Pantone 2024 Yılının Rengi Olarak Şeftali Tüyü’nü Seçti | Şeftali Tüyü Nedir, Nasıl Kullanılır, Hangi Renklerle Uyumludur?

Pantone 2024 Yılının Rengi Olarak Şeftali Tüyü’nü Seçti | Şeftali Tüyü Nedir, Nasıl Kullanılır, Hangi Renklerle Uyumludur?
Bu sıcak ve rahatlatıcı renk, zihin, beden ve ruh için iyilik halini teşvik ediyor. Peki, Şeftali Tüyü nedir, nasıl kullanılır, hangi renklerle uyumludur? İşte, Şeftali Tüyü hakkında merak ettiğiniz tüm detaylar.

Pantone, her yıl olduğu gibi 2024 yılının rengini de açıkladı. Bu yılın rengi, PANTONE 13-1023 Şeftali Tüyü oldu. Bu sıcak ve rahatlatıcı renk, zihin, beden ve ruh için iyilik halini teşvik ediyor.

Şeftali Tüyü Nedir?

Pantone Renk Enstitüsü™ Başkan Yardımcısı Laurie Pressman’a göre, Şeftali Tüyü, “kalp, zihin ve bedeni zenginleştiren, herkesi kucaklayan kadifemsi bir şeftali tonu” 1. Bu renk, naziklik ve sevgi duygusunu yansıtıyor, bakım ve paylaşım, topluluk ve işbirliği mesajı veriyor. Diğerleriyle birlikte olma arzumuzu ve bunun yarattığı duyguları vurgulayan sıcak ve rahat bir ton olan Şeftali Tüyü, yeni bir yumuşaklığa taze bir yaklaşım sunuyor.

Pembe ve turuncu arasında yumuşak bir şekilde yerleşen Şeftali Tüyü, aidiyet, yeniden ayarlama ve fırsat yaratma ilhamı veriyor, huzurun havasını uyandırıyor, yaratıcılık ve ifade için bir alan sunuyor. Şeftali Tüyü’nden aldığımız konforla, içimizden gelen barışı bulabiliyor, iyilik halimizi etkileyebiliyoruz. Bir fikir kadar bir his olan Şeftali Tüyü, dokunma duyusunun rahatlatıcı varlığına ve sarıp sarmalayan sıcaklığına duyarlılığımızı uyandırıyor.

ruggable-rug-option-6570eeb36da83.jpg

Şeftali Tüyü Neden 2024 Yılının Rengi Seçildi?

Hayatımızın pek çok yönünde yaşanan karmaşa karşısında, yakınlık ve bağlantı duygusuna olan doğal özlemimiz artıyor. Bu yüzden, bize sıcaklık ve modern zarafet yansıtan bir renk seçtik. Gençliği zamansızlıkla birleştiren, şefkatle uyumlu, dokunsal bir kucaklama sunan bir renk2

Pantone Renk Enstitüsü™ Yönetici Direktörü Leatrice Eiseman, Şeftali Tüyü’nün seçilmesinin nedenlerini böyle açıklıyor. Şeftali Tüyü, zihin, beden ve ruhumuzu beslemek istediğimizi gösteriyor. Aynı zamanda, dijital dünyaya güzellik getiren, derinliği olan, hafif ama etkili, sofistike ve çağdaş bir şeftali tonu.

Şeftali Tüyü Nasıl Kullanılabilir?

Pantone, 2024 yılının rengini kullanmak için moda, grafik ve multimedya tasarımı ve daha fazlası alanlarında ipuçları veriyor. Şeftali Tüyü, hem klasik hem de modern stilleri tamamlayabilecek, hem sıcak hem de soğuk renklerle uyum sağlayabilecek çok yönlü bir renk1

Şeftali Tüyü, ev dekorasyonunda da rahatlık ve huzur yaratabilir. Örneğin, Ruggable, makinede yıkanabilir halıların öncüsü, Pantone 2024 Yılının Rengi’ni kutlamak için Ruggable X Pantone Koleksiyonu’nu sunuyor. Bu koleksiyon, üç halı, bir paspas ve bir banyo paspasından oluşuyor. Bu sınırlı sayıdaki, leke tutmayan halı ve paspaslar, Şeftali Tüyü’nün neşesini yansıtarak, yıl boyunca evlerde iyilik halini ve olumlu bir enerjiyi teşvik ediyor3

Şeftali Tüyü, giyimde de şıklık ve zarafet katabilir. Örneğin, Cariuma, sürdürülebilir ve rahat ayakkabılar üreten bir marka, Pantone 2024 Yılının Rengi’ne uygun bir sneaker koleksiyonu çıkardı. Bu koleksiyon, Şeftali Tüyü’nün yumuşaklığını ve sıcaklığını yansıtan, vegan ve geri dönüştürülmüş malzemelerden yapılmış ayakkabılardan oluşuyor4

Şeftali Tüyü, kozmetikte de doğal ve taze bir görünüm sağlayabilir. Örneğin, Ultrafabrics, performanslı ve lüks kumaşlar üreten bir marka, Pantone 2024 Yılının Rengi’ni kutlamak için Şeftali Tüyü’ne uygun bir makyaj koleksiyonu hazırladı. Bu koleksiyon, Şeftali Tüyü’nün romantik ve şiirsel tonunu yansıtan, cilt dostu ve hayvan dostu ürünlerden oluşuyor5

Şeftali Tüyü Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

  • Pantone Yılın Rengi’ni nasıl seçiyor?

Pantone Yılın Rengi’ni seçmek için, kültürel, sosyal, ekonomik ve çevresel trendleri takip ediyor, renk psikolojisini ve sembolizmini inceliyor, farklı endüstrilerdeki renk kullanımlarını gözlemliyor ve küresel bir renk uzmanları ekibiyle istişare ediyor.

  • Şeftali Tüyü’nün anlamı nedir?

Şeftali Tüyü, naziklik, sevgi, bakım, paylaşım, topluluk, işbirliği, aidiyet, yeniden ayarlama, fırsat, huzur, konfor, dokunma, sıcaklık, yumuşaklık, güzellik, modernlik, romantizm, şiirsellik gibi kavramları ifade ediyor.

  • Şeftali Tüyü hangi renklerle uyumludur?

Şeftali Tüyü, hem sıcak hem de soğuk renklerle uyum sağlayabilen çok yönlü bir renk. Örneğin, Şeftali Tüyü’nü beyaz, krem, bej, gri, kahverengi, siyah gibi nötr renklerle; mavi, yeşil, mor, turkuaz gibi soğuk renklerle; pembe, kırmızı, turuncu, sarı gibi sıcak renklerle kombinleyebilirsiniz.

  • Şeftali Tüyü’nün RGB, CMYK, HEX kodları nelerdir?

Şeftali Tüyü’nün renk kodları şöyledir:

  • RGB: 255, 204, 179
  • CMYK: 0, 20, 30, 0
  • HEX: #FFCCB3

Kaynaklar:

1: PANTONE® USA | What is Peach Fuzz? 2: PANTONE® Europe | Color of the Year 2024 / Home 3: Ruggable x Pantone Collection 4: Cariuma x Pantone Collection 5: Ultrafabrics x Pantone Collection : How Does Pantone Select the Pantone Color of the Year? : Color Palette: Peach Fuzz Pantone 2024 Color

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.