Tuvalim Ruhum Sergisi Cumhuriyetin 100. Yılında Sanatseverleri Büyüledi

Tuvalim Ruhum Sergisi Cumhuriyetin 100. Yılında Sanatseverleri Büyüledi
Selçuk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sema Hakkı’nın resim sergisi, Cumhuriyetin 100. Yılında 100 Etkinlik kapsamında Selçuk Üniversitesi Müzesi’nde açıldı.

Selçuk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sema Hakkı’nın resim sergisi, Cumhuriyetin 100. Yılında 100 Etkinlik kapsamında Selçuk Üniversitesi Müzesi’nde açıldı. Sergi, sanatçının ruhunun yansıması olan 42 eseri sanatseverlerle buluşturdu.

Serginin Açılışında Sanatın Önemi Vurgulandı

Serginin açılış törenine Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah Eken, Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdullah Kalaycı, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sait Gezgin, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Emine Arslan, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rabia Köse Doğan, Dilek Sabancı Devlet Konservatuvarı Müdürü Prof. Dr. Dilek Zerenler, öğretim elemanları, öğrenciler ve sanatseverler katıldı.

e28098tuvalim20ruhum20sergisie2809920sanatseverlerle20buluc59ftu203-638391801352926781.webp

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah Eken, yaptığı konuşmada, sanatın ayrı bir yetenek gerektiren bir alan olduğunu ve sanatçıyı her zaman takdirle karşıladığını söyledi. Prof. Dr. Sema Hakkı’nın hem akademik hem de sanatsal başarılarıyla örnek bir kişilik olduğunu belirten Prof. Dr. Eken, “Herkes sanatçı olamaz. Kıymetli Sema Hocamız, Türkiye ve dünyada tanınan önemli bir akademisyen. Kendisi sanatçı ruhuna da sahip. Hazırladığı eserleri hep birlikte izleyeceğiz. Katılımlarınızdan dolayı herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Prof. Dr. Sema Hakkı: “Sanatın Mutlaka Bir Yerinden Tutun”

Serginin sanatçısı Prof. Dr. Sema Hakkı ise, serginin düzenlenmesinde emeği geçenlere ve katılımcılara teşekkür ederek, sanat yolculuğunu anlattı. Prof. Dr. Orhan Cebrailoğlu’nun kendisine en büyük destekçisi olduğunu söyleyen Prof. Dr. Hakkı, “5 yıla yakın kendisinden ders aldım. Tabii tek başına ders almak yeterli olmuyor. Bu süreçte kendi kendine, kendini bulma çabası içerisinde oluyorsun. İnsan için bilim yapmak, araştırma gerçekleştirmek güzel ama bir süre sonra yetmemeye başlıyor. Kendini bulacağın bir alan arıyorsun. O alanda da kendi spiritüel yolculuğunu yapıyorsun. Umarım eserlerimi beğenirsiniz.” diye konuştu.

Prof. Dr. Hakkı, ABD’de 2020 yılında sanat alanında daha çok ilerlediğini ve çok sayıda sanat fuarına katıldığını belirtti. Resimlerinin ABD’de insanların duvarlarında asılı olduğunu söyleyen Prof. Dr. Hakkı, “İnsanın mesleğinin dışında bir alanda hayatını idame ettireceğini düşünmesi büyük bir keyif, lüks ve güzel bir duygu. O yüzden yeni nesil arkadaşlara da tavsiye ediyorum; sanatın mutlaka bir yerinden tutun.” dedi.

Prof. Dr. Orhan Cebrailoğlu: “Bilimle Sanatı Bir Arada Yaşayan Birçok Öğretim Elemanı Var”

Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Cebrailoğlu da, Selçuk Üniversitesi tarihinde bilimle sanatı bir arada yaşayan birçok öğretim elemanı olduğunu söyledi. Prof. Dr. Sema Hakkı’nın bilimsel çalışmalarıyla tanınan ve bilinen bir akademisyen olduğunu, aynı zamanda sanat alanındaki başarısını hem ulusal hem de uluslararası platformlara da taşıdığını ifade etti. Prof. Dr. Cebrailoğlu, “Sema Hocamız, sanatçının ruhunun yansıması olan eserlerini bizlerle paylaşıyor. Sergiyi gezerken, sanatçının ruh halini, duygularını, düşüncelerini, hayallerini, renkleri, ışığı, gölgeyi, kompozisyonu, ritmi, armoniyi, kontrastı, dengeyi, perspektifi, oranı, ölçüyü, biçimi, çizgiyi, lekeyi, dokuyu, hareketi, durağanlığı, dinamizmi, statikliği, gerçekliği, soyutluğu, figürü, natürmortu, manzarayı, portreyi, bütün bunları bir arada göreceksiniz. Bu sergi, sanatçının ruhunun yansımasıdır. Bu sergi, sanatçının ruhunun tuvali, tuvalin de sanatçının ruhudur.” diye konuştu.

Sergi Ocak Ayı Boyunca Ziyaret Edilebilecek

Selçuk Üniversitesi Müzesi’nde açılan Tuvalim Ruhum Sergisi, 42 eseri sanatseverlerle buluşturuyor. Sergi, ocak ayı boyunca ziyaret edilebilecek. Sergi hakkında daha fazla bilgi için Selçuk Üniversitesi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.