Yurt Dışından Telefon ve Araç Getirenler İçin Süre Uzatımı Müjdesi

Yurt Dışından Telefon ve Araç Getirenler İçin Süre Uzatımı Müjdesi
Türkiye’de yaşayan veya ziyaret eden vatandaşlar, yurt dışından getirdikleri telefon ve araçları için yeni bir düzenleme ile daha uzun süre kullanabilecekler.

Türkiye’de yaşayan veya ziyaret eden vatandaşlar, yurt dışından getirdikleri telefon ve araçları için yeni bir düzenleme ile daha uzun süre kullanabilecekler. AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Zafer Sırakaya, bu konuda sosyal medyadan bir açıklama yaptı.

Telefonlar 180 Güne Kadar Kayıtsız Kullanılabilecek

Sırakaya, yurt dışından getirilen mobil cihazların Türkiye’de kaydedilmeden kullanılma süresinin 120 günden 180 güne çıkarılacağını duyurdu. Bu sayede, yurt dışından gelen vatandaşlar veya yurt dışından telefon getirenler, telefonlarını daha uzun süre kayıt ettirmeden kullanabilecekler.

Sırakaya, “Yapılacak yeni düzenleme ile yurt dışı cep telefonlarına e-Devlet üzerinden ‘Geçici haberleşme’ için başvuru yapılması durumunda mobil cihazlarını kullanım süresi 2 defaya mahsus olarak 30’ar gün uzatılabilecek” dedi. Böylece, 120 günlük süre dolmadan e-Devlet’ten başvuru yapanlar, telefonlarını 180 güne kadar kullanma hakkına sahip olacaklar.

Araçlar 4 Yıla Kadar Türkiye’de Kalabilecek

Sırakaya, ayrıca yurt dışından emekli olan ve Türkiye’ye uzun süreli gelen vatandaşların, geçici ithalat kapsamında ülkeye getirdikleri araçları için de yeni bir düzenleme yapılacağını açıkladı. Bu düzenleme ile, yurt dışından emekli olan vatandaşların araçları, Türkiye’de 4 yıla kadar kalabilecek.

Sırakaya, “Bu sürenin tamamı kullanıldıktan sonra yurt dışından emekli olan vatandaşlarımızın taşıtı ile yeniden yurt dışına çıkış yapmasına gerek olmaksızın; bir defaya mahsus olmak üzere 730 güne kadar ek süre verilmesine yönelik düzenlememiz 2024’te yürürlüğe giriyor. Hayırlı uğurlu olsun” ifadelerini kullandı.

Bu düzenleme ile, yurt dışında ikamet eden emekliler, Türkiye’ye getirdikleri araçların burada kalma süresini 1 defaya mahsus 2 yıl daha uzatabilecekler. İlk 2 yıllık süre dolmadan gümrük müdürlüklerine başvuran emeklilere, araçlarını yurt dışına çıkarıp 185 gün beklemeye gerek kalmadan, 2 yıl daha süre verilecek. Bu haktan halihazırda Türkiye’de bulunan araçlar da yararlanabilecek. Uygulama 1 Ocak 2024’te yürürlüğe girecek.

Yurt Dışından Telefon ve Araç Getirenler İçin Süre Uzatımı Müjdesi

Yurt Dışından Telefon ve Araç Getirenler İçin Süre Uzatımı Müjdesi

Yurt Dışından Telefon ve Araç Getirenler İçin Süre Uzatımı Müjdesi

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.