İsmet Özel Kimdir? Şiir ve Düşünce Hayatı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İsmet Özel Kimdir? Şiir ve Düşünce Hayatı Hakkında Bilinmesi Gerekenler
İsmet Özel, Türk şiirinin en önemli isimlerinden biri. Farklı siyasi ve dini görüşlerin etkisinde kalan, şiir ve düzyazı alanlarında eserler veren, Türk milliyetçiliği ve İslamcılık arasındaki ilişkiyi sorgulayan bir şair ve düşünür.

İsmet Özel, 19 Eylül 1944’te Kayseri’de doğan bir şair ve yazar. Hayatı boyunca farklı siyasi ve dini görüşleri benimseyen, şiir ve düzyazı alanlarında önemli eserler veren, Türk şiirinin dönüşümüne tanıklık eden bir isim. Peki, İsmet Özel kimdir, kaç yaşında, hangi partili? İşte İsmet Özel hakkında merak edilenler.

Çocukluk ve Gençlik Yılları

İsmet Özel, Sökeli bir polis memurunun altıncı çocuğu olarak dünyaya geldi. Babasının görevi nedeniyle Kastamonu, Çankırı ve Ankara gibi şehirlerde yaşadı. İlkokulu Kastamonu’da, ortaokulu Çankırı’da, liseyi Ankara’da bitirdi. Lise son sınıfta matematik dersinden kaldığı için bir yıl gecikmeli olarak mezun oldu. Bu süreçte çok okuyan ve kültür-sanat etkinliklerini takip eden Özel, şiire çocuk yaşlarda ilgi duydu. İlk şiiri 1963 yılında Yelken dergisinde yayımlandı.

Üniversite ve Türkiye İşçi Partisi Yılları

1962 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesine giren Özel, kendini sosyalist dünya görüşü içinde tanımladı. Türkiye İşçi Partisi’ne üye oldu ve partinin genel merkezinde çalıştı. Fikir Kulüpleri Federasyonu’nda görevler üstlendi. 1966 yılında ilk şiir kitabı Geceleyin Bir Koşu’yu kendi yayını olarak çıkardı. Kitabın gelirini partinin kasasına bağışladı. 1967 yılında askere gitti ve Sivas, Konya, Elazığ ve Muş’ta askerlik yaptı. Askerlik dönüşü Halkın Dostları dergisinin sahibi ve yönetmeni oldu. Bu dergide toplumcu şiir anlayışını savundu.

12 Mart Sonrası ve İslamcı Dönüşüm

12 Mart 1971 darbesi sonrasında siyasi faaliyetleri sekteye uğrayan Özel, bir arayış dönemine girdi. Düşünsel bir inziva sonucunda Müslüman dünya görüşüne bağlandı. Bu dönüşümü şiir ve düzyazılarında da yansıttı. Çeşitli gazete ve dergilerde İslamcı fikirler kaleme aldı. 1974 yılında Hacettepe Üniversitesi Fransız Dili ve Edebiyatı’ndan mezun oldu. 18 yıl Devlet Konservatuvarı’nda Fransızca okutmanlığı yaptı. 1980 yılında ikinci şiir kitabı Evet İsyan’ı yayımladı. Bu kitapta İkinci Yeni akımının etkisinden uzaklaştığı görüldü.

2000’li Yıllar ve Türklük Meselesi

2000’li yılların başından itibaren Türklük meselesini tartışmaya açan Özel, Türk milliyetçiliği ve İslamcılık arasındaki ilişkiyi sorguladı. 2007 yılında İstiklal Marşı Derneği’ni kurdu. 2013 yılında şiire veda ettiğini duyurdu. Şiir ve düzyazılarının yanı sıra, konferans, söyleşi, açık oturum gibi etkinliklerde de fikirlerini paylaşan Özel, Türk edebiyatının en önemli isimlerinden biri olarak kabul ediliyor.

  • İsmet Özel kimdir?

İsmet Özel, 19 Eylül 1944’te Kayseri’de doğan bir şair ve yazar. Hayatı boyunca farklı siyasi ve dini görüşleri benimseyen, şiir ve düzyazı alanlarında önemli eserler veren, Türk şiirinin dönüşümüne tanıklık eden bir isim.

  • İsmet Özel kaç yaşında?

İsmet Özel, 2023 yılı itibarıyla 79 yaşındadır.

  • İsmet Özel hangi partili?

İsmet Özel, gençlik yıllarında Türkiye İşçi Partisi’ne üye olmuş, daha sonra İslamcı bir çizgiye yönelmiş, 2000’li yıllarda ise Türk milliyetçiliği ile ilgilenmiştir. Şu anda hangi partiye mensup olduğu bilinmemektedir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.