İnanamayacaksınız! İlaç Yazdırmak İçin Artık Doktora Gitmeyeceksiniz!

İnanamayacaksınız! İlaç Yazdırmak İçin Artık Doktora Gitmeyeceksiniz!
Sağlık Bakanlığı'nın hayata geçireceği önemli bir düzenleme ile raporlu ilaç kullanan hastaların yaşamı kolaylaşıyor.

Artık aile hekimleri, hastaların raporlu ilaçlarını doğrudan yazabilecekler. Bu adımın hayata geçmesiyle hastaların sürekli olarak hastaneye gitme zorunluluğu ortadan kalkacak ve yıllık reçete uygulaması başlayacak.

Sağlık Bakanlığı, raporlu ilaç alan hastaların yaşadığı sıkıntıları ortadan kaldırmak için önemli bir çalışma başlattı. Yapılan düzenlemeyle, aile hekimleri artık hastalara raporlu ilaçlarını yazabilecekler. Bu da demek oluyor ki, hastalar ilaçlarını sadece eczaneye giderek temin edebilecekler.

Gelişmeleri aktaran ATV Haber'e göre, şu anda raporlu ilaç alan hastalar ilaçları bittiğinde tekrar doktora gitmek zorunda kalıyorlardı. Ancak yeni düzenleme ile bu durum sona eriyor. Hastalar, aile hekimlerine giderek raporlu ilaçlarını kolayca yazdırabilecekler. Bu adım hem hastanelerdeki yoğunluğu azaltacak hem de hastaların daha hızlı hizmet almasını sağlayacak.

Öncelikli olarak diyabet, hepatit B ve kalp hastalığı gibi kronik rahatsızlıkları olan hastalara verilecek olan bu yetki, ilerleyen zamanlarda daha geniş bir kapsama yayılacak. Ayrıca, doktorlar tarafından her 3 ayda bir verilen reçetelerin süresi de bir yıla çıkarılarak hastaların yaşamı daha da kolaylaştırılacak.

Etiketler :