Çavreşamın Ne Demek? Kürtçe’nin En Popüler Şarkılarından Biri

Çavreşamın Ne Demek? Kürtçe’nin En Popüler Şarkılarından Biri
Kürtçe’nin en popüler şarkılarından biri olan Çavreşamın, hem sözleri hem de müziği ile insanları duygulandırıyor. Peki, Çavreşamın kelimesi ne anlama geliyor? Şarkının sözleri, çevirisi ve hikayesi nedir? Bu haberde sizlere bunları anlattık.

Çavreşamın, Kürtçe bir kelime olup “benim kara gözlüm” anlamına gelir. Çavreşamın, özellikle şarkılarda sevgiliye hitap ederken kullanılır ve sevgiliye olan sevgiyi ve hayranlığı dile getirir. Kürtçe’nin en popüler şarkılarından biri olan Çavreşamın, hem sözleri hem de müziği ile insanları duygulandırıyor. Peki, Çavreşamın şarkısının sözleri, çevirisi ve anlamı nedir? Bu haberde sizlere bunları anlatacağız.

Çavreşamın Kelimesinin Kökeni ve Anlamı

Çavreşamın kelimesi Kürtçe bir kelimedir. İki kelime kökünden oluşmaktadır. Kürtçe ‘çav’ göz, ‘raş’ kara, siyah ve ‘min’ benim anlamlarına gelmektedir. Dolayısıyla çavreşamın, ‘benim karagözlüm’ anlamına gelmektedir. Çavreşamın, bayanlara iltifaten söylenen bir sözdür. Erkeklere ise çavreşo şeklinde siyah gözlü olarak söylenir.

Çavreşamın Şarkısının Sözleri ve Türkçe Çevirisi

Çavreşamın şarkısını Şahe Bedo adlı şarkıcı seslendirmiştir. Şarkının Kürtçe sözleri ve Türkçe çevirisi şöyledir:

Li pey te pir gerîyam Min te pirsî li her cîyan Wek kewa ser banîya Çavreşamin

Çavreşamin were bamin Ez nexweşim tu sebebamin Çavreşamin were bamin Ez bêhalim tu sebebamin

Ardından çok aradım Seni sordum her yere Tepelerdeki keklik gibi Kara gözlüm

Kara gözlüm gel yanıma Hastayım sensin sebebim Kara gözlüm gel yanıma Halsizim sensin sebebim

Tu pir nazik delalî Li nava vî dilî de Birînek bê dermanî Li vî canê de

Çok narin güzelsin Bu gönlün içinde Dermansız bir yarasın Bu canda

Min navê te bi xwîna xwe Nivîsande vî dilî Ne zimanên carekî Çavreşamin

Senin adını kendi kanımla Yazdım bu gönüle Bir defalık sözle değil Kara gözlüm

Çavreşamın Şarkısının Hikayesi ve Popülerliği

Çavreşamın şarkısının hikayesi tam olarak bilinmemektedir. Ancak şarkının, Kürtçe sevgiliye söylenebilecek güzel sözler arasında oldukça popüler olduğu bilinmektedir. Şarkı, özellikle Doğu Anadolu bölgesinde birçok kişinin telefonunda kayıtlıdır. Kürtçe bilmeyen birçok insan da bu şarkıyı dinlerken duygulanmaktadır. Hatta Kürtçe bilmeyip şarkıyı ezberleyenler bile vardır. Ve hatta Kürtçeyi bu şarkı nedeniyle öğrenmeye çalışanlar vardır.

Şarkı, aynı zamanda ünlü et ustası Nusret’in paylaşımı sonrası daha da popülerleşmiştir. Nusret, Instagram hesabından bu şarkıyı paylaşmış ve takipçilerinin beğenisini toplamıştır. Nusret, daha önce de benzer şekilde Kürtçe şarkıları paylaşmış ve hayranlarının ilgisini çekmiştir.

Çavreşamın şarkısı, Kürtçe’nin en güzel aşk şarkılarından biri olarak kabul edilmektedir. Şarkı, hem Kürtçe hem de Türkçe olarak dinlenebilir ve anlaşılabilir. Şarkı, sevgiliye olan aşkı, özlemi ve sadakati anlatmaktadır. Şarkı, hem Kürt hem de Türk kültüründe ortak bir duyguyu ifade etmektedir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.