Sizinle Uğraşan Birinden Kurtulmak İçin Dua: Nasıl, Ne Zaman ve Hangi Sureler Okunmalı?

Sizinle Uğraşan Birinden Kurtulmak İçin Dua: Nasıl, Ne Zaman ve Hangi Sureler Okunmalı?
Sizinle uğraşan birinden kurtulmak için dua etmenin yollarını merak ediyor musunuz? Bu yazımızda sizinle uğraşan biriyle aranızda bir ayrılık olması, onun size zarar verememesi ve sizin huzurunuzu kaçırmaması için nasıl, ne zaman ve hangi sureler okumanız

Sizinle uğraşan birinden kurtulmak için dua etmek isteyenler için bu yazımızda bazı önerilerde bulunacağız. Sizinle uğraşan biri hayatınızı zorlaştırıyor, sizi rahatsız ediyor, huzurunuzu kaçırıyor veya size zarar vermek istiyorsa, bunun için dua ederek Allah’tan yardım isteyebilirsiniz. Dua, insanın Allah ile olan bağını güçlendiren, kalbini yumuşatan, sıkıntılarını hafifleten ve dileklerini gerçekleştiren bir ibadettir. Dua ederken niyetinizi iyi belirlemeli, samimi ve içten olmalı, sabır ve tevekkül göstermeli, dua ettiğiniz kişiye karşı kin ve nefret beslememeli, onun hidayetini de dilemelisiniz. Ayrıca dua ettiğiniz zaman ve yerin de önemi vardır. Dua etmek için en uygun zamanlar namaz vakitleri, gecenin son üçte biri, cuma günü ve gecesi, ramazan ayı, kadir gecesi, kurban bayramı ve arefe günü, hac mevsimi ve arafat günüdür. Dua etmek için en uygun yerler ise mescitler, Kabe, Arafat, Mina, Müzdelife, Safa ve Merve tepeleri, Uhud dağı, Ravza-i Mutahhara, Hira ve Sevr mağaralarıdır.

Sizinle Uğraşan Birinden Kurtulmak İçin Okunacak Sureler ve Ayetler

Sizinle uğraşan birinden kurtulmak için dua ederken Kur’an-ı Kerim’den bazı sureler ve ayetler okumanız da faydalı olacaktır. Bu sure ve ayetler hem sizin imanınızı ve güveninizi artıracak, hem de sizinle uğraşan kişinin şerrinden koruyacaktır. İşte sizinle uğraşan birinden kurtulmak için okuyabileceğiniz bazı sure ve ayetler:

  • Yasin Suresi: Yasin suresi, Kur’an-ı Kerim’in kalbi olarak nitelendirilen, pek çok fazileti ve bereketi olan bir suredir. Yasin suresini okumak hem dünya hem de ahiret hayatında insanın rızkını, sağlığını, huzurunu ve mutluluğunu artırır. Yasin suresinin 58. ayetini 21 kere okuyup sizinle uğraşan kişinin yüzüne doğru üflemeniz, onun size zarar vermesini engelleyecektir. Bu ayet şöyledir:

Selamun kavlen min rabbin rahim. (Rahman olan Rabbinin selamıdır bu.)

  • Tur Suresi: Tur suresi, Kur’an-ı Kerim’in 52. suresi olup, 49 ayetten oluşur. Tur suresi, Allah’ın azametini, kudretini, adaletini ve rahmetini anlatan bir suredir. Tur suresinin 48. ayetini okuyarak Allah’tan sabır ve yardım isteyebilir, sizinle uğraşan kişinin kötülüğünden korunabilirsiniz. Bu ayet şöyledir:

Vasbir li hukmi rabbike fe inneke bi a’yuninâ, ve sebbih bi hamdi rabbike hîne tekûm. (Rabbinin hükmüne sabret. Çünkü sen gözlerimizin önündesin, kalktığında Rabbini hamd ile tespih et.)

  • Kehf Suresi: Kehf suresi, Kur’an-ı Kerim’in 18. suresi olup, 110 ayetten oluşur. Kehf suresi, Allah’ın insanlara verdiği nimetleri, imtihanları, mucizeleri ve kıssaları anlatan bir suredir. Kehf suresinin 78. ayetini okuyarak sizinle uğraşan kişi ile aranızda bir ayrılık olmasını, onun size zarar veremeyeceğini dilemeniz mümkündür. Bu ayet şöyledir:

Kale haza firaku beynı ve beynik se ünebbiüke bi te’vıli ma lem testetı’ aleyhi sabra. (Adam, “İşte bu birbirimizden ayrılmamız demektir” dedi. “Şimdi sana sabredemediğin şeylerin içyüzünü anlatacağım.)

Sizinle Uğraşan Birinden Kurtulmak İçin Okunacak Esma-ül Hüsna

Sizinle uğraşan birinden kurtulmak için dua ederken Allah’ın güzel isimlerinden olan esma-ül hüsna’yı da zikretmeniz çok etkili olacaktır. Esma-ül hüsna, Allah’ın sıfatlarını, özelliklerini, kudretini ve rahmetini ifade eden 99 isimdir. Bu isimleri okumak hem Allah’a yakınlaşmanızı, hem de dileklerinizi kabul etmesini sağlayacaktır. Sizinle uğraşan birinden kurtulmak için okuyabileceğiniz bazı esma-ül hüsna şunlardır:

  • El-Mani: Dilediğini engelleyen, mani olan anlamına gelir. Sizinle uğraşan kişinin size zarar vermesini engellemek için bu ismi okuyabilirsiniz. Bu ismi okumak için önce besmele çekip sonra 110 kere “Ya Mani” demeniz yeterlidir.
  • El-Cebbar: Dilediğini zor kullanarak yapan, kahreden, galip gelen anlamına gelir. Sizinle uğraşan kişiye karşı Allah’ın yardımını ve zaferini istemek için bu ismi okuyabilirsiniz. Bu ismi okumak için önce besmele çekip sonra 306 kere “Ya Cebbar” demeniz yeterlidir.
  • El-Hakim: Hüküm verenlerin en büyüğü, her işinde hikmetli olan anlamına gelir. Sizinle uğraşan kişiye karşı Allah’ın adaletini ve hikmetini beklemek için bu ismi okuyabilirsiniz. Bu ismi okumak için önce besmele çekip sonra 110 kere “Ya Hakim” demeniz yeterlidir.

Bu yazımızda sizinle uğraşan birinden kurtulmak için dua etmenin yollarını anlattık. Umarız faydalı olmuştur. Allah dualarınızı kabul etsin.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.