TAP programının üçüncü aşaması olarak Kapsül Teknoloji Platformu’nda gerçekleştirilen bir iş fikri yarışmasıdır. Etkinliğe, Konya, Karaman, Niğde, Aksaray, Nevşehir, Kırşehir illerinde eğitim gören 3 ve 4’üncü sınıf üniversite öğrencileri katılmıştır. Etkinlik öncesinde, öğrencilere on-line olarak iş fikri bulma eğitimi verilmiştir. Etkinlik sırasında ise, öğrenciler MEDAŞ mühendislerinin teknik mentörlüğünde iş fikirlerini geliştirmiş ve tasarlamışlardır. Etkinliğin amacı, öğrencilerin girişimci taraflarını keşfetmelerini ve dağıtım sektörünün ihtiyaçlarına yönelik çözümler sunmalarını sağlamaktır.

MEDAŞ Hackathon’da Ödül Alan Ekipler

Etkinlik sonunda, 17 ekip iş fikirlerini jüriye sunmuştur. Jüri, iş fikirlerini özgünlük, uygulanabilirlik, yaratıcılık, sunum becerisi gibi kriterlere göre değerlendirmiştir. Değerlendirme sonucunda, üç ekip ödüle layık görülmüştür. Ödül alan ekipler ve iş fikirleri şöyle:

  • Birinci: E3 Teknology ekibi, Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi’nden katılmış ve enerjinin gözü projesiyle 40 bin TL ödül kazanmıştır. Proje, elektrik dağıtım şebekesindeki arızaları ve kayıpları tespit etmek için yapay zeka ve görüntü işleme teknolojilerini kullanmaktadır.
  • İkinci: Inception ekibi, Konya Teknik Üniversitesi’nden katılmış ve elektrik direklerinin uzaktan rutin kontrolü projesiyle 30 bin TL ödül kazanmıştır. Proje, elektrik direklerinin bakım ve onarım ihtiyaçlarını belirlemek için drone ve sensör teknolojilerini kullanmaktadır.
  • Üçüncü: Dekon ekibi, Necmettin Erbakan Üniversitesi’nden katılmış ve elektrikli arabalar için şarj istasyonu projesiyle 20 bin TL ödül kazanmıştır. Proje, elektrikli araç sahiplerine uygun, güvenli ve ekonomik şarj istasyonları sunmak için akıllı telefon uygulaması ve web sitesi geliştirmektedir.

MEDAŞ Genel Müdür Yardımcısı Süleyman Kırışıkoğlu, etkinlikle ilgili olarak şunları söylemiştir: “MEDAŞ olarak gençlere destek olmaktan mutluluk duyuyoruz. Hizmet verilen illerdeki üniversite öğrencilerinin etkinliğimize gösterdiği ilgiden oldukça memnun olduğumuzu belirtmek istiyorum. Bununla birlikte bu etkinliği gerçekleştirmemizi sağlayan tüm ekibimize ve katkı sunan kurumlara teşekkür ediyorum.”

MEDAŞ Hackathon, enerji teknolojileri alanında girişimcilik kültürünü geliştirmeyi ve dağıtım sektörünün geleceğine katkı sağlamayı hedefleyen bir etkinliktir. Etkinliğe katılan tüm öğrencileri ve ödül alan ekipleri tebrik ederiz.

MEDAŞ Hackathon’da Enerji Teknolojileri Fikirleri Ödüllendirildi

MEDAŞ Hackathon’da Enerji Teknolojileri Fikirleri Ödüllendirildi

MEDAŞ Hackathon’da Enerji Teknolojileri Fikirleri Ödüllendirildi

MEDAŞ Hackathon’da Enerji Teknolojileri Fikirleri Ödüllendirildi

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.